Cztery Kilo Obywatela Mniej

Subiektywne spojrzenie na świat i życie z perspektywy tropikalnej wyspy.

SAN FRANCISCO: miasto w oparach absurdu i marihuany.

2017-09-24 11:06:33 · Skomentuj

To nie będzie poradnik jak się poruszać po tym kalifornijskim mieście, ani jakie atrakcje koniecznie musisz zaliczyć. Nie napiszę, gdzie zjeść zaj**bistego burgera (a to akurat wiem), ani ile kosztuje butelka miejscowego piwa. Tym razem napiszę o mieście, gdzie ludzie nie widzą innych ludzi. O mieście, gdzie ulica jest sypialnią, a karton przytulnym domem. I o tym jak to wszystko pachnie.


Zobacz więcej: https://4kilo.pl/san-francisco-opary-absurdu-marihuany/

KOSTARYKA: robimy podsumowanie i obalamy mity.

2017-09-20 20:24:18 · Skomentuj

Spędziliśmy w Kostaryce dwa tygodnie intensywnie zwiedzając zakamarki tego pięknego kraju. Jako ekspaci patrzyliśmy bardziej pod kątem warunków do życia, niż atrakcji turystycznych. Jak wypadła Kostaryka pod naszym dociekliwym okiem?


Zobacz całe porównanie: https://4kilo.pl/kostaryka-podsumowanie-obalamy-mity

KOSTARYKA: Park Narodowy w Manuel Antonio i leniwce.

2017-09-13 15:59:55 · Skomentuj


Jeżeli już coś słyszałeś o Kostaryce to prawdopodobnie jedną z dwóch rzeczy: Kostaryka ma okropne drogi oraz wspaniałe parki narodowe. Podczas gdy to pierwsze to kompletna bzdura (do tego jeszcze wkrótce wrócę…), to parki narodowe są faktycznie imponujące. Zacznijmy od tego, że prawie cały teren Kostaryki jest niczym park narodowy. Obłędna ilość zieleni oraz masa wulkanów – w tym kilka aktywnych! Z jednej strony Ocean Pacyficzny, z drugiej Morze Karaibskie, a więc plaże, krokodyle, żółwie, rekiny. Niczym w Białostockiej Szkole Reportażu – przecież tu jest wszystko!


Zobacz całość: https://4kilo.pl/kostaryka-park-narodowy-manuel-antonio


KOSTARYKA: informacje praktyczne na dobry początek.

2017-09-11 04:05:26 · Skomentuj

Kostaryka? To ta mała wyspa obok Sardynii i Włoch? KOSTARYKA! Państwo w Ameryce Środkowej, leżące pomiędzy Nikaraguą, a Panamą. Zwana również Szwajcarią Ameryki Środkowej. Jedno z niewielu Państw, które nie mają regularnej armii, a tym samym i nie mają żadnych konfliktów dotyczących granic. Nie jest to kraj popularny wśród Polaków, więc postaram się przybliżyć kilka podstawowych kwestii.


Zobacz resztę informacji: https://4kilo.pl/kostaryka-informacje-praktyczneTAJLANDIA vs POLSKA: Ceny w Tajlandii vs ceny Polskie – porównanie.

2017-08-28 12:58:44 · Skomentuj

Wszelkie porównania mają zazwyczaj tyle racji bytu co i statystyka. A więc statystycznie z psem mamy po 3 łapy, a jak przestrzegał Ryszard Ochódzki [chyba nie trzeba tłumaczyć kto to…?] „nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy peweksami!” Jednak ja niepomny tej przestrogi postanowiłem zmierzyć się z najbardziej popularnym mitem dotyczącym Krainy Uśmiechu – Tajlandia jest tania jak barszcz! Tak najczęściej mówią ci, którzy w Tajlandii byli, ale palcem po mapie. Jak wyglądają ceny tych samych produktów w tym samym sieciowym sklepie? Sprawdźmy!


Całe porównanie znajdziesz tutaj: TAJLANDIA vs POLSKA: Ceny w Tajlandii vs ceny Polskie – porównanie.

TAJLANDIA: Jak zdobyć amerykańską wizę w Bangkoku?

2017-08-16 22:24:29 · Skomentuj

Kilka tygodni temu na małej tajskiej wyspie rozpoczęliśmy naszą wielką wycieczkę, która zawiedzie nas na drugą stronę globu. Po drodze udowodnimy, że Polska jest piękna, a Ameryka jest bliżej niż się wydaje. Do tego jednak potrzebna jest amerykańska wiza – demoniczny dokument o którym krążą niesamowite legendy. Czy na prawdę jest tak ciężko uzyskać pozwolenie na wjazd do USA?


Całość przeczytasz tutaj: amerykańska wiza w Bangkoku

TAJLANDIA: Jak bez bólu zrobić tajskie prawo jazdy?

2017-07-31 21:40:23 · Skomentuj

Moim największym wyzwaniem w Tajlandii było uzyskanie tajskiego prawa jazdy. Nie wiedziałem jak się za to zabrać, ani jak i gdzie załatwić. Informacje znalezione w internecie nie były precyzyjne, a nierzadko nawet sobie przeczyły. Co prawda znalazłem kilka firm, które organizowały kursy jazdy i pośredniczyły w formalnościach, ale żądały opłaty w wysokości 5000 baht! (~550zł). Postanowiłem więc załatwić to sam.


Czytaj całość jak zdobyć tajskie prawko: https://4kilo.pl/tajskie-prawo-jazdy

KOH TAO: nurkowanie w raju, czy po prostu nurkowanie?

2017-07-15 03:26:02 · Skomentuj

Mała, tropikalna wyspa na środku tajskiej zatoki. Dla części przyjezdnych to tylko kolejny punkt wycieczki, czy po prostu następna wyspa do zaliczenia. Jednak koh Tao ma w sobie coś wyjątkowego, a może magicznego?

Na wyspie o powierzchni 21 km2 znajdziesz blisko 100 szkół nurkowania! Możesz tu zrobić prawie każdy kurs związany z nurkowaniem. Od podstawowego do zaawansowanych kursów technicznych. Dlaczego akurat ta mała wyspa uchodzi za światową mekkę nurkowania rekreacyjnego?

Resztę przeczytasz tutaj: https://4kilo.pl/koh-tao-nurkowanie-w-raju/

TAJLANDIA: skąd lewostronny ruch i co z tymi wypadkami?

2017-07-02 13:29:48 · Skomentuj

Tajlandia słynie z wielu rzeczy, często nie koniecznie pozytywnych. Prostytucja – jakby w europie jej nie było… Surowe prawo antynarkotykowe – bo w Polsce nie idzie się do więzienia za gram marihuany…? Również śmiertelność na drogach jest często wrzucanym kamyczkiem do tajskiego ogródka. Jak to jest z tym ruchem drogowym w Tajlandii?


Całość zobaczysz tutaj: https://4kilo.pl/tajlandia-lewostronny-ruch-i-wypadki/

TAJLANDIA: Garnitur szyty w Bangkoku? A komu to potrzebne?

2017-07-01 14:19:27 · Skomentuj

W życiu miałem trzy garnitury. Na komunię, studniówkę oraz jeden uszyty w Bangkoku właśnie. Bliżej mi raczej do szortów i powyciąganej koszulki, niż do spodni na kant. Jednak w życiu mężczyzny przychodzi taki moment, że potrzebuje dobrego garnituru. Kiedy postanawiasz wydać na garnitur równowartość nowego Playstation z wszelkimi możliwymi dodatkami, to powód musi być dobry. Zazwyczaj jest to twój ślub lub pogrzeb.


Przeczytaj całość tu: https://4kilo.pl/bangkok-garnitur-szyty-na-miare


Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi