Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek na temat zwierzęcych mózgów

51 224  
248   35  
… ale nie będzie to poradnik kulinarny dla miłośników podrobów.

#1.


Pająki mają takie mózgi, że to się w głowie nie mieści. Bardzo zresztą dosłownie. W stosunku do całkowitej objętości ciała, mózg pająka jest wprost ogromny. Jego fragmenty sięgają nawet odnóży. Wraz z ośrodkowym układem nerwowym zajmują aż 80% całego pająka. Dla porównania u człowieka mózg to zaledwie 2-3% ogółu masy ciała.

#2.Podobnie jak pająki, pijawki nie cieszą się sympatią większości ludzi. Cóż, trudno się dziwić. Niemniej jednak niektóre ich cechy są zdumiewające. Tak jak fakt, że posiadają pięć kompletów oczu, dobre 300 zębów i… 32 mózgi. Z technicznego punktu widzenia są to 32 odrębne zwoje nerwowe, nie mózgi, jednak w przypadku pijawek - na jedno wychodzi.

#3.Natura stara się zwykle wszystko upraszczać - i zazwyczaj nie ma z tym większych problemów. Jednym z wyjątków zdaje się mózg kałamarnicy olbrzymiej, który nie dość, że ma kształt okręgu, to jeszcze przez jego środek przechodzi przełyk. W praktyce oznacza to, że kałamarnica pomimo swoich olbrzymich rozmiarów musi rozdrabniać pożywienie na bardzo małe części. Inaczej istnieje zagrożenie, że… śniadanie utknie jej w mózgu.

#4.Równość płci nie zawędrowała jeszcze pod wodę. Cierniki są doskonałym przykładem jej przeczącym. Mózgi samców tych popularnych ryb są zdecydowanie większe niż mózgi samic. Można by w tym miejscu przypomnieć powiedzenie o rozmiarze, co to się ponoć nie liczy, jednak faktom trudno zaprzeczać. Według naukowców różnica w rozmiarze mózgu wynika ze zróżnicowania pełnionych funkcji. Podczas gdy samica ma tylko wybrać partnera i złożyć jaja, ten musi zadbać o wszystko pozostałe, wliczając w to wikt i opierunek.

#5.Pytanie jak to możliwe, że dzięciołów nie bolą głowy, ma już swoją długą historię. Najkrótsze wyjaśnienie brzmi… „poduszki powietrzne”. Czaszki ptaków są wyjątkowo lekkie, zbudowane z nieproporcjonalnie drobnych kości. Pomiędzy nimi znajdują się liczne komory, które chronią mózg dzięcioła przed niechybnymi konsekwencjami specyficznego trybu życia, jaki prowadzi.

#6.Wszystkie sztucznie tworzone rasy zwierząt obciążone są pewnym ryzykiem. W przypadku psów znanych jako Cavalier King Charles spaniel problemem, który zaistniał na przestrzeni wielu lat selektywnej hodowli, jest nieproporcjonalnie duży mózg. U co trzeciego spaniela tego konkretnego typu mózg jest zbyt duży w stosunku do rozmiarów czaszki. Oznacza to bardzo dotkliwą mękę przez praktycznie całe życie czworonoga. Ale jakżeż ślicznie piesek przy tym wygląda…

#7.Mimo że wyposażone w bardzo małe mózgi, kruki potrafią wykazywać się zaskakująco wysoką inteligencją. Przeczą tym samym twierdzeniu, że wielkość (mózgu) ma znaczenie. U delfinów natomiast rozmiar idzie w parze z możliwościami. Uważane są za zwierzęta o inteligencji najbliższej ludzkiej, co zawdzięczają mózgowi proporcjonalnie większemu nawet niż u człowieka.

Źródła: 1, 2, 3, 4

Oglądany: 51224x | Komentarzy: 35 | Okejek: 248 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało