Forum > Hyde Park V > [1918] Cracovia - pany! "zamach" na Sobieskiego, wyrodna madka…
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 5 lat temu

CRACOVIA-WISŁA (3:2).

Można powinszować wczorajszego sukcesu Wiśle. Wynik 3:2 jest dla niej bardzo zaszczytny. Nie mając możności spotkać się z drużynami wybitnemi, ani nie mając własnego boiska celem trenowania, zdołała mimo to nietylko strawić czoło Cracovii, ale nawet poważnie jej zagrozić.

W pierwszej połowie dopiero w 23 minucie strzelił pierwszy punkt dla Cracovii. Kilka kornerów przeciw Wiśle niewyzyskanych.

W drugiej połowie atak Wisły, który zbytnio bawił się poprzednio pod bramką Cracovii, strzela z każdej pozycyi. Dzięki temu już w 2 m. wyrównuje partyę jej lewy skrzydłowy pięknym strzałem, w 5 minut później pada strzał drugi w bramkę Cracovii.

Dopiero teraz zaczynu grać Cracovia, jakby jej było potrzeba bodźca. W 18 m. strzela Kałuża punkt drugi, w minutę później piłkę wypuszczoną przez bramkarza skutkiem strzału armatniego Jałowieckiego posyła Mielech w siatkę. Kilka wspaniałych strzałów dalszych nie weszło w bramkę Wisły.

Cracovia grała znacznie słabiej niż zwykle. Zawodziła pomoc, obrona, Mielech zbyt często stał na offside, zawodziło skrzydło lewe.

Nie wątpimy, że Wisła przyczyni się odtąd do »żywienia ruchu sportowego u nas.

CHCIAŁ ZABIĆ SOBIESKIEGO.

Pisma lwowskie donoszą:
Onegdaj przed południem przechodnie znajdujący się na Wałach Hetmańskich byli świadkami osobliwej sceny: pewien żołnierz – prawdopodobnie obłąkany – wdrapał się na pomnik Sobieskiego i bagnetem usiłował zabić spiżowego króla. Ponieważ nie można go było w żaden sposób ściągać z pomnika, wezwano straż pożarną do pomocy.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-09-1918

KOLONIA. NIELUDZKA MATKA.

Straszny obraz zezwierzęcenia wykrył proces jaki się toczył przed izbą karną w Kolonii. Niejakaś Ramerowa oskarżoną była o to, że morzyła głodem swoje dzieci. Kobieta ta oskarżona była także o kradzież, wobec czego dokonano w jej mieszkaniu rewizyi, przy której urzędnicy znaleźli dwoje dzieci na wpół zgłodniałych. Na szafie do rzeczy leżał szkielet, zwłoki chłopca tejże kobiety, którego toczyło rozmaite robactwo, muchy itd., ciało robactwo już zupełnie zjadło. Czwarte dziecko zmarło od zupełnego wycieńczenia z głodu.
Kobieta ta jako pracownica przy granatach wiodła lekkie życie. Sąd skazał ją na rok więzienia; aresztowano ją natychmiast.

MYSŁOWICE. (RABUNEK NA INNY SPOSÓB).

Istnieje tu, jak się zdaje, banda opryszków, która uprawia rabunek za pomocą listów wymuszających. Tak np. handlarz koni Wolff otrzymał list z zawezwaniem, aby złożył w pewnem oznaczonem miejscu 5000 marek, w przeciwnym razie zostanie bez miłosierdzia zastrzelony. List podpisany był przez »członka bandy rabusiów«, która zastrzeliła komisarza policyj w Sosnowcu«.
Podobny list otrzymał handlarz Badrian w Katowicach, któremu przykazano złożyć w oznaczonem miejscu 20 tys. marek, a nie robić czasem żartów, gdyż jeżeli nie usłucha wezwania, natenczas zostanie zabity wraz z całą swą rodziną.
Listy pisane są wcale dobrze stylem poprawnym.