Bitwa Warszawska należy bez wątpienia do najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Jednak do dzisiejszego dnia pokutuje spór o to, czy heroiczne zwycięstwo nad Armią Czerwoną był efektem świetnej strategii dowódców czy symbolicznym „cudem” po interwencji sił boskich. A konflikt rozpoczął się od razu po bitwie…

Pamięć o bitwie do dziś rozpala wyobraźnię. Ze względu na jej długofalowe konsekwencje – obronę polskiej niepodległości i powstrzymanie rozlania się rewolucji bolszewickiej na całą Europę – uznawana jest za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata. Jak wydarzenie to zapisało się w pamięci uczestników?

Bitwa Warszawska-zwycięstwo zapisane w gwiazdach?
Aleksandra Piłsudska z d. Szczerbińska:

Gdy wróciłam do Warszawy, [Piłsudski] był już zwycięskim wodzem. Armia rosyjska była rozgromiona. Po powrocie z frontu pokazał mi z oburzeniem kartkę, którą ktoś położył mu na biurku w czasie jego nieobecności w Warszawie. Na kartce było napisane: „Gwiazdy mówią, że piętnastego będzie zwycięstwo”. Oburzenie jego nie miało granic.

„Ja tyle włożyłem pracy mózgu w moje koncepcje, w swój plan, tyle musiałem zwalczyć przeszkód, aby wprowadzić je w życie, a okazuje się, że we wszystkim nie było nic mego. Wszystko zrobiły gwiazdy”. Był głęboko dotknięty i wierzył w pracę mózgu ludzkiego i znaczenie ludzkiej woli.

Mąż miał wielki żal do społeczeństwa za to, że uwierzyło jego przeciwnikom politycznym, jakoby plan zwycięskiej bitwy i samo zwycięstwo zawdzięczać należało francuskiemu generałowi i Francji, a nie polskiemu wodzowi i polskiemu żołnierzowi. Wstyd nie dawał mu spokoju.

Po bitwie

25 sierpnia. Ten dzień przyjęto uważać za koniec bitwy warszawskiej. W wyniku sierpniowej ofensywy poległo 25 tysięcy żołnierzy bolszewickich, 66 tysięcy dostało się do niewoli, a około 40 tysięcy uciekło do Prus Wschodnich. Polacy zdobyli 231 dział i 1023 karabiny maszynowe. Po stronie polskiej było 5 tysięcy zabitych i około 10 tysięcy zaginionych. Rozbito 3 armie bolszewickie – ich resztki przedzierają się na wschód.

płk Julian Stachiewicz dowódca 65 Pułku Piechoty, w liście do gen. Leona Berbeckiego:

Zwycięstwo w tej wielkiej bitwie o Warszawę jest wcale generalne, ale też energia i szybkość działania wydobyte z żołnierzy przechodzi wszystko, co dotychczas istniało. Bitwę tę uważam za jedną z najciekawszych, a w skutkach swoich najdonioślejszych, jakie w ogóle świat przeżywał.

Siedlce, 24 sierpnia. (...)

Dokończenie:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2020/08/15/bitwa-warszawska-czy-cud-nad-wisla-kurz-po-walce-jeszcze-nie-opadl-a-polacy-juz-spierali-sie-o-jej-wynik/