Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Wstrząsająca relacja z północnokoreańskich obozów koncentracyjnych

162 100  
375   109  
Korea Północna przyznała się do istnienia obozów koncentracyjnych na terenie kraju dopiero w 2014 roku, rok po ujawnieniu przez Google zdjęć satelitarnych. Według reżimu są miejscami, gdzie „reformuje się poprzez pracę ludzi, którzy muszą popracować nad swoją mentalnością”.

Szacuje się, że przebywa w nich ok. 200 tys. ludzi, ale liczba ta prawdopodobnie jest zaniżona. Trafić tam można dosłownie za wszystko - za położenie na ziemi gazety z portretem któregoś z Kimów, nieopatrzne skrytykowanie działań rządu, próbę ucieczki dziadka sprzed 50 lat... Nierzadko do obozów trafiają całe rodziny, karane za występki swoich bliskich. Ekstremalnie mało jest przypadków ucieczek z pilnie strzeżonego terenu i ogólnie niewielu z osadzonych wytrzymuje lata katorżniczej pracy i tortur, ale ci, którym udało się wydostać, naszkicowali dla świata, czego byli świadkami.

#1.Grupy osłabienia (wszystkie przy zakładanym średnim wzroście 170 cm):
Grupa 1 - 42 kg
Grupa 2 - 40 kg
Grupa 3 - 38 kg i mniej, na skraju agonii


#2.Więźniowie są regularnie torturowani. Pod czujnym okiem strażnika są zmuszani przez wiele godzin do trzymania kamieni, robienia samolocika i udawania, że jadą na motocyklu.


#3.Korzystając z 30 minut na świeżym powietrzu, które otrzymują raz na tydzień, wygłodzeni więźniowie w tajemnicy jedzą trawę. Są natychmiast zabijani, jeśli zostaną przyłapani.

Za przysmak uchodzą dębowe liście, po których podobno ma się najmniej problemów trawiennych.

#4.Przechowalnia zwłok: szczury jedzą najpierw oczy, więc większość trupów ich nie posiada.

Zanim zbierze się ciała w jedno miejsce, często leżą porozrzucane po terenie obozu. Współwięźniowie po jakimś czasie przyzwyczajają się do makabrycznych widoków i przestają czuć jakiekolwiek współczucie.

#5.Oficerowie jeżdżą na rowerach "seagull", najlepszych w Korei Północnej. Przestępcy polityczni muszą klęczeć i się kłaniać za każdym razem, kiedy zobaczą oficera lub strażnika.

#6.Więźniowie zwracają się do dzieci oficerów "dziecko-sir" i muszą się przed nimi kłaniać, jeśli dzieci mają 5 lub więcej lat.

#7.Nawet jeśli psy strażników zagryzą i zjedzą małe dziewczynki, strażnicy są nagradzani za dobrą tresurę zwierząt.

#8.Więźniowie klęczą w małym pomieszczeniu i są informowani o regułach panujących w obozie.

#9.Więźniowie używani są zamiast wołów.

#10.Nawet niewidomi i kalecy więźniowie zmuszani są do pracy takiej jak pozostali (pomoc grozi karą).

#11.Więźniowie muszą transportować sześciometrowe bele przez ponad 6 kilometrów. Często można zobaczyć, jak upuszczona bela stacza się i zabija więźniów.

#12.Oficerowie i strażnicy często biją więźniów na śmierć, żeby wyładować stres.

Jak donosi była strażniczka Lim Hye-jin, przed podjęciem pracy strażnikom robi się pranie mózgu, wmawiając, że osadzeni popełnili straszliwe zbrodnie i nie powinni odczuwać wobec nich współczucia.

#13.Deptanie dłoni wojskowymi butami (więźniowie stoją w hierarchii niżej od zwierząt).

#14.Więźniowie spędzają długie godziny z rękami przywiązanymi do ściany na wysokości 60 cm od ziemi.

#15.Przestępca polityczny uciekł oficerskim samochodem do Chin i został złapany przez tamtejsze wojsko, które odesłało go z powrotem do obozu. Strażnicy przekłuli mu nos i włożyli w niego łańcuch oraz związali. Współwięźniowie zostali zmuszeni do kamienowania go na śmierć.

Zazwyczaj razem z niedoszłym uciekinierem ginęły w publicznych egzekucjach ich całe rodziny lub kilka przypadkowych rodzin, aby jeszcze bardziej zastraszyć więźniów i zniechęcić ich do podejmowania podobnych kroków.

#16.Ciężarna kobieta została zmuszona do udawania zegarka aż do odwodnienia.

Kobiety również nie mają łatwo w obozach. Padają ofiarami gwałtów i molestowania przez strażników, są zmuszane do aborcji, zabijania własnych dzieci, chodzenia nago, sprzedaje się je jako żywy towar do Chin. Lim Hye-jin opowiadała o więźniarkach, które zostały podpalone żywcem przez znudzonych strażników.

#17.Ciężarna została użyta jako podpórka dla huśtawki, na której huśtali się zmuszeni do tego więźniowie.

#18.Ciąże są nielegalne w obozie, więc jeśli kobieta stanie się brzemienna, strażnicy rozcinają jej brzuch, wyrzucają z niego płód, a ją samą zabijają.

Większość ciąż powstaje w wyniku gwałtów, co nie stanowi żadnej taryfy ulgowej. Nie każda ciąża jest przerywana - czasami kobiety rodzą dzieci, które od maleńkości zmuszane są do ciężkiej pracy. Reżim nawet nie zadaje sobie trudu, żeby je indoktrynować, ponieważ w założeniu i tak nigdy nie wyjdą poza teren obozu.

Dawna więźniarka Kim Hye-sook (trafiła do więzienia w Pukch’ang w wieku 13 lat wraz z całą rodziną, bo jej dziadek Kim Hye-sook zbiegł na południe podczas wojny koreańskiej; uciekła z obozu w 2003 roku po 28 latach udręki) wspomina, że z powodu ogromnego głodu dzieci służyły też jako pokarm. Była świadkiem, jak matka zamordowała swoje dziewięciomiesięczne dziecko, żeby nie umrzeć z głodu. Gdy małe ciałko nie chciało zmieścić się do garnka, zmuszona była do odrąbania głowy i nóżek.

Jednak nie tylko noworodki padały ofiarami zdesperowanych bliskich. Pewna kobieta zabiła i poćwiartowała swojego 16-letniego syna, a potem próbowała przehandlować mięso na kukurydzę.

#19.Osoby, które zemdlały podczas przesłuchania, zostają oskarżane o udawanie nieświadomości i przesłuchiwane od początku.

#20.Więźniowie polują na szczury i węże, aby pozyskać trochę dodatkowego pożywienia. Najczęściej jedzą je na surowo.

#21.Transportowanie zwłok do krematorium.

Ciała zmarłych są palone lub chowane na zboczach gór w zbiorowych mogiłach.

#22.Izolatka. Jeśli ktoś tam trafi, ma małe szanse na wyjście żywym. Więźniowie są bici, dostają 30 gramów jedzenia dziennie i śpią na gołej ziemi, co prowadzi do niemal natychmiastowej choroby i osłabienia. W trakcie odbywania kary waga więźnia potrafi spaść o 30 kg. Jedyną szansą na pozyskanie dodatkowej porcji jedzenia w izolatce jest symulowanie snu i chwytanie gryzoni, które przychodzą zwabione zapachem pozostawionych dla tego celu resztek. Tak złapane myszy i szczury spożywane są oczywiście na surowo.

Istnieją również izolatki, które są tak małe, że człowiek nie może się w nich rozprostować - w takich malutkich pomieszczeniach osadzeni zamykani są nawet na długie miesiące.

#23.Więźniowie ciepią przez pracę ponad siły i głód. Ciężkie życie może zostać skrócone jedynie przez śmierć.
- Kobiety: plecy są skrzywione pod kątem 90 stopni w wieku 45 lat.
- Pasek: drut i pasek silnika
- Przestępcy polityczni poniżej 15. roku życia zbierają żwir. Mają duże głowy i wzdęte brzuchy.
- Buty są zrobione z opon ściśniętych drutem lub ze świńskiej skóry związanej sznurkiem.

#24.Współwięźniowie obserwują egzekucję.

#25.Osadzeni kradną psom jedzenie.

#26.Więźniowie zmuszeni ukamienować złapanego uciekiniera.

#27.Strażnicy odcięli końcówkę palca więźnia po tym, jak upuścił i zniszczył maszynę do szycia.

#28.Współwięźniowie niosą ludzki kał, aby wykorzystać go jako nawóz.

#29.Strażnik bije wygłodniałego człowieka, który próbował wybierać nasiona kukurydzy ze zwierzęcych odchodów.

#30.W zimie więźniów polewa się zimną wodą.

#31.Hospitalizowani więźniowie nie zgłaszają śmierci swoich kolegów, żeby zjeść ich dzienne porcje.
20

Oglądany: 162100x | Komentarzy: 109 | Okejek: 375 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało