Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Na czym wzorował się Lucas przy tworzeniu Gwiezdnych Wojen

102 322  
221   23  
Artyści, filmowcy i pisarze nie tworzą czegoś z niczego. Chociażby nie wiem jak temu zaprzeczali, zawsze część ich dzieła jest inspirowana przez różne źródła, rzeczy, które widzieli czy przeczytali. George Lucas również miał swoje inspiracje i otwarcie się do tego przyznawał.

#1. Obi-Wan Kenobi i Gandalf

Lucas i Tolkien to twórcy dwóch największych mitycznych światów, tworzący w XX wieku. Tolkien czerpał inspirację z literatury klasycznej, a Lucas z filmów i komiksów. Mimo że mieli różne wzorce, stworzyli bardzo podobne światy i podobną strukturę swoich trylogii.

Zaczynając od drobnych podobieństw takich jak księżniczki, magia, walki na miecze, a kończąc na wielkich, jak treść poszczególnych części. U obydwu twórców w pierwszej części bohaterowie gromadzą się i otrzymują misje do spełnienia. W drugiej grupa rozłącza się i ma różne przygody. W trzeciej widzimy epicką bitwę przeciw wrogom, którzy wydają się nie do pokonania. W końcu jesteśmy świadkami wielkiego poświęcenia głównego bohatera.

Nawet tytuły ostatnich części są podobne: „Powrót Króla” i „Powrót Jedi”. Mamy również dwóch zielonych kurdupli ze szpiczastymi uszami - Yodę i Golluma. No i w końcu uderzające podobieństwa między Obi-Wanem i Gandalfem. Oprócz tego, że obydwaj są nauczycielami i czarodziejami, ubierają się w podobne szaty z kapturem, mają brody i noszą miecze, to w pewnym momencie poświęcają swe życie, aby uratować pozostałych bohaterów, a następnie wracają zza grobu.

#2. Han Solo i Rhett Butler


Postać Hana Solo jest bardzo skomplikowana i od dziesięcioleci ludzie dyskutują, czy był on typem pirata, czy rewolwerowca. Księżniczka Leia nazywała go zwykłą kanalią. Han w rzeczywistości był samolubnym łajdakiem i antybohaterem łamiącym niewieście serca. Lucas doskonale znał film „Przeminęło z wiatrem” i dzieło to na pewno miało wpływ na fabułę jego trylogii (wojna domowa, rebelianci) oraz postać Hana Solo.

Solo i Butler to egocentryczni oszuści, którzy zarabiają na życie jako przemytnicy, troszczący się bardziej o to, żeby zarobić i przeżyć, niż żeby pomóc walczącym. Obydwaj zakochują się w kobietach z wyższej sfery. Kobiety te początkowo z pogardą odrzucają ich zaloty, aby w końcu ulec urokowi czarujących łobuzów. Nawet w rozmowie z głównymi bohaterkami panowie używają prawie takich samych słów: „nie obchodzi mnie wojna, nie obchodzisz mnie ty, jestem tu tylko dla kasy”. Lucas jeszcze wzmocnił te podobieństwa, kiedy zaakceptował plakat reklamujący „Imperium Kontratakuje”, który był wzorowany na plakacie do „Przeminęło z wiatrem” z 1967 roku.

#3. Gwiazda Śmierci i Działa Navarony


Lukas przyznaje, że całymi garściami czerpał pomysły z filmów wojennych. Jako dzieciak oglądał wszystkie filmy wojenne, jakie pojawiały się w kinach. Oprócz tego oglądał programy dokumentalne i czytał książki poświęcone tej tematyce. W „Gwiezdnych Wojnach” zapożyczył pomysły z kilku filmów.

Przykładowo ucieczka Sokoła Millenium z Gwiazdy Śmierci jest wzorowana na scenie z „Air Force”. Jednym z najlepszych filmów o II wojnie światowej są „Działa Navarony” z 1961 roku. W filmie tym, grupa komandosów ma zniszczyć potężne działa, strzegące przejścia przez cieśninę. Działa uniemożliwiają ewakuację wojsk brytyjskich, podobnie jak Gwiazda Śmierci zagraża rebeliantom. Komandosi ruszają zniszczyć działa Navarony, X- wings ruszają unieszkodliwić Gwiazdę Śmierci. Działa w obydwu filmach strzelają prawie identycznie. Inne filmy z których pożyczył kilka scen na potrzeby Gwiezdnych Wojen to „The Dam Busters” i „Eskadra 633”.

#4. Darth Vader i Błyskawica z „The Fighting Devil Dogs”


Jako dzieciak, Lucas uwielbiał stare seriale przygodowe. Jednym z nich był 12-odcinkowy „The Fighting Devil Dogs” z 1938 roku. Jeden z bohaterów, Błyskawica, posłużył jako wzór dla Dartha Vadera. Błyskawica przyodziany był w czarny, skórzany kostium, twarz zakrywał maską oraz miał rękawice i pelerynę. Obydwaj panowie mieli swoich podwładnych, którzy nosili białe zbroje i hełmy. Jednak Błyskawica nie miał problemów z oddychaniem tak jak Lord Vader. Respirator w masce Vadera powstał podczas rysowania projektów do poszczególnych scen i od razu zachwycił Lucasa. Został umieszczony tam na stałe i teraz nikt z nas nie wyobraża sobie Vadera bez charakterystycznego, świszczącego oddechu.

#5. Planeta Naboo i Dinotopia


James Gurney napisał książkę „Dinotopia” o wyspie, na której spokojnie koegzystowali ludzie i dinozaury. Była to ulubiona książka syna Lucasa. W 1994, Columbia Pictures zwróciło się z prośbą do Lucasfilms z propozycją współpracy przy kręceniu filmu na podstawie tej książki. Lucas zapoznał się z gotowymi materiałami, które wykorzystał siedem miesięcy później, pisząc scenariusz do części I „Mroczne Widmo”.

Jasne jest, że wiele miejsc i postaci wzorowane było na książce Gurneya. Bagienna Naboo to prawie dżungle „Dinotopii”, stolica Theed wygląda jak Waterfall City, a Jar Jar Binks wyglądem i zachowaniem przypomina Bixa - gadającego protoceratopsa. Ale oburzenie publiki sięgnęło szczytu, gdy zobaczyli na filmie scenę parady w stolicy Naboo, która wyglądała dokładnie jak obraz książkowej Parady Dinozaurów. Krytycy nazywali Lucasa mistrzem złodziejstwa. Gurney i Lucas spotykali się później, aby wyjaśnić sprawę plagiatu. Nie wiemy, jak przebiegała rozmowa, ale panowie pozostają do dziś w przyjaznych stosunkach.

#6. Imperator Palpatine i Ming The Merciless


Wspomnieliśmy już o tym, że Lucas kochał stare seriale. Powtarzał też często, że „Gwiezdne Wojny” wzięły się z jego niespełnionej nadziei na stworzenie remake'u Flasha Gordona. Niestety nie uzyskał licencji na zrobienie tego, więc zabrał się za pisanie scenariusza do „Gwiezdnych Wojen”, czerpiąc pomysły z serialu.

Obydwie produkcje są pełne laserów, statków kosmicznych i rebeliantów walczących z tyranem. Palpatine i Ming kochają trony, szaty z długimi rękawami i swoja łysinkę. Planeta Minga o nazwie Mongo, podobnie jak Gwiazda Śmierci, lata sobie po galaktyce, niszcząc kolejne planety. Inne podobieństwa to Miasto w Chmurach czy Podwodna Metropolia oraz przesuwające się napisy na początku obu filmów.

#7. C-3PO And R2-D2: Tahei i Matashichi


Akira Kurosawa to jeden z reżyserów, którzy mieli ogromny wpływ na kinematografię. Wielu ludzi związanych z branżą filmową czerpie inspirację z dzieł Kurosawy. Sergio Leone i bracia Cohen kręcili filmy, aby oddać hołd wielkiemu twórcy. Lucas przyznał, że chciał zrobić wersję SF filmów o samurajach, a głownie korzystał z „Ukrytej Fortecy” Kurosawy.

„Ukryta Forteca” zaczyna się od sceny, w której księżniczka Yuki ucieka przed wrogami w towarzystwie wiernego generała Makabe. Los zsyła im do pomocy dwóch wieśniaków - Taheiego i Matashichiego. Jeden jest wysoki, drugi niski. Brzmi znajomo? Lucas mówi, że chciał wprowadzić roboty wzorowane na postaciach wieśniaków w celu uzyskania komicznego efektu. Z innego filmu Kurosawy, „Yojimbo”, pożyczył sobie scenę walki, która u niego rozgrywała się w kosmicznej spelunce.

#8. Tatooine i Diuna


Lucas nigdy nie ukrywał również, że „Diuna” Franka Herberta miała na niego wielki wpływ podczas pisania „Nowej Nadziei”. Podobieństwa nie kończą się na pustynnej planecie, w obu filmach mamy walki między dynastiami, szmuglowane są cenne rzeczy, a rebelianci Lucasa i Herberta walczą z imperium dowodzonym przez złego władcę.

Imiona księżniczek brzmią podobnie - Leia i Alia (wymawiane „a-leia”), Jabba przypomina Leto Arteidesa II i wiele innych postaci wygląda i zachowuje się prawie identycznie. Jeśli chodzi o rodzinę, to Luke i Paul mają siostry, z którymi dzielą moc. Obydwaj panowie muszą odpokutować za winy swoich ojców.
19

Oglądany: 102322x | Komentarzy: 23 | Okejek: 221 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.04

25.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało