Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Oto jaki wpływ na ciało człowieka mają dwie skrajnie różne diety - wegańska i mięsna

287 682  
478   149  
Hugo i Ross to parka sympatycznych bliźniaków. Na pierwszy rzut oka nie ma w nich nic niezwykłego. Jeśli jednak poznamy ich nieco lepiej, dowiemy się, że są oni genetycznie identyczni. To świetne pole do różnego rodzaju eksperymentów. Hugo i Ross postanowili sprawdzić wpływ skrajnie różnych diet na ciało człowieka. Jeden z nich jadł głównie mięso, a drugi przeszedł na weganizm. Oto efekty.

#1. Od stycznia do marca tego roku (przez 12 tygodni) Hugo (po lewej) był na diecie wegańskiej, a jego brat Ross (po prawej) jadł w tym czasie głównie mięso

Ross jadł oczywiście wszystko, ale jego dieta składała się głównie z mięsa z lekkimi dodatkami.

#2.

Przez 12 tygodni bliźniacy mieli swoje ciała pod kontrolą. W eksperymencie brali udział naukowcy z King's College, którzy m.in. monitorowali ich masę ciała, poziom cholesterolu i poziom tłuszczu.

#3.

Ponadto bliźniacy 5-6 razy w tygodniu odbywali trening siłowy i wytrzymałościowy, w ramach przygotowania do swoich wypraw.

#4. Tak wyglądało przykładowe danie w diecie Rossa (głównie mięso)

#5. A tak wyglądało przykładowe danie z menu Hugo (dieta wegańska)

#6. Mierzenie poziomu tłuszczu, cholesterolu i ogólnej masy ciała było na porządku dziennym

#7. Hugo (dieta wegańska) zaczął z wagą wynoszącą prawie 84 kg i poziomem tłuszczu w organizmie 13%, a po 12 tygodniach ważył nieco ponad 82 kg, a jego poziom tłuszczu w ciele spadł do 12%

Jego cholesterol wyraźnie spadł. Hugo stwierdził, że na diecie wegańskiej czuł się znacznie lepiej. Nie miewał już takich spadków energii, głównie dzięki utrzymywaniu względnie stałego poziomu cukru we krwi. Hugo był w stanie również nieco lepiej skupić się na bieżących czynnościach. Pojawiły się jednak również negatywne skutki diety opartej na warzywach. Przede wszystkim - z nieznanych mu powodów - Hugo doświadczył spadku libido.

#8.

#9. Ross (dieta oparta głównie na mięsie) zaczął z niższą wagą (79 kg) i poziomem tłuszczu w organizmie 13%. Na końcu eksperymentu jego poziom tłuszczu skoczył do 15%, a masa ciała do niemal 86 kg

W przypadku Rossa poziom cholesterolu we krwi nie uległ zmianie w ciągu 12 tygodni eksperymentu.

#10.

#11.

Bliźniacy wyznali, że chcieliby wydłużyć eksperyment co najmniej do 6 miesięcy lub do roku, aby uzyskać w ten sposób bardziej wiarygodne wyniki.

#12.

Mikrobiom jelitowy Hugo (dieta wegańska) zmienił się na tyle, że mężczyzna nieco bardziej uodpornił się na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca typu 2 czy otyłość. To dowodzi, że dieta wegańska pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania.

#13.

Jednak - co może najbardziej zaskakiwać - mikrobiom obydwu mężczyzn ucierpiał w trakcie eksperymentu, ponieważ stracił swoją różnorodność.

#14.

#15.

Oboje zauważyli spore plusy diety wegańskiej i postanowili, że włączą większą ilość tego typu substytutów do swojego stałego menu - szczególnie dotyczy to przekąsek, które w tej wersji są znacznie zdrowsze.

#16.

#17.

Mężczyźni oczywiście powstrzymują się od wprowadzania radykalnych zmian w swoim planie żywieniowym - innymi słowy, nie zamierzają przejść na weganizm na stałe.

#18.

#19.

Hugo i Ross są zdania, że kluczem do dobrego zdrowia jest różnorodność w diecie.
76

Oglądany: 287682x | Komentarzy: 149 | Okejek: 478 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało