Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > [1921] Dodatnie skutki palenia tytoniu i dziarski staruszek
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 1 miesiąc temu
DYM TYTONIOWY TEST POLECENIA GODNY W OKRESIE EPIDEMII.

Tytoń jest potępiany, potępiają go, iż może wywoływać zawroty głowy, palpitacyę serca, zaburzenia gastryczne i t. p. Z drugiej jednak strony skutki dymu tytoniowego mogą być także dodatnie. Mianowicie dym tytoniowy uważany jest za dobry środek dezynfekcyjny. Stwierdzono, że przepuszczenie dymu tytoniowego przez bibułkę zakażoną mikrobami, zabija te mikroby bardzo szybko, a w szczególności mikroby grypy, cholery oraz mikroby wywołujące zapalenie błony mózgowej.

Według badań doktora Puntoniego, mikroby te nie mogą żyć nawet 5-ciu minut w dymie tytoniowym. Dlatego też w okresie epidemii papierosy mogą być środkiem zapobiegawczym. Szkoda tylko, że w kraju naszym trudne są do nabycia i są zbyt drogie.

W WIEKU LAT 140 NOWOŻEŃCEM.

Historya nieomal nie do wiary opowiada ,Petit Parisien" z Konstantynopola. Żyje tam człowiek najstarszy dziś w świecie, Turek, zwący się Zaro. Pomimo, że liczy lat, 140, cieszy się najlepszem zdrowiem, aczkolwiek nie zachowywał żadnych specyalnych systemów prowadzenia życia. Do lat 110 Zaro był posługaczem publicznym w porcie Bosforu. Potem zajęcie to zmienił na miejsce portyera jednej ze stambulskich fabryk amunicyi, które osiągnął dzięki swej popularności. W roku 90-tym życia spotkała go nieoczekiwana niespodzianka: nowych zębów, które mu się wyrznęły.

Równocześnie łysą już, zupełnie dotychczas głowę pokryła bujna, świeżo narosła, czupryna. W czternaście lat, później lekarze, badając jego organizm, dobadali się w nim trzeciej nerki. Skutkiem tych anatomicznych osobliwości otrzymał niemało ofert od amerykańskich lekarzy. Wówczas poślubił dwudziestopięcio-letnią Turczynkę i łącząc przyjemne z pożytecznem wyjechał w podróż poślubną do Ameryki. Wielkie zmartwienie dla niego stanowi 92 letni syn, który w przeciwieństwie do ojca jest bardzo słabowity, niezdolny do pracy i musi być utrzymywany przez ojca.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-10-1921

100lattemu.pl

lujeran
lujeran - exSuperbojownik · 1 miesiąc temu
Całę szczęście, że nie żył w Polsce. ZUS by się załamał musząc tyle lat wypłacać świadczenia
Forum > Hyde Park V > [1921] Dodatnie skutki palenia tytoniu i dziarski staruszek
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj