< > wszystkie blogi

Magdalena25's absurdlog

Różne ciekawostki

Jak zarejestrować działalności gospodarczą?

24 sierpnia 2021
Działalność gospodarczą można założyć odwiedzając osobiście urząd, jak również przez internet. Wersja elektroniczna jest zdecydowanym ułatwieniem, szczególnie jeśli posiadamy podpis elektroniczny kwalifikowany lub profil zaufany. Wówczas wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek na stronie CEIDG i potwierdzić.

Wypełnienie wniosku – jakie informacje będą potrzebne?

Wypełniając wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej niezbędne będzie wpisanie określonych informacji. Najlepiej przygotować je sobie wcześniej, aby cały wniosek wypełnić sprawnie. Zastanówmy się więc jak będzie nazywać się nasza firma – w przypadku jednoosobowej działalności zawiera ona zwykle imię i nazwisko właściciela.

Pośród innych niezwykle ważnych informacji znajdą się również kody PKD, które musimy odpowiednio dobrać do tego, czym będziemy się zajmować. Wpisania wymaga również dokładna data rozpoczęcia działalności, księgowość oraz forma opodatkowania. Nie możemy zapominać również o rachunku bankowym firmowym.

Kompleksowe załatwienie wszystkich formalności

W sytuacji, gdy potrzebny nam numer NIP oraz REGON, a ich nie posiadamy, to wniosek CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o ich nadanie. Zwykle oczekuje się na to około tygodnia. Z kolei w jednym kroku możemy również załączyć formularze do ZUS – nie jest to obligatoryjne, jeśli nie dopełnimy tego przy rejestracji firmy, to możemy zrobć to w ciągu kolejnych 7 dni osobiście w urzędzie lub przez Internet.

Jeśli decydujemy się zostać płatnikami VAT i posiadamy już numer NIP to od razu możemy również złożyć formularz VAT-R. Zakładając firmę przez Internet otrzymamy drogą mailową urzędowe potwierdzenie odbioru.

Jakie dodatkowe formalności wymagają załatwienia?

Jeśli nie złożyliśmy deklaracji do ZUS, lub nie wypełniliśmy od razu przy rejestracji VAT-R, a będziemy płatnikami VAT, to będą to istotne formalności, których załatwienia będzie trzeba dopilnować. Ponadto, jeśli prowadzona działalność wymaga od nas posiadania kasy fiskalnej, to również będzie trzeba ją zarejestrować. Dodatkowym wymogiem może być wpis do rejestru działalności rejestrowanych, oraz wszelkie koncesje i zezwolenia.

Zamiany w danych firmy

Jakiekolwiek dane dotyczące naszej firmy w przyszłości będziemy wprowadzać również za pośrednictwem tego samego wniosku CEIDG-1. Konieczne będzie jedynie zaznaczenie, że jest to uzupełnienie.

Artykuł napisany na podstawie: https://pasjabiznesu.pl/rejestracja-firmy-jak-prawidlowo-zarejestrowac-dzialalnosc-gospodarcza-w-polsce-wszystko-co-musisz-wiedziec-krok-po-kroku/
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi