Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Uprzedzając wydarzenia. 7 ciekawostek na temat starzenia się

48 487  
120   12  
Przymusowe zamknięcie w czterech ścianach sprzyja kontemplacji… A zatem tym razem parę interesujących ciekawostek na temat starzenia się.

#1. Wszyscy kiedyś będziemy starzy. Wszyscy

1820121a8335fe81.jpg

Przeanalizowano, że pomiędzy rokiem 2015 a 2050 liczba osób w wieku powyżej 65 lat wzrośnie z wyjściowych 900 milionów do aż 2 miliardów. Procentowo oznaczało to będzie wzrost z 12 do 22% populacji. W związku z miłościwie nam panującą epidemią – i potencjalnymi kolejnymi w nieodległej przyszłości – liczby te będą się zapewne w jakimś stopniu zmieniać, niemniej jednak tendencja jest wyraźna. Nie młodniejemy… a szkoda. Za to dojrzewamy nieco wcześniej. Na przestrzeni ostatnich stu lat przeciętny wiek dojrzewania zmalał o dwa lata.


#2. Wesołe jest życie staruszka

1820122b845fca92.jpg

Wygląda na to, że starzenie się nie jest aż tak straszne, jak je niektórzy malują – tak przynajmniej wynika ze statystyki. Badacze zauważyli między innymi, że w późniejszych dekadach życia ludzie czują się wyraźnie szczęśliwsi, a być może nawet najszczęśliwsi w ciągu całego życia. Kiedy – według badania – mają nastąpić te najbardziej pozytywne lata? Niestety dopiero po sześćdziesiątce. Ale za to potrwają aż do wczesnej osiemdziesiątki. Potem z powrotem może być już nieco gorzej.


#3. Można starzeć się nie tylko brzydko, ale też… krzywo

1820123b14054813.jpg

Każdy starzeje się inaczej – w innym tempie i innymi zmianami przejawia się u niego upływający czas. Naukowcy z UCLA zauważyli jeszcze jedną ciekawą rzecz. Mianowicie to, że człowiek nie starzeje się bynajmniej w sposób równomierny. Z genetycznego punktu widzenia różne części ciała mają „różny wiek”, na przykład jedną z najszybciej zużywających się tkanek jest ta tworząca kobiece piersi. Nawet jeśli nie obejmują jej żadne zmiany chorobowe, pozostaje przeciętnie „od dwóch do trzech lat starsza” od reszty ciała.


#4. Dobre geny okazują się nie być sekretem długowieczności

182012544208bcc4.jpg

Czy za to, w jaki sposób się starzejemy, powinniśmy obwiniać rodziców i dziadków, a inaczej mówiąc, genetykę? Okazuje się, że w zdecydowanie mniejszym stopniu niż dotychczas podejrzewano. Uwarunkowania genetyczne, jak ustalono, mają zdecydowanie mniejszy wpływ na zdrowie osób w podeszłym wieku niż środowisko, w jakim spędziły większość życia. Chodzi zarówno o otoczenie „fizyczne”, jak i społeczne. I choć pewnych skłonności zapisanych w DNA nie da się uniknąć, to jednak dbałością o siebie można bardzo sobie pomóc.


#5. Przeprowadzka nie służy zdrowiu

182012608be86af5.jpg

Powyższym wnioskom wydają się przeczyć mieszkańcy japońskiej Okinawy, słynący ze swojej długowieczności. Czym – jeśli nie właśnie genetyką – uzasadnić to, że tak dobrze radzą sobie z dożywaniem mocno podeszłego wieku? Tym samym, co powyżej – prowadzonym stylem życia i środowiskiem. Potwierdził to fakt, że długowiecznością mogą pochwalić się mieszkańcy Okinawy pod warunkiem, że… nie opuszczą swojej wyspy. Pochodzenie okazuje się nie mieć znaczenia, bo jeśli tylko przeniosą się dokądkolwiek indziej, z miejsca tracą swoje „supermoce”. Oprócz Okinawy wyróżnionymi „niebieskimi strefami” dłuższego życia są chociażby Sardynia, Ikaria czy półwysep Nicoya w Kostaryce.


#6. Geriatria to relatywnie nowy wynalazek

1820127317daa9d6.jpg

Dopiero od stosunkowo niedawna starsi ludzie mają szansę na podjęcie jakiegokolwiek leczenia – poważne traktowanie chorób wieku podeszłego zaczęło się dopiero w latach 60. ubiegłego stulecia. Wcześniej wychodzono z założenia, że to, co się psuje, psuje się ze starością, zaś wszelkie zmiany są nieodwracalne, w związku z czym nie ma sensu się tym zajmować. Co spowodowało, że „medycyna” zmieniła podejście? Starzejące się społeczeństwo, ot co. Kiedy znacząco wzrosła liczba osób w podeszłym wieku, nie sposób było dłużej ignorować ich potrzeb. Można powiedzieć, że wtedy właśnie narodziła się geriatria, która postanowiła wesprzeć pozytywne myślenie (jedno z badań wskazało, że pozytywne nastawienie do starzenia się pozwala żyć nieco dłużej).


#7. Średnia długość życia może całkiem szybko przestać się wydłużać

18201288826811f7.jpg

Jak w nadchodzących latach będzie kształtować się przeciętna długość życia u ludzi, zwłaszcza w społeczeństwach rozwiniętych? Można by przypuszczać, że wraz z postępami medycyny będzie w dalszym ciągu rosnąć. Nie ma jednak co do tego pewności. Wynika to z faktu, że pomimo coraz bardziej zaawansowanych leków czy procedur medycznych, cały czas wzrasta odsetek osób chorobliwie otyłych. I to właśnie oni, między innymi w konsekwencji swoich niezdrowych nawyków żywieniowych, mają dużą szansę zepsuć nam statystyki. A przecież – jak radzą lekarze – żeby uniknąć chorób w podeszłym wieku, wystarczy tylko jeść zdrowo, ważyć w normie, ćwiczyć regularnie i unikać stresu. Nic prostszego! Poniekąd…

6

Oglądany: 48487x | Komentarzy: 12 | Okejek: 120 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

05.12

04.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało