Szukaj Menu

Zatrzymane w kadrze CCLXXXIII - kiedy gęś kosztowała trzy kopiejki

75 223  
431   31  
Dziś w "Zatrzymanych..." między innymi kłamstwo z "Prawdy", Lincoln wśród komunistów oraz sympatyczna akcja pocztówkowa.

#1. Modelki w kreacjach Christiana Diora na Akropolu w Atenach, 1951 r.

#2. Słynna reklama papierosów Camel, wypuszczająca "prawdziwy" dym, 1943 r.



#3. Dziewczyna niesie plakat "Jesteśmy gotowi, by zabić Rushdiego" podczas proirańskiej demonstracji w Bejrucie w lutym 1989 roku. Za nią widoczny jest plakat Ajatollaha Chomeiniego, który nałożył fatwę.



#4. Zdjęcie dla ukochanego, Paryż 1980 r.



#5. John Lennon z łopatą spaghetti, Anglia, 1967 r.



Jest to skan zdjęcia z planu filmu muzycznego "Magical Mystery Tour" z udziałem grupy The Beatles. Podobno John zobaczył tę scenę we śnie w przeddzień zdjęć.

#6. Pogrzeb Kazimierza Malewicza, Moskwa, 1935 r.



#7. W filmie "Terminator" z 1991 roku jeden z aktorów ma na sobie koszulkę z herbem carskim i napisem: "Gdy wolna była Ruś, to trzy kopiejki kosztowała gęś".



#8. Buty więźniów, pozostałe na miejscu obozu koncentracyjnego Butugyczag na Kołymie, ZSRR, 1989 r.



Wiele osób uważa, że reżim sowiecki był "bardziej ludzki" niż reszta dyktatur.
Pod koniec lat 80. niezależni badacze dotarli do ruin opuszczonego łagru Butugyczag na Kołymie. Wedle oficjalnych źródeł więźniowie wydobywali tam uran i cynę. Bardzo nieliczni przeżyli. Liczbę ofiar szacuje się na 380 tysięcy. Ludzi zabijał mróz, skąpe racje żywnościowe i promieniowanie.

Niedaleko znajdował się łagier dla dzieci. Kim były, do jakich prac je skierowano - nie wiadomo. Nie przeżyło żadne.
Badacze znaleźli również grupę budynków pierwotnie odgrodzoną aż czterema rzędami zasieków. Jak się okazało, były to pozostałości laboratorium, w którym prowadzono pseudomedyczne eksperymenty na żywych więźniach. Na murze jednej z cel zachował się napis "zabij mnie".

Zidentyfikowano też miejsce pochówku ofiar i tunel w pobliskim lodowcu, gdzie upchnięto resztki ciał, wypreparowane narządy wewnętrzne i inne "odpady".
Sowieccy "lekarze" prowadzili tam badania głównie nad ludzkim mózgiem. Czaszki, które znaleziono były rozpiłowane, niektóre noszą ślady rozległych trepanacji, na niektórych zachowały się nawiercone otwory - prawdopodobnie wprowadzano przez nie elektrody. (opis znaleziony na www.pilipiuk.com).

#9. Zdjęcie grupowe pracowników Walt Disney World przed zamkiem Kopciuszka w 1971 roku.



#10. Poskramiacz węży z synem, Delhi, Indie, 1980 r. Fot. Mary Ellen Mark



#11. Agent specjalny FBI pobiera stumilionowe odciski palców. Należą do gwiazdy filmowej Margaret O'Brien, 1946 r.



#12. Reżyser Robert Rodriguez wraz z Jackie Chanem podczas trasy promocyjnej filmu "Alita: Battle Angel" w Pekinie postanowili odtworzyć swoje wspólne zdjęcie z 1996 roku.





#13. Freddie Mercury podczas studiów w Ealing Art College pod koniec lat sześćdziesiątych. Przyszły muzyk studiował wówczas grafikę i projektowanie.



#14. Kongres Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych, Chicago, 1939 r. Nad podium wisi portret Lincolna. Po bokach - portrety Lenina i Stalina.



#15. Robin Williams z córką Zeldą, Nowy Jork, 1989 r.



#16. Kłamstwo w "Prawdzie", kłamstwo z "Prawdy" i kłamstwo przy "Prawdzie", Moskwa, 1989 r.



#17. Biuro firmy Samsung Sanghoe, sprzedające owoce i ryby, Korea, 1938 r.



#18. Niemieckie czołgi przy granicy radzieckiej rankiem 22 czerwca 1941 r.



#19. Weteran II wojny światowej, Joe Cuba, opublikował zdjęcie z jego jedynym pragnieniem - aby otrzymać sto kartek z życzeniami na swoje setne urodziny.



Kilka dni przed urodzinami otrzymał już ponad trzy tysiące kartek z całego świata. Setne urodziny obchodził 2. marca 2019 r.



#20. Danuta Szaflarska z młodszym bratem Jerzym, który zginął podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku.



W poprzednim odcinku
Tagi: malewicz szaflarska lennon
431