Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Błędy w trakcie gotowania, które popełnia wielu z nas

143 113  
408   81  
Wszyscy musimy jeść. Naturalnym jest więc, że gotowanie stanowi nieodzowną część życia każdego z nas. Kiedy już jesteśmy dorośli i przy naszym boku nie ma mamusi, która zrobi jedzonko, musimy radzić sobie sami. Nie każdy jest jednak Master Chefem i nie każdy ma świadomość, jakich błędów nie należy popełniać. Dzisiaj postaramy się je namierzyć i wyeliminować, dzięki czemu przygotowywane przez nas posiłki będą znacznie lepsze.

#1. Nie pozwalamy mięsu odpocząć

"Jedz, póki nie wystygnie..." - tak mawiała zawsze mama. Oczywiście jest w tym dużo sensu, jednak należy pamiętać, że mięso potrzebuje czasu, aby "odpocząć" (a jego soki rozłożyć się równomiernie w całej potrawie). Dla standardowego kawałka mięsa wystarczy pięć minut. Dla solidnej porcji (jak cały kurczak czy indyk) lepiej odczekać 20 minut.

#2. Gotujemy, zamiast dusić

W książkach kucharskich istnieją takie terminy jak "gotowanie" oraz "duszenie" i wcale nie oznaczają one tego samego, jak niektórym może się wydawać. Jeśli w przepisie jest napisane "gotować", to mamy gotować, jeśli jest tam "dusić", to mamy dusić. Duszenie polega na tym, że tylko od czasu do czasu widzimy w wodzie odrywające się od dna bąbelki. Wszystko bardziej intensywne niż to, to już gotowanie. Gotowanie potrawy, która ma być duszona, może sprawić, że będzie ona sucha lub twarda.

#3. Wrzucamy składniki na zimną patelnię

Zawsze należy pamiętać, że jeśli wrzucamy coś na rozgrzany olej, to traci on swoją temperaturę. Jeśli potraktujemy tak warzywa, to staną się one za bardzo wilgotne i nie uda nam się ich dostatecznie usmażyć. Czasem lepiej poczekać chwilę dłużej, zanim wrzucimy coś na patelnię.

#4. Nie traktujemy warzyw zimną wodą po gotowaniu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że warzywa wyciągnięte z gotującej się wody... nie przestają się gotować. Woda, którą nasiąkły, nadal ma bardzo wysoką temperaturę, przez co proces obróbki termicznej trwa nadal. Takie warzywa należy zalać zimną wodą, aby zatrzymać je w tym stanie, w jakim wyciągnęliśmy je z garnka. W przeciwnym razie będą za miękkie. (oczywiście dotyczy to tylko warzyw gotowanych w wodzie, a nie na przykład smażonych na oleju).

#5. Wrzucanie mięsa z zamrażarki od razu na patelnię

Zimne mięso smaży się nierówno, dlatego po wyjęciu z zamrażarki czy lodówki, zawsze należy dać mu chwilę czasu, aby nabrało temperatury pokojowej. Oczywiście ta sama zasada nie dotyczy mięsa z kurczaka.

W trakcie przygotowywania posiłków mogą powstawać nieprzyjemne opary, zawierające tłuszcz oraz wilgoć. Pamiętaj zatem o zakupie okapu, który przefiltruje powietrze i zapewni komfort gotowania Tobie, jak i pozostałym domownikom.

#6. Proporcje w pieczeniu są bardzo ważne

Podczas gdy większość przepisów na dania nie ma podanych bardzo dokładnych proporcji i pozostawia spory margines błędu, tak w przypadku pieczenia ciast musimy stać się naukowcami w kuchni. Tam odmierzenie dokładnych proporcji jest niezwykle ważne. W przypadku niektórych ciast każde dodatkowe kilkanaście gramów danego składnika może zaważyć o naszym sukcesie lub porażce.

#7. Używamy zbyt miękkiego masła

Kiedy pieczemy ciasteczka i używamy do nich masła, należy pamiętać, aby nie było ono zbyt miękkie, w przeciwnym razie powstała w ten sposób masa nie będzie chciała trzymać nadanego jej kształtu. Należy więc uważać, aby nie wyciągać masła z lodówki zbyt wcześnie.

#8. Dajemy na patelnię za dużo składników

Kiedy wrzucimy na patelnię za dużo, możemy spodziewać się tego, że nasza potrawa odda swoje soki, które zgromadzą się na dnie patelni. Przez to nasze danie będzie się dusiło w swoich własnych sokach, zamiast smażyć się na oleju.

#9. Za mało kosztowania

Marco Pierre White zawsze mówił swoim kucharzom, aby próbowali tego, co gotują. Próbowali tak często, jak tylko dokonują istotnych zmian w potrawie. Dzięki temu mogą na bieżąco określać, z czym przesadzili, czego im brakuje, czego należy dodać itd. Kiedy podamy już danie na talerz, na takie zmiany może być za późno.

#10. Zbyt często przewracamy potrawy

Oczywiście regularne przewracanie potraw z jednej strony na drugą jest bardzo ważne w trakcie smażenia, nie należy jednak robić tego zbyt często. Jeśli nie pozostawimy potrawy na jednej stronie przez pewien czas, to nigdy nie uzyskamy chrupkiej skórki, która przez tak wiele osób jest wręcz pożądana.

#11. Za szybko roztapiamy czekoladę

Podczas roztapiania czekolady ważne jest, aby robić to w możliwie niskiej temperaturze. Trzeba to robić powoli i stopniowo, w przeciwnym razie czekolada może smakować paskudnie.

#12. Nie czytamy całego przepisu na samym początku

Każde gotowanie według przepisu należy zacząć od zapoznania się z nim w całości. Wiele osób robi tak, że przeczyta kilka pierwszych linijek i już bierze się do pracy, przez co popełniają wiele błędów. Niektóre przepisy napisane są w dość chaotyczny sposób i kucharz dopiero przy końcu wspomina, że na początku warto dodać jedną dodatkową szklankę wody lub innego składnika.

#13. Zbyt długo gotujemy nabiał o niskiej zawartości tłuszczu

Mleko jest stosunkowo wyrozumiałe, jeśli chodzi o gotowanie. Jeśli jednak zastępujesz mleko produktem o niskiej zawartości tłuszczu, pamiętaj, że może on przypalić się znacznie szybciej. Podgrzewaj produkt powoli i nie pozwól, aby jego temperatura była wyższa niż 80*C.

#14. Kroimy mięso wzdłuż włókien

Należy pamiętać, aby nigdy nie kroić mięsa wzdłuż włókien. Zawsze powinniśmy to robić w poprzek. Dzięki temu mięso będzie bardziej miękkie i zachowa swoją soczystość. Jedynym wyjątkiem jest tutaj długi kawałek mięsa, z którego przygotowujemy roladę.

#15. Za długo ugniatamy ciasto

Ugniatanie ciasta często potrafi sprawiać niezłą frajdę, jest to jednak coś, z czym nie należy przesadzać. Jeśli będziemy robić to zbyt długo, skończymy z twardym ciastem, które trudno będzie w ogóle ugryźć. Ciasto należy ugniatać do momentu, aż pozbędziemy się całej mąki (albo tak długo, jak napisali w przepisie).

#16. Przyspieszamy proces karmelizacji

Aby cebula uzyskała idealną konsystencję rozpływającą się w ustach, którą wszyscy kochamy, trzeba dać jej czas. Powinniśmy to osiągać za pomocą nieco niższej temperatury i sporej szczypty cierpliwości. Wysoka temperatura potrafi tylko wszystko zepsuć.
60

Oglądany: 143113x | Komentarzy: 81 | Okejek: 408 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.04

25.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało