Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Siemiwidzi upał (i lód spożywczy nie-znormalizowany)
panzerigel
panzerigel - Superbojownik · 7 lat temu
Na upał. Słońce świeci, żaden chmury. Gorąc płynie na dół z góry. Wiatr nie wieje, upał srogi. Jak gorąco... Boże drogi!

Lato to ponoć bardzo wdzięczny czas. Wakacje dla juniorów, urlopy dla seniorów. A do tego siedem plag każdego wypoczywającego - korki, ludzie, opłaty, ludzie, ceny, ludzie i najgorsza plaga ze wszystkich - upał! Osobiście twierdzę, że rozkoszowanie się temperaturami powyżej 23 stopni Celcjusza, można przyrównać do golenia zarostu depilatorem. Ten sam stopień masochizmu i autookalecznia. Wysokie temperatury, duszne powietrze, znikome powiewy wiatru, mikre zachmurzenie oraz irytujący przedstawiciele cywilizacji powodują, że ostatnimi laty okres wakacyjny jest wyjątkowo upierdliwy. Co doskonale oddał w swym utworze znany w pewnych kręgach nauczyciel geografii - Paweł Wójcik.

https://www.youtube.com/embed/rrfTD-S1M5c

Co prawda obecne temperatury zbliżają się bardzo mocno do rekordu temperatury, który padł w Polsce, ale nijak się mają do rekordu świata [1]. Polski szczyt kanikuły może mieć coś wspólnego z faktem, że 27 lipca w Toronto Frederick Banting z kumplem Charlsem Bestem zaczęli leczyć wyizolowaną przez siebie insuliną laboratoryjne psy chorujące na cukrzycę. Dwa dni później (nie mieli jeszcze wtedy internetów i maile szły analogowo) termometry w Prószkowie zgłosiły, że w cieniu jest 40.2 stopni Celcjusza (lub - dla USA - 104.35 Fahrenheitów). Nie wiadomo czy zagotowali się ze szczęścia cukrzycy czy z wściekłości złe koncerny spożywcze, chcące nas powyzabijać produkowanymi słodyczami. Dość, że według ciotuchny Wikipedii to najwyższa temperatura odnowana w Polsce (w cieniu).

Rekord światowy z kolei zawdzięczamy panoramixowemu czy tam bałkańskiemu kociołkowi. Dość napisać, że kiedy skończyła się pierwsza wojna bałkańska, Bułgaria stwierdziła, że jest za spokojnie. Żeby trochę rozruszać sąsiadujące z nią towarzystwo, postanowili sklepać kilka serbskich i greckich tyłków. Nie żeby od zakończenia poprzedniego konfliktu nie minęło raptem parę miesięcy czy coś. Kto by się tym przejmował? Ruch to zdrowie. Bułgarzy trochę się jednak przeliczyli z siłami - zakładali, że towarzystwo będzie ospałe i niespecjalnie skore do ćwiczeń fizycznych po ostatnim naparzaniu. A tymczasem Serbowie nie dali sobie w kaszę dmuchać, Grekom przypomniały się Termopile i potomkowie Asparucha[2] zaczęli dostawać łomot. Bułgarom zupełnie przestało być do śmiechu, gdy 10 lipca 1913 roku wojnę wypowiedziała im Rumunia. Na Bałkanach zagotowało się na tyle mocno, że po przeciwnej stronie globu w Dolinie Śmierci[3] zanotowano temperaturę aż 134 stopni Fahrenheita (lub - dla całej reszty świata - circa 56.7 stopni Celcjusza).

Tak gwoli ścisłości - każdy z tych rekordów oznacza, że poza cieniem, w słonecznych promieniach, temperatura była o jakieś 9.4 stopnia Celcjusza wyższa (lub - dla USA - 15 stopni Fahrenheita). Uprzedzając też pytania w naukowym i rzeczowym stylu - "a skąd to wiadomo?", "a czemu akurat w cieniu się mierzy?" - pomiar w cieniu ma na celu zmierzenie tylko temperatury powietrza, pomiar w słońcu byłby zafałszowany o wartość o jaką promienie słoneczne podniosłyby temperaturę przyrządu pomiarowego. Mądre głowy od pogodologii podadzą pewnie jeszcze więcej argumentów za lub przeciw.

W każdym razie - tak zachęcająca do aktywności fizycznej i intelektualnej temperatura skłania zwykle do szukania cienia i sposobów na ochłodę. Ponieważ zaś instynktownie zdarza nam się podążać za mądrością franciszkanina Williama Ockhama, najprostszym sposobem radzenia sobie z piekielnymi upałami jest picie schłodzonych napojów. O jednym z nich powstała dość znana przyśpiewka, gdzie główne role odgrywają dwa byty duchowe, stojące po przeciwnych stronach barykady, a o których wdzięcznie śpiewała Łucja Prus.

https://www.youtube.com/embed/pO-fStfV2UU

Niestety, nie wszyscy mają to szczęście by w upały raczyć się zimnym piwem. Dla tych wymyślono lód w kostkach. Choć nie ma na ten temat oficjalnych dokumentów czy zapisanych relacji, zapewne znajdą się tacy, którzy będą przypuszczać, że skoro chamstwo, szaractwo i magnateria potrafiło od zimy do lata przechowywać lód zagrzebany w słomie i trocinach, to trafił się ktoś, kto w czasach poprzedzających wymyślenie lodówki, dodał do wody ułamaną bryłę wody w postaci stałej. Tym pragnę powiedzieć, że się mylą, bo ludzie wówczas wody nie pijali. Piwo, wino, miody, wódki, zupki - owszem. Ale że wodociągów nie było, studnie zwykle stały w okolicach wychodków, a w rzekach był większy syf niż obecnie - "czysta" woda nie była zbyt popularnym napojem, którym zdrowo myślący człowiek chciałby się ochłodzić. Bardzo ciekawie zresztą opowiadał o tym (o piciu) niezrównany gawędziarz, kasztelan zamku Chojnik, znany dobrze bywalcom MonsterTV - Andrzej Ciosański zwany "Jędrkiem".

https://www.youtube.com/embed/aI68xx0ShYs

Pierwszą lodówkę ponoć skonstruowano już w 1748 roku, w Glasgow. O całym dokonaniu być może byśmy się nie dowiedzieli, gdyby nie fakt, że prezentacji dokonano na tamtejszym uniwersytecie, a uczynił to niejaki Cullen... Na szczęście William, nie Edward. Dość powiedzieć, że rzeczony jegomość nie zrobił ze swojego wynalazku żadnego specjalnego użytku, a już na pewno nie wprowadził go do obrotu komercyjnego. Z jednej strony może to dziwić, ale z drugiej strony w tym samym roku podpisano pokój w Akwizgranie, po tym jak o sukcesję tronu Austrii poprztykały się Wielka Brytania i Francja, którym sekundowały ochoczo Prusy, Hiszpania i - o dziwo! - sama Austria. Możliwe, że kilkuletnie boje o złocony stołek w Wiedniu na tyle zmęczyły świadomość pana profesora od chemii i medycyny, że podpisanie rzeczonego traktatu było po prostu orzeźwiające i tym samym umknęła mu możliwość zarobienia nieco na swoim dziele.

Pomimo, że lodówka to znaczący postęp w dziedzinie przechowywania żywności oraz zwłok[4], nim pojawiła się pierwsza lodówka oferująca funkcję manufakturzenia kosetk lodu, musiało minąć niemal sto lat od powstania pierwszej machiny chłodzącej. Co prawda po drodze kilka osób przedstawiało kilka różnych rozwiązań służących do obniżania temperatury w zamkniętej przestrzeni, ale dopiero pewien badacz szkockiego pochodzenia[5] (chcący schłodzić swoich pacjentów chorujących na żółtą febrę[6]) zaprezentował w urzędzie patentowym urządzenie, w skład którego wchodziła tacka na kostki lodu. Badaczem tym był John Gorrie, którego ponoć uznaje się za ojca lodówek i klimatyzacji. Patent numer 8080 przyznany w 1851 roku miał zapewnić mu spokojny start w interesie tworzenia machiny chłodzącej, ale stało się inaczej. Jego partner biznesowy zmarł, w efekcie czego sam Gorrie zbankrutował i sam zszedł z ziemskiego padołu cztery lata po uzyskaniu patentu. Źródła milczą czy miał pod reką szklankę whisky z lodem.

Od czasów nieszczęsnego wynalazcy tacki na kostki lodu minęło trochę czasu. Same formy na kostki lodu też zmieniły nieco swój pierwotny wygląd, a co za tym idzie - również kostka lodu, przestała być kostką. Dzisiaj nabyć można silikonowe formy, który zamrożą wodę w niemalże dowolny kształt. I tym przydługim wstępem zapraszam do zapoznania się z naprawdę ciekawymi propozycjami dla urozmaicenia szklanki wody, whisky czy innego napoju, w którym kostka lodu jest akceptowalna[7].

#1. Gwiezdne Wojny tuż tuż, więc może Han Solo w carb... w lodzie


#2. Gwiazda Śmierci z lodu też daje radę


#3. A skoro już przy gwiazdach jesteśmy - chętni na małego spocka z lodem?


#4. Przy okazji ratowania nieskończoności i tego co poza nią - może warto poprosić o pomoc Doktora? Dalek w pakiecie...


#5. Cofając się w czasie warto unikać dinozaurów


#6. Jak pokazują badania naukowe najlepszym detektorem dinozaurów jest szklanka wody


#7. A może po prostu duża lodowa kulka groszku?


#8. Robota też można zaprząc do tego by chłodził


#9. Lodowa giwera w szklance też wygląda nie najgorzej


#10. Misie harcują, po szklance szarżują...


#11. Myślenie portalami jest trudne w gorące dni


#12. Kostka lodu, ale taka bardziej wielościenna


#13. Czaszka w lodzie - nic nowego, a tu tym razem na poligonach


#14. Krokodyla daj mi luby


#15. Walec drogow... lodowy


#16. Lodowa incepcja, czyli igloo w lodzie


#17. Szczęki zrobiły swoje, ale mimo wszystko rekin w szklance wygląda zachęcająco


#18. Robal w owocach zwykle przeszkadza, ale ten, w szklance, raczej nie odpycha


#19. Serce z lodu to niekoniecznie coś złego


#20. UFO w lodzie to niby X-files, ale w szklance też ujdzie


#21. Zabieranie pingwina do lodu, jest jak branie drzewa do lasu, ale co tam.


#22. Uśmieszki w lodzie idealne na lato


#23. Kawaii czaszki... ale chyba nie ludzkie


#24. A jak czaszka, to i mózg. Choć to nie u wszystkich obligatoryjne


#25. Jack Sparrow pewnie by też sobie dorzucił do rumu


#26. Dla fanów wampirów wszelkich, do Krwawej Merry


#27. Ośmiornice lubią ciepłe wódy, tego... wody


#28. Jak można pić ciepłego drinka? Aż krzyczeć się chce


#29. Kto uratuje świat przed Najeźdźcami z Kos... Lodu?


Dla tych, którym z kolei żadna z propozycji nie przypadła do gustu, a mają zmysł artystycznego majsterkowicza czy majsterkującego artysty - polecam obejrzenie krótkiego poradnika jak stworzyć własne tacki, które przy odrobinie zmysłu handlowego da się opchnąć na Allegro czy innym Etsy.

https://www.youtube.com/embed/KWYTZUqDqLw

Miłego chłodzenia dostępnych wam egzemplarzy człowieka

Przypisy (GNU Terry Pratchett):

1. Od czasów kiedy biały człowiek zaczął temperaturę w cieniu badać i zapisywać w spadku potomnym. Faktycznie najwyższą temperaturę (w cieniu) uświadczono wcześniej dwukrotnie. Za pierwszym razem Ziemia zderzyła się z Theią, w wyniku czego powstał Księżyc. Za drugim razem ktoś zostawił włączoną świeczkę, od której zajął się i spłonął Rzym (temperaturę zmierzono na czole cesarza Nerona).[[WRÓĆ DO TEKSTU]]
2.Jeden z chanów, który oprócz Bułgarii, założył również pierwszy ośrodek intymnej odnowy biologicznej i kosmetycznej.[[WRÓĆ DO TEKSTU]]
3. Pierwotną nazwę tej doliny stworzyli Indianie z plemienie Apaczajów. W tłumaczeniu brzmiała ona Dolina W Której Jest Tak Cholernie Gorąco Że Nawet Kamienie Się Pocą, co Apaczajowie wymawiali jako Pffff. Kiedy biały człowiek odkrył Apaczajów, po zakończeniu wymiany kulturalnej i gospodarczej, nazwał rzeczoną dolinę Doliną Śmierci (co w narzeczu Apaczajów oznacza Dolinę W Której Zwiadowca Idiota Rozpalił Ogień Wabiący Białego Człowieka Który Wyrżnął Plemię Do Nogi, a wymawiane jest Kurrw!).[[WRÓĆ DO TEKSTU]]
4.Często będące tym samym.[[WRÓĆ DO TEKSTU]]
5.Jak widać na załączonym przykładzie coś w tych szkockich klimatach siedziało, że ciągnęło ichnich wynalazców do tworzenia maszyn do mrożenia wody. No, ale jak twierdzą niektórzy szkockiej bez lodu pić się nie da/powinno.[[WRÓĆ DO TEKSTU]]
6.Zwłoki i żywność in potentia - rzecz się działa na Florydzie, gdzie chorzy na choroby tropikalne dość szybko potrafili zmienić się w zwłoki, a te w pożywienie dla zębatych mieszkańców lokalnych wód.[[WRÓĆ DO TEKSTU]]
7.Dorzucanie kostek lodu do piwa czy wina to buractwo dwie potęgi większe niż reporterskie sposoby na oszczędne podróżowanie po USA.[[WRÓĆ DO TEKSTU]]

Dla ciekawskich źródła:
Osoby:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Asparuch
https://pl.wikipedia.org/wiki/William_Ockham
https://www.universitystory.gla.ac.uk/biography/?id=WH0013&type=P
https://en.wikipedia.org/wiki/John_Gorrie

Wydarzenia:

https://worldhistoryproject.org/1921/7/27/insulin-is-discovered
https://inventors.about.com/library/inventors/blrefrigerator.htm
https://inventors.about.com/od/istartinventions/a/IceCube.htm
https://modernfarmer.com/2014/03/freezer-harvest-history-ice-cubes/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pok%C3%B3j_w_Akwizgranie_(1748)
https://mojhistorycznyblog.blog.pl/2013/03/05/ii-wojna-balkanska-w-1913-roku-kleska-bulgarii-i-wzrost-napiecia-miedzynarodowego-w-europie-srodkowo-wschodniej/
https://en.wikipedia.org/wiki/Second_Balkan_War

Terminologia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Upa%C5%82
https://homeguides.sfgate.com/difference-between-air-temperature-shade-sun-92497.html
https://listverse.com/2014/06/23/10-hypothetical-planets-proposed-by-scientists/

Formy lodowe:
ThinkGeek
ThinkGeek
ThinkGeek
ThinkGeek
FAB
PerpetualKid
Suck
PerpetualKid
CGets
ThinkGeek
ThinkGeek
ThinkGeek
CGets
CGets
CGets
CGets
CGets
CGets
CGets
CGets
CGets
CGets
Amazon
Amazon
Amazon
Amazon
Amazon
Amazon
Amazon

Vrykolaus
Nie, no. Podziwiam.

--
I osobno i na kupę, z włosem, albo i pod włos, całujta mnie wszyscy w doopę, lub ewentualnie - w nos.

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
madlam - Superbojownik · 7 lat temu
:panzerigel scroll mi sie zatarł od przewijania
Mam nadzieje, że tworzyłeś materiał w przewiewnym, klimatyzowanym pomieszczeniu.

Maciek_Cherokee
Maciek_Cherokee - Aspirant Najmłodszy Maciek_Sklerotee · 7 lat temu
Na główną niech leci

--

panzerigel
panzerigel - Superbojownik · 7 lat temu
@madlam Klima na 18,5 i dodatkowy wentylator na lapka jakoś pozwoliły dopisać do końca
Ostatnio edytowany: 2015-08-07 17:03:44

agawka
agawka - Superbojowniczka · 7 lat temu
a myslalam, ze to mnie sie nudzi w pracy

--
Sentymenty sentymentami, a żreć i chędożyć trzeba!

empatyczna
empatyczna - Gołota Poezji · 7 lat temu
Fantastyczny wrzut na upały, tylko bardziej chce mi się pić

--
Czy można spełnić wszystkie swoje marzenia? Tak, jeżeli będziesz miał/ła jedno marzenie, które brzmi: chcę osiągnąć w życiu tyle, ile tylko zdołam./moje/

Tynf
Tynf - Superbojownik · 7 lat temu
Dobre. Po siedmiu godzinach w samochodzie bez klimy było mi absolutnie potrzebne.

--
"Jesli potrafisz zadać własciwe pytanie - odpowiedź pojawia się samoistnie", Sin-Itiro Tomonaga.

mikmiki
mikmiki - Superbojownik · 7 lat temu
miałem dzisiaj nie pić.. miałem dzisiaj nie pić.. miałem dzisiaj nie pić..

--
Podobno przepłaciłem za sygnaturkę! Powiedzcie proszę, że to nieprawda :(

m_niebieski
m_niebieski - Woził Niemca dla statusu · 7 lat temu
Ktuś to wgl czytał całe? O co tu chodzi?

--
Mój nick bardziej naukowo brzmi tak m_heksacyjanożelazian(II) potasu żelaza(III) TU ŹRÓDŁO

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
peggypumpkin - Superbojowniczka · 7 lat temu
Wow. Faktycznie musi być u was upał
Bardzo okejowe.
Forum > Hyde Park V > Siemiwidzi upał (i lód spożywczy nie-znormalizowany)
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj