Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Strach niejedno ma imię - nietypowych fobii ciąg dalszy

105 956  
459   36  
Jedni boją się szczurów, inni czują lęk przed wężami, są też tacy, którzy panikują na samą myśl o przebywaniu w ciasnym, zamkniętym pomieszczeniu. Lista fobii jest długa i bogata. Oto kilka ciekawych przykładów tego, jak bardzo oryginalne lęki potrafią drzemać w człowieku.

#1. Alektorofobia – strach przed drobiem

 

Czy patrząc na kurę, która niezdarnie grzebie pazurem w ziemi, czujesz dreszcze i oleisty pot powoli spływający po twojej twarzy? Czy w momencie kiedy ów nielot wyczuje twą obecność i z zainteresowaniem spojrzy na ciebie, rozdziawiając nieco swój kurzy dziób, przeszyje cię odbierający resztki rozsądnego myślenia paraliż? Jeśli tak, to znaczy że cierpisz na alektorofobię, czyli chroniczny strach przed drobiem.


A teraz drżyj!

Spokojnie. Alektorofobia to strach przed żywą kurą. Osoby cierpiące na tę fobię mogą spokojnie delektować się zdechłymi produktami kuropodobnymi z KFC.


#2. Gynofobia

Strach przed kobietami to coś całkiem innego niż nieśmiałość. Strach przed przedstawicielkami płci pięknej objawia się przyspieszonym biciem serca, szczękościskiem i silnymi zawrotami głowy. W szczególnych przypadkach lęk budzić też mogą przedmioty kojarzone z kobietami – damskie kosmetyki czy bielizna...

Istnieje też inna, znacznie bardziej „ekstremalna” forma takiego zaburzenia – kaligynefobia. Osoba cierpiąca na ten rodzaj lęku panicznie boi się pięknych kobiet. I weź tu poderwij ładną dziewczynę. Na szczęście pomocna w takich przypadkach okazuje się psychoterapia.


#3. Hellenologofobia

Lęk przed językiem greckim... Fobia ta wiąże się głównie z nazwami naukowymi. Podobny lęk dotyczy też i określeń łacińskich. Pewna osoba cierpiąca z powodu hellenologofobii opisywała na specjalistycznym forum, że lęk ten jest szczególnie dokuczliwy podczas szkolnych zajęć. Za każdym razem gdy z ust nauczyciela padały łacińskie słowa, nieszczęśnik zalewał się potem i odczuwał mdłości...
#4. Paraskavedekatriafobia

Prawidłowe wymówienie fachowej nazwy tego lęku porównywalne jest do bezbłędnego odpowiedzenia na pytanie: Jaki wulkan odpowiedzialny jest za anulowanie większości lotów nad Europą?
Jest to chroniczny lęk przed... pechową datą - piątkiem trzynastego. I nie chodzi tu o słynny film z Jasonem w roli głównej. Strach ten grozi każdemu, kto zbyt poważnie podchodzi do przesądów. Oprócz cech typowych dla opisywanych tu fobii tj. gwałtownego pocenia się, kołatania serca i mdłości, dochodzi tu nerwicowy strach przed śmiercią, a nawet i objawy mocno histeryczne.


#5. Filofobia

Ciężka sprawa – strach przed zakochaniem się i byciem z kimś w związku. Osoby z tą fobią panicznie boją się przekroczyć cienką linię pomiędzy przyjaźnią a głębszym uczuciem.


 

#6. Ergofobia

Najogólniej rzecz ujmując – obawa przed pójściem do pracy. Tak, tak – wiele osób powie zapewne, że podobną wymówkę stosują uczniowie tłumaczący swe językowe niechlujstwo słowami „Jestem dyslektykiem!”
Ergofobia to najczęściej zbiór różnych rodzajów lęków o podłożu socjalnym – strach przed obcymi ludźmi, nieznanym otoczeniem czy koniecznością komunikacji z innymi pracownikami. Ba, istnieje nawet fobia związana z obawą przed niewłaściwym wykonywaniem poleceń danych przez szefa...

#7. Nomofobia

Bez komórki czuję się jakbym nie miał ręki. - takie hasło chyba już każdy słyszał, a i niejeden z nas zapewne sam w tenże sposób deklarował swe przywiązanie do komórczaka. Brak sygnału, słaba bateria czy uszkodzenie telefonu może prowadzić do stanów lękowych u osób, które zbyt bardzo przywiązują wagę do „bycia w zasięgu 24/h”. Nomofobia pochodzi od słów „no-mobile-phone-phobia” i jest przedmiotem badań brytyjskich uczonych.
#8. Erytrofobia

W sytuacjach stresowych, kiedy człowiek stara się panować nad swoim zachowaniem, często trudnym do kontrolowania zjawiskiem jest rumieniec, który oblewa nasze policzki, stając się tym samym powodem uszczypliwych i kompromitujących uwag otoczenia. Erytrofobia to lęk przed czerwienieniem się. Ten rodzaj fobii społecznej prowadzi zwykle do tego, że osoba, która boi się takich sytuacji, unikać będzie życia towarzyskiego.


 

#9. Decidofobia

Strach przed podejmowaniem decyzji musi być wyjątkowo paskudnym lękiem. Co wybrać: randkę z uroczą, seksowną dziewczyną czy maraton „M jak miłość” na TVP2? Cholera, toż to wyjątkowo ciężki dylemat... Chyba zadzwonię do mamy...


 

#10. Tetrafobia

Ta fobia na szczęście nie dotyczy mieszkańców tej części świata, na której przyszło nam mieszkać. W wielu krajach azjatyckich cyfra „4” ma nazwę bardzo zbliżoną do słowa określającego śmierć. Dlatego też przy wielu okazjach pomija się tę nieszczęsną cyfrę np. w niejednym hotelu nie ma czwartego piętra. Również i numeracja ulic, dzięki geniuszowi naszych skośnookich braci, sprytnie ignoruje istnienie takich liczb jak 4, 14 czy 24, zastępując je zamiennikami w postaci: 3a,13a i 23a.
Trudno się dziwić, że wiele osób mieszkających w Chinach, Tajwanie lub Korei popada w niezdrową obsesję związaną z tą feralną cyfrą.A ty czego się boisz? Pająka? Pustynnych meduz? Czy może na samą myśl o kilkudniowym odcięciu od sieci dostajesz tiku w swym lewym oku?

Oglądany: 105956x | Komentarzy: 36 | Okejek: 459 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.10

18.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało