Szukaj Pokaż menu

Czego nie wiesz o Erneście Hemingwayu?

92 370  
230   18  
Laureat Nagrody Pulitzera i Nobla. Autor książki "Stary człowiek i morze", prawdziwy macho amerykańskiej literatury i osobliwy ekscentryk. Rzućmy okiem na jego postać i zobaczmy, czego o nim nie wiemy.
 
Kliknij i zobacz więcej!

Podróż przez Afrykę

88 445  
441   30  
Pewien koleś stwierdził, że młodość szybko przemija i jeśli chce poznać świat, to trzeba zrobić to teraz, a nie kiedy będzie na emeryturze. Jak postanowił, tak zrobił i wybrał się w półtoraroczną podróż po Afryce. W czasie swoich lekko przedłużonych wakacji odwiedził RPA, Mozambik, Malawi, Botswanę, Zambię, Tanzanię, Burundi, Rwandę, Ugandę, Kenię, Etiopię i Egipt. Wycieczka trwała od 2012 do 2013, a oto jego fotoreportaż z wyprawy.

#1. Cape Town, RPA, początek przygody życia

Chińskie zadanie z fizyki o niedźwiedziu

122 131  
480   36  
Myślicie, że jesteście dobrzy z fizyki? Jeśli tak, to spróbujcie zmierzyć się z zadaniem, które na egzaminie dostali chińscy licealiści.

Kliknij i zobacz więcej!
Niedźwiedź wpadł do dziury-pułapki głębokiej na 19,617 metra. Czas jego spadania wynosił 2 sekundy. Jaki to był gatunek niedźwiedzia?

A. Polarny
B. Brunatny
C. Czarny
D. Malajski
E. Szary


Rozwiązanie zadania znajdziecie niżej.

Kliknij i zobacz więcej!
 
Rozwiązanie:

Wykorzystując wzór drogi dla ciała spadającego swobodnie s=gt2/2 obliczamy, że g (przyśpieszenie swobodnego spadku) wynosiło 9.8085 m/s2. Ponieważ przyśpieszenie to zmienia się w zależności od szerokości geograficznej (od 9,81 m/s2 na biegunach do 9,78 m/s2 na równiku), do rozwiązania zadania wykorzystamy odpowiednią tabelę.
 
Na podstawie tabeli wartości przyśpieszenia swobodnego spadku określamy, że przyśpieszenie ma interesującą nas wartość na 44 stopniach szerokości geograficznej:
 
Kliknij i zobacz więcej!
 
Ponieważ na południowej półkuli na tej szerokości niedźwiedzie nie występują, miejsce występowania tego niedźwiedzia znajduje się na półkuli północnej.

Kliknij i zobacz więcej!
 
W zadaniu czytamy, że niedźwiedź wpadł do dołu-pułapki, a więc dziura musiała być odpowiednio duża. Na lądzie ciężko znaleźć zwierzę większe od niedźwiedzia, a więc pułapka była zastawiona specjalnie na niego. Oprócz tego, skoro pułapka znajdowała się na lądzie, to możemy być pewni, że chodzi o niedźwiedzia prowadzącego lądowy tryb życia. Większość takich niedźwiedzi ma kiepski wzrok i nie zauważyłoby pułapki. A więc odpowiedzi A, D i E odpadają.

Kliknij i zobacz więcej!
 
Dół o głębokości 19, 617 metra można wykopać jedynie w miękkim gruncie, a niedźwiedzie brunatne zazwyczaj występują na terenach górzystych i lasach górskich. To bardzo drapieżne zwierzęta i ryzyko przy polowaniu na nich jest spore. Poza tym, bardziej cenione są czarne niedźwiedzie, które są zabijane dla pozyskania łap i żółci. Ponieważ obszary występowania tych dwóch gatunków się nie pokrywają, możemy założyć, że poprawną odpowiedzią jest wariant C, czyli niedźwiedź czarny.

Kliknij i zobacz więcej!

Też Wam tak wyszło?

480
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Podróż przez Afrykę
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Wytęż wzrok, czyli test na spostrzegawczość III
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu "Znajdź gołą babę" czyli test na spostrzegawczość
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Znajdź na zdjęciu kotka!
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Facebookowa gimnazjalistka
Przejdź do artykułu Sprawdź wzrok i znajdź dziecko

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą