< > wszystkie blogi

Magdalena25's absurdlog

Różne ciekawostki

Szkarlatyna - niebezpieczna choroba wieku dziecięcego

6 marca 2018
Szkarlatyna jest zakaźną chorobą wieku dziecięcego, której przypadki regularnie odnotowywane są na całym świecie. Infekcja przenosi się drogą kropelkową, co sprawia, że wyjątkowo łatwo się nią zarazić, szczególnie w przedszkolu. Największa ilość zachorowań ma miejsce w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie warto zwracać szczególną uwagę na objawy, jakie pojawiają się u naszej pociechy.

Jak rozpoznaje się płonicę?

Inną nazwą szkarlatyny jest właśnie płonica. Pediatra zwykle stawia diagnozę na podstawie wyróżniających objawów klinicznych, które rozpoznaje u dziecka. Możliwe jest również przeprowadzenie szybkiego testu w gabinecie, który polega na pobraniu wymazu z gardła chorego. Badanie pozwala na wykrycie paciorkowców należących do grupy A. Wykonanie badań laboratoryjnych wykazuje podwyższony poziom OB, wyższą ilość białych krwinek oraz eozynofili w morfologii, jak również podwyższenie ASO.

Szkarlatyna i jej objawy

Początkowo dziecko uskarżać się będzie przede wszystkim na wyjątkowo silny ból gardła, który pojawi się nagle. Oprócz tego zaobserwujemy wysoką gorączkę, bóle głowy, kaszel, wymioty i przyspieszone tętno. Po dwóch-trzech dniach pojawia się charakterystyczna wysypka. Początkowo w dołach pachowych i pachwinach, a później rozprzestrzenia się na całe ciało.

Powikłania w wyniku szkarlatyny

W dzisiejszych czasach jesteśmy w dużym stopniu chronieni przez wysoce rozwiniętą medycynę i dostępność leków. Jednak nie daje nam to całkowitej pewności, że unikniemy powikłań w wyniku szkarlatyny. Jeśli już się pojawią może dojść do: toksycznego zapalenia mięśnia sercowego, ropnego zapalenia węzłów chłonnych, ropnego zapalenia zatok obocznych nosa, wrzodziejącego zapalenia migdałków czy ostrego zapalenia kłębuszków nerkowych. Z uwagi na to ostatnie powikłanie konieczne jest wykonanie badania ogólnego moczu na początku i na końcu choroby.

Jak leczymy szkarlatynę?

Aby wyleczyć szkarlatynę konieczne jest przyjmowanie antybiotyku – penicyliny przez co najmniej 10 dni. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza i nie przerywać terapii wcześniej, jeśli uznamy, że dziecko jest zdrowe. Takie postępowanie jest nieodpowiedzialne i może doprowadzić do powikłań.

Jeśli interesuje cię więcej informacji na temat szkarlatyny odwiedź ten link: https://chorobydzieci.pl/szkarlatyna-czyli-jak-to-jest-z-plonica/
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi