< > wszystkie blogi

Magdalena25's absurdlog

Różne ciekawostki

Ospa wietrzna (wiatrówka) - chorowałeś na nią w dzieciństwie ?

6 marca 2018
Ospa wietrzna jest stosunkowo powszechnym schorzeniem o etiologii wirusowej. Jej jednorazowe przechorowanie sprawia, że zyskujemy trwałą odporność i ponowne zachorowanie jest niemożliwe.

Wirus ospy nie opuszcza jednak naszego organizmu, tylko pozostaje uśpiony i w chwili ponownego kontaktu z nim, z osobą chorą, może dojść do zachorowania, na jeszcze bardziej dokuczliwego półpaśca.

Ospa i jej objawy

Ospa wietrzna u dzieci to przede wszystkim wysoka gorączka, którą zwalczamy stosując leki, takie jak ibuprofen czy paracetamol dla dzieci. Dawka preparatu powinna być indywidualnie dobierana. Każdy rodzic powinien pamiętać, że leki dawkujemy zgodnie z wagą dziecka. Na większości opakowań znajdziemy tabelki, w których prezentowany jest wiek i waga dziecka. Wiek jest tu wartością orientacyjną i aby substancja była skuteczna musimy wiedzieć ile nasze dziecko waży.

Kolejnym objawem ospy są zmiany skórne. Początkowo zauważymy niewielkie plamki, które następnie przechodzą w grudki, zmieniające się w pęcherze wypełnione treścią surowiczą. Gdy dochodzi do ich pęknięcia pojawiają się strupy, które stopniowo się goją.

Zmiany na skórze silnie swędzą. W dzień możemy pilnować dziecka, ale również ono samo będzie dbać, aby się nie drapać nocą nie ma takiej możliwości. Rozdrapane zmiany mogą pozostawić po sobie blizny. Pęcherze smarujemy punktowo specjalną maścią lub pudrem. Dodatkowo wykonuje się specjalne kąpiele, których zadaniem jest złagodzenie dokuczliwości schorzenia.

Część lekarzy zaleca również podawanie dzieciom w czasie leczenia ospy specjalnych leków o działaniu antywirusowym, które mają podnieść skuteczność terapii, przyspieszyć wyzdrowienie i ochronić przed tzw. przeziębieniem ospy.

Szczepienie na ospę

Dzieci uczęszczające do żłobków zaszczepimy przeciwko ospie za darmo po okazaniu w przychodni specjalnego zaświadczenia. Nie daje nam ono 100% gwarancji, że nasza pociecha nie zachoruje na tę chorobę zakaźną, ale nawet jeśli tak się stanie objawy będą łagodniejsze i dziecko zdecydowanie łagodniej przejdzie chorobę.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi