Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Fascynująca kultura, wyjątkowe wydarzenia, zdumiewające fakty – garść ciekawostek z historii Chin

34 806  
210   23  
Dawne Chiny stanowiły imperium, z którym mało które państwo w historii byłoby w stanie się równać. Ale miało też i słabsze momenty...

#1. Żelazna Pagoda

Żelazna Pagoda to świątynia wzniesiona w 1049 roku w chińskim mieście Kaifeng – zbudowana w miejscu drewnianej, zniszczonej przez pożar pięć lat wcześniej. Nowa konstrukcja okazała się znacznie trwalsza – w niemal nienaruszonym stanie znajduje się do dzisiaj. I wbrew nazwie, do jej budowy wcale nie wykorzystano żelaza. Całość wykonana jest z cegły – i to wystarczyło do przetrwania 38 jak dotąd trzęsień ziemi, 6 powodzi oraz licznych innych nieszczęść.

#2. Poemat Su Hui

174628986f1c0a32.jpg

W IV wieku chiński poeta Su Hui poczynił dzieło, które po dziś dzień zachwyca znawców (i nie tylko). Cała treść zawiera się w kwadracie o boku 29 znaków. Każdą z linii odczytywać można do przodu, do tyłu, w poziomie i w pionie, a także po przekątnej. W ten sposób powstaje 2848 kombinacji poematu – i co w tym wszystkim najbardziej niezwykłe, wszystkie mają sens. Okazuje się więc, że nawet sztuki nowoczesnej moglibyśmy poniekąd uczyć się od starożytnych Chińczyków.

#3. Ach, rodzeństwo…

1746290b79f1e983.jpg

Jedną z najważniejszych postaci chińskiej historii pozostaje Qin Shi Huang – Pierwszy Cesarz, który zjednoczył w 221 r. p.n.e. walczące na terenie Chin królestwa, tworząc jedno imperium. Po jego śmierci rozegrała się prawdziwie bratobójcza „bitwa o tron”. Jeden z synów sfałszował list, w którym umierający cesarz miał rzekomo polecić swojemu pierworodnemu popełnienie samobójstwa, by zrobić miejsce na tronie drugiemu w kolejności. Makabryczny plan okazał się skuteczny.

#4. Najkrócej panująca dynastia

1746291a0db201b4.jpg

Wspomniany powyżej Pierwszy Cesarz zapoczątkował najkrócej panującą spośród wszystkich chińskich dynastii – dynastię Qin. Przetrwała u władzy zaledwie piętnaście lat, od 221 do 206 r. p.n.e., co jednak nie przeszkodziło jej przedstawicielom w rozpoczęciu budowy Wielkiego Muru, ustawienia Terakotowej Armii i dania podwalin pod stworzenie liczącego się państwa. Być może dynastia Qin przetrwałaby dłużej, gdyby nie poszukiwania przez Pierwszego Cesarza eliksiru nieśmiertelności – za który w pewnym momencie wziął rtęć. Cóż, niesłusznie.

#5. Odpowiedzialność lekarza

1746292d7e3e3145.jpg

W starożytnych Chinach, znanych zresztą m.in. właśnie za sprawą wysoce rozwiniętej medycyny tradycyjnej, powstał ciekawy koncept „odpowiedzialności zawodowej lekarza”. Zgodnie z panującymi przepisami, medyk mógł otrzymać wynagrodzenie za swoje usługi jedynie wówczas, gdy stan pacjenta się poprawił. Jeżeli było przeciwnie i pacjent pomimo zastosowanej kuracji czuł się gorzej, to lekarz zobowiązany był wypłacić mu odszkodowanie.

#6. Podatki

1746293ea5e229a6.jpg

Z jakiegoś powodu w większości miejsc na świecie wszelkie zmiany w podatkach odbywają się zwykle w jedną stronę – na niekorzyść obywateli zmuszanych do płacenia więcej i więcej. Chiny za panowania cesarza Qianlonga (1735–1796) zapisały się w historii jako jeden z nielicznych, chlubnych wyjątków. Kiedy cesarz ten był u władzy, aż czterokrotnie wstrzymywano pobór jakichkolwiek podatków – bo skarbiec był pełny i nie potrzeba było dodatkowych obciążeń.

#7. Zwierzęta

1746294c249e6a27.jpg

Dawni Chińczycy mieli zwyczaj picia… moczu pandy zawsze wtedy, kiedy przypadkiem… połknęli igłę. I trudno powiedzieć, co w tej opowieści jest dziwniejsze – remedium czy możliwość przypadkowego połknięcia igły. Z kolei niektóre źródła twierdzą, że za czasów dynastii Tang (VII–IX w. n.e.) w Chinach hodowano pekińczyki jako… służącą do samoobrony tajną broń, którą można było schować w rękawie. Jak ktokolwiek byłby w stanie utrzymać w rękawie i/lub w tajemnicy pekińczyka, pozostaje niewyjaśnioną zagadką.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Oglądany: 34806x | Komentarzy: 23 | Okejek: 210 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.03

24.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało