Szukaj Menu

Zatrzymane w kadrze – paluszki czyściutkie jak łza

51 728  
430   44  
Witajcie o jakże nietypowej porze! Dziś w „Zatrzymanych...”, między innymi, fabryka samochodów mocno luksusowych, całkiem spora trzylatka oraz pewien miłośnik narciarstwa ekstremalnego.

#1. Czołgi na ulicach Bukaresztu, rewolucja rumuńska, 1989 r. Zdjęcie zrobione z rozbitego okna hotelu Athénée Palace.




#2. Przywódca gangu Barker-Karpis, Alvin „Creepy” Karpis, pokazuje palce swoich dłoni, z których chirurgicznie usunięto odciski palców. Operację tę przeprowadził amerykański lekarz półświatka Joseph Moran.



Zdjęcie zostało zrobione po schwytaniu gangstera w Nowym Orleanie 1 maja 1936 roku. W zatrzymaniu Karpisa osobiście uczestniczył dyrektor FBI Edgar Hoover.

#3. Fabryka Ferrari, 1984 r.




#4. Dwaj przyjaciele z dzieciństwa, ślusarz Guy Burmieux i policjant Jean-Yvon Antignac spotkali się po różnych stronach barykady. Sen Brio, Francja, 1972 rok.



Fotograf Jacques Gourmelen był przedstawicielem regionalnej gazety Quest-France, która relacjonowała lokalne wydarzenia.
Co tam się wydarzyło? Robotnicy otrzymywali 1000 franków za 48-godzinny tydzień pracy. Zorganizowali demonstrację, aby uzyskać 70-procentową podwyżkę stawek godzinowych.

Ze wspomnień fotografa Jacquesa Gourmelena:
Zrobiłem to zdjęcie instynktownie. W mieście Saint-Brieuc demonstrowali pracownicy Joint Français. Spotkała ich jednostka CRS (Compagnies Républicaines de Sécurité). Twarzą w twarz Guy Burmieux, ciężko pracujący robotnik, i Jean-Yvon Antignac, policjant. Mężczyzna rozpoznał swego stary przyjaciel z dzieciństwa i kolegę z klasy. Rezolutnie podszedł do przyjaciela. Łzy wściekłości napłynęły mężczyźnie do oczu. Chwycił policjanta za kołnierz i krzyknął:
- No dalej, uderz mnie jeśli jesteś z nimi!
Ani jeden mięsień nie drgnął na twarzy jego towarzysza.

Według Guya:
Byłem częścią trzonu zbuntowanych robotników… Spędziliśmy tam noc, pijąc kawę za kawą. Rano atmosfera była naelektryzowana. Po policjantach nagle pojawili się funkcjonariusze republikańskich oddziałów bezpieczeństwa. Tam rozpoznałem Jean-Yvona!

Zdjęcie po raz pierwszy pojawiło się w gazecie Quest-France, a następnie zostało powielone przez inne gazety, głównie lewicowe.
Po demonstracji Guy zmienił pracę i ponownie nawiązał przyjaźń z Jean-Yvonem Antignacem, regularnie spotykając się z przyjacielem w pubie w niedzielne poranki. Guy przyuczał nawet syna Jean-Yvona w fabryce.
Na podstawie fotografii powstał film: „Bracia z klasy” (Frères de classe) w reżyserii Christophe'a Cordiera.

#5. Rumeysa Gelgi, najwyższa kobieta na świecie, w wieku 3 lat. Teraz ma 26 lat, a jej wzrost to 215 cm.




#6. Brooklyn Supreme, największy koń na świecie. Wzrost 199 cm, waga 1450 kg. 1930 r.



#7. Hipisi protestują przeciwko prawu zabraniającemu mieszkania w samochodach, 1969 r.



#8. Ewakuacja mieszkańców atolu Bikini w celu przeprowadzenia tam prób jądrowych, marzec 1946 r.



Atol Bikini był miejscem przeprowadzania prób jądrowych w latach 40. XX wieku. Na czas prób przeniesiono mieszkańców na atol Rongerik, a później (w 1978 roku) na wyspę Kili, ze względu na skażenie gleby promieniotwórczym cezem, który wchłaniany przez palmy kokosowe stał się przyczyną chorób nowotworowych oraz większej umieralności wśród niemowląt na wyspie Bikini. W wyniku tego uszczerbku na zdrowiu mieszkańców rząd USA zapłacił karę 100 mln dolarów. Przeprowadzona została także operacja oczyszczania atolu, podczas której zebrano 300 000 m³ radioaktywnej gleby.

Od 1998 roku na wyspie działa baza nurkowa, przyciągająca turystów do zwiedzania wraków okrętów zatopionych w wyniku prób atomowych podczas II wojny światowej w ramach Operacji Crossroads. W 2010 roku atol Bikini został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

#9. Testy samolotu mięśniowego Gossamer Albatross II, samolotu napędzanego energią mięśni pilota, NASA, 1980 r.




#10. Buzz Aldrin robi sobie selfie podczas spaceru kosmicznego, 1966 r.



Buzz Aldrin zrobił pierwsze selfie w kosmosie w trakcie misji NASA Gemini 12 w 1966 roku. Wbrew zaleceniom, wychylił się z kapsuły kosmicznej i użył aparatu fotograficznego, aby zrobić zdjęcie siebie z Ziemią w tle. Choć złamał procedury NASA, nie spotkała go kara, a jego czyn przeszedł do historii. Aldrin był również drugim człowiekiem, który wylądował na Księżycu i spacerował po jego powierzchni w 1969 roku.

#11. 13-letnia brytyjska aktorka Kathryn Beaumont, która była prototypem modelu Alicji w kreskówce Walta Disneya „Alicja w Krainie Czarów”. Użyczyła również swojego głosu Alicji. 1951 r.




#12. Przeniesienie gmachu sądu koleją, Nebraska, USA, 1899 r.




#13. Chińczycy w obronie Wielkiego Muru Chińskiego przed inwazją Japończyków, 1938, Laiyuan, Hebei, Chiny.



Po japońskiej inwazji na Chiny chińscy komuniści i chiński Kuomintang postanowili zjednoczyć się przeciwko wspólnemu wrogowi, odkładając na chwilę różnice zdań.

#14. Ekstremalny narciarz Doug Coombs zjeżdża z Corbet's Couloir. Wyoming, USA, 1989 r.



Doug Coombs był amerykańskim narciarzem alpejskim i alpinistą, który odegrał kluczową rolę w rozwoju narciarstwa ekstremalnego na całym świecie.
Podczas jazdy na nartach z przyjaciółmi 3 kwietnia 2006 roku Doug Coombs zmarł w wyniku ciężkiego upadku w Couloir de Polichinelle w La Grave we Francji. Spadł podczas próby uratowania jednego z jego przyjaciół, Chada VanderHama. Obaj narciarze przestrzegali wszystkich procedur bezpieczeństwa, ale ryzyko podczas uprawiania narciarstwa ekstremalnego jest zawsze.
Mężczyźni spadli z wysokości około 200 merów. Doug Coombs został znaleziony martwy po upadku, a VanderHam zmarł później z powodu odniesionych obrażeń. Coombs miał 48 lat.

#15. Julian Tuwim z żoną Stefanią na tarasie swojego mieszkania przy ulicy Wiejskiej. Warszawa, czerwiec 1946 r. Fot. Stanisław Dąbrowiecki



W poprzednim odcinku

Tagi: tuwim alicja yoda
430