Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 rzeczy, które warto wiedzieć o wstrząśnieniach mózgu

55 680  
163   38  
Wstrząśnienie mózgu - nieszczęśliwy wypadek, ryzyko zawodowe, skutek uboczny stylu życia. Może spotkać każdego... i nie musi skończyć się źle.

#1.


Wstrząśnienie mózgu to zaburzenie funkcjonowania mózgu nie mające poważnych przyczyn anatomicznych. Towarzyszy mu utrata przytomności i pamięci, nudności, wymioty. Wstrząśnienie, wbrew powszechnie stosowanej nazwie, nie ma nic wspólnego ze wstrząsem mózgu, który według medycyny jest zupełnie odmiennym stanem.

#2.Medycyna w dalszym ciągu dowiaduje się nowych rzeczy o wstrząśnieniach mózgu. Tak jak dawniej zdecydowanie odradzano osobie ze wstrząśnieniem pójście spać z obawy przed ryzykiem zapadnięcia w śpiączkę czy utratę przytomności, tak teraz lekarze twierdzą, a ich wnioski potwierdzone są badaniami, że dla pacjenta lepiej będzie właśnie zasnąć. O ile wstrząśnieniu nie towarzyszą inne negatywne objawy, sen nie zaszkodzi, a może pomóc.

#3.Generalnie na wszelkiego rodzaju urazy bardziej narażeni są mężczyźni, co jedni nazywają większą skłonnością do podejmowania ryzyka, a inni zwyczajną męską głupotą. Jeśli jednak przedstawiciele obu płci zajmą się tymi samymi rzeczami, wówczas większe ryzyko wstrząśnienia przenosi się na kobiety - wynika z badań.

#4.Na wstrząśnienia mózgu bardzo często narażeni są sportowcy. Dyscypliną, która pod tym względem cieszy się szczególnie złą sławą, są... skoki synchroniczne do wody. Niebezpieczne jest nie samo wejście do wody, a lot, podczas którego zawodnikom często przytrafia się kopnięcie w głowę (głównie partnera z drużyny, ale jak ktoś ma pecha, to i we własną się kopnie...).

#5.Cierpią też futboliści - Troy Aikman, jeden z lepszych graczy w historii, w ogóle nie pamięta udziału w jednym z finałów Super Bowl, a wszystko przez liczne wstrząśnienia mózgu doznane podczas kariery. Wrestlerzy Jeff Hardy i Mich Foley zgodzili się z kolei oddać po śmierci swoje mózgi, by z ich pomocą prowadzić badania nad urazami.

#6.W obu powyższych przypadkach można bez większego trudu wyobrazić sobie sytuacje, w jakich dochodzi do nieszczęścia. Ale raporty mówią jeszcze co innego - wśród amerykańskich nastolatków najbardziej kontuzjogenną aktywnością jest... jazda na rowerze. To w jej wyniku powstaje najwięcej nieśmiertelnych urazów głowy i wstrząśnień mózgu.

#7.Wstrząśnienia mózgu nie przytrafiają się tylko ludziom, zwierzęta również są narażone. Na przykład dzięcioły uwielbiające całymi dniami walić głową w drzewo. Natura zadbała jednak, by nawet pomimo tak osobliwego hobby, nie dochodziło do wstrząśnień. To między innymi znacząco wzmocniona czaszka i np. trzecia powieka, uniemożliwiająca, by dzięciołowi - co tu dużo mówić - gały wyszły na wierzch.

Źródła: 1, 2, 3, 4

Oglądany: 55680x | Komentarzy: 38 | Okejek: 163 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.10

18.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało