Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Potrzebujesz nowego laptopa? Sprawdź te modele dla każdego!

17 920  
Gdy wybiera się nowego laptopa, warto to zrobić z głową. Odpowiednio dobrany sprzęt to nie tylko kwestia bardziej płynnej pracy – również pewność, że laptop będzie służyć długo. Tym samym zakup taki staje się inwestycją. Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów? Przyglądamy się sprawie i podpowiadamy dobre rozwiązania.

Określ potrzeby

Na samym starcie trzeba sobie odpowiedzieć na proste pytanie: do czego właściwie będzie wykorzystywany laptop. Innych cech będzie się szukać w sprzęcie, który ma mieć zastosowanie biznesowe, innych w laptopie multimedialnym, a jeszcze innym w komputerach gamingowych.
Przykładowo te pierwsze muszą być przede wszystkim niezawodne, te drugie powinny służyć długo. Z kolei te ostatnie z konieczności muszą mieć znacznie mocniejsze parametry techniczne, a priorytetem w nich będzie sprostanie wymaganiom coraz bardziej rozbudowanych gier.
Na które więc modele warto zwrócić szczególną uwagę? Spójrzmy na laptopy Lenovo i główne linie proponowane przez tego producenta.

Lenovo ThinkPad

Modele z tej serii to praktycznie legenda. Dawniej słynęły z niemal pancernej obudowy. Dziś laptopy z tej serii są lżejsze i charakteryzują się bardziej biznesowym designem. Co jednak istotne – nadal uważane są za jedne z najsolidniejszych laptopów na rynku, często będąc chwalonymi za swą niezawodność. Co istotne – nie jest to tylko czczy slogan. W ThinkPadach stosowane są technologie, które na przykład chronią dane w przypadku wstrząsów (zamrażając pozycję głowicy dysku, jeśli zostanie wykryte nagłe przyspieszenie ruchu laptopa).
Warto zaznaczyć, że pod względem parametrów technicznych ThinkPady są komputerami mocnymi, które nawet po kilku latach użytkowania nadal będą się bronić. To po prostu dobry sprzęt dla wymagających osób, które oczekują, że ich laptop będzie pełnić funkcję niezawodnego narzędzia pracy.

Lenovo IdeaPad

O ile laptopy Lenovo ThinkPad sprawdzają się do zastosowań biznesowych, ale też do tworzenia multimediów, to z punktu widzenia „zwykłego użytkownika”, który szuka laptopa na lata, ale niekoniecznie często się z nim przemieszcza, doskonałym wyborem może okazać się laptop z serii IdeaPad. Linia ta powstała z myślą o wygodzie osób, które korzystają z notebooka głównie pod kątem codziennej rozrywki, ale zarazem potrzebują czegoś więcej, aniżeli tylko przysłowiowej „maszyny do pisania”.

Lenovo Yoga

Linia Yoga jest bardzo specyficzna. To nie tyle klasyczne laptopy, co urządzenia typu „2w1”. Możliwość pełnego odchylenia ekranu o 360 stopni sprawia, że można je błyskawicznie zmienić w tablet, co jest niewątpliwym atutem dla osób, które szukają urządzenia w pełni mobilnego, nadającego się do wygodnego użytkowania w różnych warunkach. Oczywiście „transformacja” Lenovo Yogi wymusza dwie istotne cechy. Po pierwsze ekran musi być dotykowy, po drugie zaś – musi istnieć zabezpieczenie przed przypadkowym naciśnięciem klawiszy.

Na co zwracać uwagę?

Linie produkcyjne to jedno. Wybierając je, można spodziewać się laptopa ukierunkowanego na konkretne zastosowania. Cały czas trzeba jednak pamiętać o konkretnych parametrach.
Już na starcie zwróć uwagę na matrycę – błyszcząca bardziej męczy wzrok i w niektórych warunkach może okazać się niewygodna. Ale trzeba tez sprawdzać kąty widzenia. Duże przydadzą się w użytkowaniu laptopa w warunkach domowych, jednak jeżeli często pracujesz w podróży, sensowniejsze mogą być kąty małe (choć zawsze możesz ten parametr zignorować, zamiast tego dokupując nakładkę na ekran).
Pamięć RAM zawsze przyda się większa, ponieważ nawet popularne i sprawdzone oprogramowanie w kolejnych wersjach może stać się nagle mocno zasobochłonne. Warto tez upewnić się, że w laptopie pozostaje wolne gniazdo do rozbudowy RAMu.
Wybierając dysk pamiętaj, że choć SSD jest technologią droższa od HDD, zapewnia większa szybkość i bezpieczeństwo danych.
Wreszcie nie zapominaj o przyjrzeniu się baterii – zwłaszcza, jeżeli często pracujesz z dala od biurka. O tej kwestii łatwo zapomnieć, jednak w praktyce bywa wręcz krytyczna.

Oglądany: 17920x | Okejek: 0 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.07

26.07

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało