< > wszystkie blogi

Prawidłowe przygotowanie do badań wykonywanych w laboratorium

16 listopad 2017 ·


Każda osoba, która dba o swoje zdrowie i swoich bliskich musi systematycznie, chociażby rak w roku zdecydowa się na badania profilaktyczne krwi, dzięki którym możliwe będzie kontrolowanie stanu zdrowia. Lekarze pierwszego kontaktu nie przykładają zbyt dużej wagi do tego, żeby wysyłać swoich pacjentów na badania profilaktyczne, w następstwie tego o skierowanie do laboratorium warto po prostu poprosić, a czasami nawet wymusić to na lekarzu pierwszego kontaktu. Jak przyszykować się na badania krwi i nie tylko?

Jak przyszykować się do pobrania próbki krwi?
W wielu laboratoriach na badania nie musimy się umawiać, wystarczy po prostu przyjść do określonej godziny, żeby poddać się pobraniu próbki. W poniektórych punktach poboru krwi, chociażby w małych przychodniach wymagane jest uprzednie zapisanie się. Zdecydowana większość badań, które przeprowadzane są z krwi jest przeprowadzana na czczo, oznacza to, że wybierając się do laboratorium rano nie można nic jeść, jak również pić, z wyjątkiem wody rzecz jasna. Najlepiej, żeby kolacja jednocześnie nie była zbyt wielka. Chorzy, którzy przyjmują stałe leki powinni skonsultować się ze swoim lekarzem, który zdecyduje, czy wykonalne jest odstawienie leku przed badaniem, bądź nie ma takiej konieczności czy też możliwości.

Badanie moczu oraz kału - co musisz wiedzieć
Miejsce, jakim jest laboratorium to nie tylko punkt poboru krwi, to także punkt wykonywania wielu innych badań. W przypadku konieczności zbadania moczu należy pobrać mocz ze środkowego strumienia do specjalnego pojemniczka, który jest do kupienia w aptece. To samo tyczy się kału - powinien on zostać pobrany do pojemnika z poszczególnych części kału. W laboratorium wykonuje się również różne wymazy, na przykład z gardła albo policzków. Właściwe postępowanie danej osoby przed pobraniem próbki wymazu jest ogromnie istotne. Nie można spożywać ani pić niczego przed pobraniem próbki, nie należy również myć jamy ustnej i oczywiście palić papierosów. Również w przypadku tego typu badania pacjent powinien być na czczo. Jeśli pacjent jest skierowany na inny wariant badań, na przykład na badanie męskiego nasienia, wtedy na pewno otrzyma on porady odnośnie prawidłowego przyszykowania się do nich. 
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi