Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Czy rozmiary odzieży męskiej od różnych producentów są takie same?

Unikasz kupowania ubrań w sieci z obawy o nietrafienie z rozmiarem? Rozmiarówka odzieży męskiej potrafi znacznie różnić się pomiędzy sklepami, ale zakupy online oszczędzają dużo czasu. Odzież męska dostępna w Internecie niemal zawsze posiada tabele rozmiarów. Sprawdź, jak z nich korzystać.
Czy kiedykolwiek wybrałeś się na zakupy w centrum handlowym i przymierzałeś ubrania w kilku sklepach? Zapewne zauważyłeś, że w każdym z nich ten sam rozmiar leżał trochę inaczej. Czasem rozbieżności są na tyle duże, że w jednym sklepie nosisz S, a w innym L. Skąd biorą się te różnice?

Każdy producent odzieży męskiej tworzy własną rozmiarówkę, która dopasowana jest do jego klientów. Dla przykładu rozmiary odzieży męskiej na rynku włoskim i polskim różnią się między sobą, ponieważ Włosi z natury są niżsi od Polaków. Również odzież męska sportowa szyta jest według innej rozmiarówki niż eleganckie garnitury i koszule.


Czarny sweter męski ze stójką

Jak kupować odzież męską online?

Przy tak licznych różnicach zakup odzieży męskiej może wydawać się dużym wyzwaniem. Na pomoc przychodzą sklepy online takie jak np. Denley, które zazwyczaj umieszczają przy produktach tabele wymiarów. Jeśli się im przyjrzysz, szybko docenisz tę dogodność, a zakupy odzieży męskiej online nie będą już dla ciebie większym problemem.
Szybkie zmierzenie się centymetrem krawieckim zajmuje mniej czasu niż chodzenie po przymierzalniach w centrum handlowym.
Odzież męska sportowa jest najmniej wymagającą kategorią w tej kwestii. Dresowe spodnie zazwyczaj w pasie mają gumkę, co pozwala dopasować je do każdej sylwetki. Jednak jeśli nosisz rozmiar XL, założenie stroju sportowego w rozmiarze S może skutecznie utrudnić trening.

Dlatego zawsze porównuj swoje wymiary z tabelą dostarczoną przez producenta. Jeśli kupujesz bluzę, ważna będzie długość rękawa i szerokość ramion. Z kolei podczas zakupu spodni, powinieneś sprawdzić długość nogawki i obwód bioder. Dobrze poprosić drugą osobę o pomoc w zdejmowaniu miary, jeśli masz taką możliwość.


Niebieskie spodnie męskie dresowe

Jak powstały rozmiary odzieży męskiej?

Konieczność stworzenia jednej rozmiarówki powstała w momencie rozpoczęcia masowej produkcji ubrań. Pierwsze próby szycia modnej odzieży męskiej bez ustalenia stałych wymiarów przynosiły producentom milionowe straty. Niewielu konsumentów wyglądało w zakupionych ubraniach tak, jak sobie wymarzyli.
Jako pierwsi utworzenia rozmiarówki dla producentów odzieży podjęli się amerykańscy naukowcy. Dokonali pomiarów aż 15 tysięcy kobiet, jednak powstałe na ich podstawie rozmiary nijak miały się do rzeczywistości. Producenci nadal nie byli w stanie uszyć ubrań, które pasowałyby wszystkim. Dopiero w latach 70. porzucono marzenia o unifikacji rozmiarówki, a marki modowe wzięły sprawy w swoje ręce.

Dlatego często marki modowe stosują tzw. “vanity sizing” - zjawisko polegające na zaniżaniu rozmiarówki. Jego celem jest łechtanie ego kupujących poprzez umieszczanie na metkach niższego rozmiaru, niż dany element ubioru ma w rzeczywistości. Dzięki temu konsument chętniej kupuje modną odzież męską marki, z której może wziąć mniejszy rozmiar.

Przed dużym wyzwaniem staje producent odzieży męskiej pragnący sprzedawać swoje ubrania w różnych krajach. Każda nacja ma własną rozmiarówkę, co odzwierciedlają metki międzynarodowych sieciówek. Znajdziesz tam rozmiar według klasyfikacji europejskiej, ale też francuskiej, niemieckiej czy włoskiej. W przypadku marek światowych dochodzi do tego rozmiarówka amerykańska czy kanadyjska. W ten sposób producenci dostosowują rozmiary do zmiennej budowy mężczyzn poszczególnych nacji.

Oglądany: 966x | Komentarzy: 0 | Okejek: 0 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.05

02.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało