Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

30 zadziwiających ciekawostek z planety Ziemia

260 618  
2026   77  
Wiedza to potęgi klucz. Z tego też względu prezentujemy kolejną porcję niezwykłych ciekawostek, którymi możesz zaskoczyć swoich znajomych już za kilka minut.


1. Pomimo tragicznego przebiegu katastrofy sterowca LZ 129 Hindenburg w 1937 roku, niemal dwie trzecie pasażerów uszło z życiem.


2. George Washington nie miał w zwyczaju witać się z gośćmi poprzez uściśnięcie dłoni. Zamiast tego się kłaniał.


3. Jedna czwarta wszystkich naszych kości znajduje się w stopach.

4. Pierwszy list "łańcuszek" pojawił się w 1888 roku i obiecywał boże błogosławieństwo w zamian za pieniądze dla ubogich z Tennessee.


5. Spory wkład finansowy w produkcję słynnego filmu "Monty Python i Święty Graal" mieli członkowie zespołów Led Zeppelin i Pink Floyd.


6. Prawie 30% dalmatyńczyków rodzi się z całkowitą lub częściową wadą słuchu.


7. W przeciwieństwie do tego co wiele osób myśli, w Afryce nie ma dziko żyjących tygrysów.


8. Pierwszy sejsmograf powstał w Chinach. Zbudowany w 132 roku przez Cheng Henga, składał się z 8 figurek smoków, trzymających w pyskach metalowe kulki i 8 figurek żab. Gdy miało nastąpić trzęsienie ziemi, kulki wypadały z paszcz smoków w żabie pyski.


9. Autorem Twierdzenia Pitagorasa wcale nie jest Pitagoras. Formułę tę znano już wcześniej w Egipcie, Chinach, Indiach i Babilonii.


10. Najkrótsza wojna świata wybuchła pomiędzy Wielką Brytanią a Zanzibarem. Trwała 38 minut.


11. Mimo że jest znany najbardziej, wodospad Niagara pod względem wysokości zajmuje na samym kontynencie amerykańskim dopiero 23 miejsce.


12. Dawniej sądzono, że histeria występuje jedynie u kobiet i jest efektem przemieszczania się macicy.


13. W X w. król Birmy zjadł ogórka bez pozwolenia farmera. Ten w efekcie go zabił i przejął tron.


14. Bicz wydaje charakterystyczny odgłos strzelania, gdyż jego koniec w chwili uderzenia porusza się szybciej od dźwięku.


15. Możliwości mikrofali zostały odkryte przypadkiem, kiedy jeden z badaczy przeszedł obok radaru i w jego kieszeni roztopił się batonik.


16. Firma BIC oszacowała, że od 1950 roku sprzedała każdej sekundy 50 jednorazowych długopisów. W 2005 roku firma z dumą ogłosiła, że sprzedała ich 100 miliardów.


17. Syn Abrahama Lincolna - Robert - został ocalony od wypadku kolejowego przez Edwina Bootha. Edwin był bratem zabójcy prezydenta Lincolna - Johna Wilkesa Bootha.


18. William Shatner (Kapitan Kirk ze Star Treka) nie potrafił rozłożyć palców, tworząc słynne pozdrowienie wolkańskie. Ekipa musiała mu je sklejać taśmą albo wiązać żyłką wędkarską.


19. Napoleon był wielkim fanem szelek. Miał nawet parę zdobioną wizerunkami trzmieli.


20. Gwiazda Indii - największy szafir świata (563 karaty) - tak naprawdę pochodzi ze Sri Lanki.


21. Kubki smakowe nie znajdują się jedynie na języku, ale też na podniebieniu i w gardle.


22. W dniu otwarcia Disneylandu ponad 40-stopniowa temperatura stopiła asfalt na głównej ulicy, który w następstwie pochłonął całą masę butów na wysokim obcasie.


23. Królowej Wiktorii w celu złagodzenia bólów miesiączkowych podawano marihuanę.


24. Freddie Mercury, słynny wokalista zespołu Queen, urodził się w Zanzibarze i tak naprawdę nazywał się Farrokh Bulsara.


25. W 1957 roku bejsbolista Richie Ashburn trafił piłką jedną z fanek na trybunach. Po paru minutach, gdy opuszczała stadion na noszach, trafił ją ponownie.


26. Kanada posiada więcej jezior, niż wszystkie inne kraje razem wzięte. Znajduje się ich tam ok. 2 miliony.


27. Simon Bolivar to jedyna na świecie osoba, na cześć której nazwano dwa suwerenne państwa - Boliwię i Wenezuelę (pełna nazwa to Boliwariańska Republika Wenezueli).


28. Dania jako jedyne państwo poza USA obchodzi Święto Stanów Zjednoczonych (4 lipca).


29. Bill Clinton podczas posługi prezydenckiej wysłał jedynie 2 e-maile. Jeden z nich był testowym, aby sprawdzić, czy robi to dobrze.


30. Nie od zawsze mówiono "halo" podczas odbierania telefonu. Kiedy powstała pierwsza regularna linia w 1878 roku, ludzie rozpoczynali rozmowę mówiąc "ahoj".
2

Oglądany: 260618x | Komentarzy: 77 | Okejek: 2026 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

09.12

08.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało