< > wszystkie blogi

Szałwia hiszpańska - skarbnica zdrowia w nasionach

3 czerwca 2020
Szałwia hiszpańska staje się coraz bardziej popularnym składnikiem zdrowej diety. Nasiona są skarbnica składników odżywczych - a w szczególności nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Zawartość licznych witamin i minerałów w sporej ilości sprawia, że szałwia hiszpańska znajduje zainteresowanie osób mających świra na punkcie zdrowego żywienia.

Czym jest szałwia hiszpańska?

Szałwia hiszpańska (Salvia hispanica) jest rośliną z rodziny miętowej. W świcie dietetyki cenne są ziarna rośliny - szeroko znane jako nasiona chia. Naturalnie roślina występuje w Meksyku oraz Gwatemali. W wyniku działań konkwistadorów szałwia hiszpańska zaczęła porastać rejony europejskie.

Ciekawostką jest fakt, że nasiona chia zawierają więcej kwasów omega-3, niż popularny łosoś atlantycki. Są też znacznie bardziej bogate w wapń niż uważane za jego skarbnicę mleko. Chia są niezwykle popularne w kuchni. Można je wykorzystywać m.in. do ugotowania smacznego budyniu. Czy zatem mamy do czynienia z kolejnym produktem typu „superfood”?

Bogactwo witamin i minerałów

Nasiona szałwii hiszpańskiej to nie tylko zdrowe kwasy omega-3, których w zachodniej diecie najczęściej dostarczamy zbyt mało. W 100 gramach nasion znajduje się:
 • Wapń - 631 mg - dawka odpowiadająca około 50% dziennego zapotrzebowania, podstawowy materiał budulcowy kości i zębów, uczestniczy w produkcji hormonów oraz enzymów.
 • Żelazo - 7,72 mg - około 80% dziennego zapotrzebowania dla mężczyzn oraz 40% zapotrzebowania kobiet, składnik hemoglobin odpowiedzialny za dystrybucję tlenu w organizmie.
 • Magnez - 335 mg - równowartość dziennego zapotrzebowania, odpowiada za koncentrację, reguluje ciśnienie, wpływa na działanie układu nerwowego oraz działanie mózgu.
 • Fosfor - 860 mg - dziennie zapotrzebowania na ten minerał wynosi pomiędzy 300 a 1000 mg, w kolaboracji z wapniem odpowiada za mocne kości i zęby.
 • Potas - 407 mg - dawka stanowiąca około 8% dziennego zapotrzebowania, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową oraz pracę serca.
 • Witamina C - 1,6mg - działanie witaminy C jest chyba każdemu dobrze znane, w nasionach szałwii hiszpańskiej zawartość tej witaminy można uznać za śladową,
 • Tiamina - 0,62mg - około 50% dziennego zapotrzebowania, nazywana również witaminą B1 odpowiada za pracę mięśni (w tym najważniejszego mięśnia sercowego) oraz układu nerwowego.
 • Ryboflawina - 0,17mg - śladowe ilości, bierze udział w procesie tworzenia ważnych neuroprzekaźników: dopaminy oraz serotoniny.
 • Niacyna - 8,83mg - około 55% dziennego zapotrzebowania mężczyzn oraz 63% kobiet, odpowiada za prawidłowego działanie układu nerwowego oraz mózgu.
 • Witamina A - 54 IU - śladowe ilości, posiada działanie przeciwnowotworowe oraz wpływa na wzrok.
 • Witamina E - 0,5 mg - śladowe ilości, silny przeciwutleniacz chroniący komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym.

Wartości pokrycia dziennego zapotrzebowania na powyższe witaminy i minerały są wartościami przybliżonymi. Dokładne zapotrzebowanie zależy od wieku, płci, aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia. Jednak już same średnie wartości pokazują jakie bogactwa tkwią w nasionach chia. Oczywiście spożywanie 100 gram nasion szałwii hiszpańskiej jest zbyt dużą ilością. Jednak dodanie zaledwie 20 gram może uzupełnić naszą dietę w niezbędne składniki.

Odchudzanie

W 100 gramach nasion znajdziemy około 42 gram węglowodanów. Wydaje się to całkiem sporo jak na produkt dla osób odchudzających się. Warto jednak zwrócić uwagę, że w składzie węglowodanów, aż 38 gram stanowi błonnik.

Błonnik jest związkiem nietrawiennym - co oznacza, że po spełnieniu swojej roli jest wydalany z organizmu. Substancja ta wpływa na szybkość przemiany materii, zapobiega silnym wahaniom glukozy oraz zapewnia uczucie sytości. Dodając nasiona chia do swoich posiłków dłużej czujemy się syci, dzięki czemu w kolejnych posiłkach spożywamy mniej kalorii.

W związku z tym, że nasiona chia mogą odegrać ogromną rolę w procesie odchudzania, warto uwzględnić również ich wpływ na stabilizowanie poziomu glukozy we krwi.

Należy jednak pamiętać, że osoby już chore na cukrzycę, powinny skonsultować ten krok z lekarzem specjalistą.Należy jednak pamiętać, by tak zastosowaną "terapię" odchudzającą konieczne skonsultować z lekarzem specjalistą. Stosowanie szałwii hiszpańskiej na odchudzanie wiąże się z jeszcze jednym obostrzeniem a mianowicie - z koniecznością spożywania dużych ilości wody. Najlepiej pić ją często, choć małymi porcjami.

Przeciwskazania

Nasiona szałwii hiszpańskiej nie są obostrzone wieloma przeciwskazaniami. Nasiona chia należy jednak spożywać w umiarkowanej ilości. Nadmiar błonnika może prowadzić do problemów zdrowotnych. Według zaleceń WHO zaleca się spożywanie do 35 błonnika dziennie, co odpowiada niespełna 100 gramom nasion szałwii hiszpańskiej.

Błonnik zawarty jest również w innych produktach żywnościowych. Znajdziemy go w warzywach, owocach, otrębach, siemieniu lnianym czy produktach pełnoziarnistych. Należy to mieć na uwadze stosując szałwię hiszpańską w sporych ilościach.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Autor
O blogu
 • Absurdem jest niedbanie o swoje zdrowie, żeby potem "zadbały" o nie koncerny farmaceutyczne. Bezwartościowe jedzenie, bierny tryb życia - tym właśnie je sponsorujemy. Dbaj o zdrowie i sylwetkę!
 • Informuj mnie o nowościach na blogu
 • RSS blogu fantomasini
Najnowsze posty
Najpopularniejsze posty

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi