Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Fatalna wpadka Busha w Kijowie

46 725  
517   97  
Dzisiaj przeniesiemy się na moment do Rosji i Chile i zajrzymy na igrzyska olimpijskie do Kanady, zwiedzimy też indyjskie Valivade oraz... rezydencję Playboya.

#1. Młody przyszły rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, 2000 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Akeksiej Nawalny był twórcą niezwykle popularnych kanałów na YouTubie (6 milionów subskrybentów), na których zamieszczał filmy o szczegółach korupcji w administracji Putina. Prowadził także swój blog oraz organizował antyrządowe demonstracje. Ubiegał się o urząd w celu walki z dyktaturą Putina. Był liderem partii Rosja Przyszłości i założycielem Fundacji Antykorupcyjnej (FBK).
Wielokrotnie przeprowadzano zamach na jego życie i zdrowie. W 2017 roku w Rosji został oblany zielenią brylantową, w efekcie czego stracił 80% zdolności widzenia w prawym oku. W 2020 roku został otruty i znajdował się w stanie śpiączki.
17 stycznia 2021 roku wrócił do Rosji i został aresztowany na lotnisku podczas kontroli dokumentów. Pod koniec lutego został przewieziony do koloni karnej w Pokrowie, a w październiku tego samego roku – uznany za „terrorystę i ekstremistę”.
22 marca 2022 został oficjalnie skazany na 9 lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.
Zgodnie z oficjalnym komunikatem, opublikowanym przez władze kolonii karnej, zmarł 16 lutego 2024 roku po tym, jak stracił przytomność po spacerze. Oficjalną przyczyną śmierci ogłoszono zakrzep krwi.

#2. Generał Augusto Pinochet podczas obchodów 10. rocznicy zamachu stanu, który obalił demokratycznie wybrany lewicowy rząd w Chile, 1983 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Pierwszy Chevrolet Corvette został wyprodukowany w 1953 roku, a jego cena wyniosła 3490 dolarów.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Przyszły potentat medialny i trzykrotny premier Włoch Silvio Berlusconi podczas pracy jako piosenkarz na statku wycieczkowym w latach 60. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Paryżanie schronili się przed ogniem snajperskim na Place de la Concorde, 26 sierpnia 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Inauguracja metra w Hong Kongu – pierwszy wagon przerywa wstęgę na stacji Shek Kip Mei, Hongkong, 1979 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Poskramiacz lwów i treser zwierząt Jack Bonavita pozuje ze swoimi lwami. Bonavita, ceniony artysta cyrkowy z przełomu wieków w Nowym Jorku, został ostatecznie zabity przez jedno ze swoich zwierząt w 1917 roku — choć nie był to lew, a niedźwiedź polarny. Fotografia zrobiona w pierwszej dekadzie XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Szwedzki sztangista cieszy się z udanej próby na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Lennart Dahlgren ostatecznie zajął 11. miejsce.

Kliknij i zobacz więcej!


#9. Przyjazd George'a H. W. Busha do Kijowa, gdzie wygłosi swoje słynne „Przemówienie z kurczaka po kijowsku”, 1991

Kliknij i zobacz więcej!

W 1991 roku, podczas swojej wizyty w Kijowie, amerykański prezydent George Bush senior nawoływał do utrzymania ZSRR i zaniechania prób uniezależnienia się państwa ukraińskiego. Bush senior zachęcał do wstrzymania się od „samobójczego nacjonalizmu”, którego Amerykanie nigdy nie będą wspierać.
Przemowa prezydenta USA wywołała oburzenie i spotkała się z krytycznymi reakcjami. Amerykański dziennikarz William Safire, redaktor gazety The New York Times, sarkastycznie nazwał przemowę Busha „kotletem po kijowsku” (ang. Chicken Kyiv speech — w slangu angielskim słowo „chicken” rozumie się także jako tchórz), co podkreślało strach ówczesnego amerykańskiego przywódcy wobec uznania niepodległości Ukrainy.

#10. Uroczystości z okazji 2500-lecia Imperium Perskiego, Persepolis, Iran, październik 1971 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Polki pozujące przed bramą „Osiedla Uchodźctwa Polskiego” w Valivade, Kolhapur, Indie, między 1943 a 1948 rokiem.

Kliknij i zobacz więcej!

Valivade to miejscowość oddalona o około 300 kilometrów na południe od Bombaju. Obóz dla polskich uchodźców powstał tam w 1943 roku z myślą o Sybirakach, którzy po odzyskaniu wolności wydostali się z ZSRR.
Na terenie osiedla zbudowano około 200 baraków, ze ścianami wykonanymi z bambusa, pokrytych dachówką, z wodą doprowadzoną do nich wodociągami. Na terenie osiedla zostały założone sklepy, restauracje, hotele, szkoły podstawowe i średnie, boiska sportowe, szpital, kościół, poczta, kino.
Podczas pobytu Polacy utrzymywali bliskie i wzajemnie korzystne stosunki z okolicznymi Hindusami, którzy oferowali Polakom pracę, gdy Brytyjczycy przestali finansować obóz.
W Valivade mieszkali głównie starcy, kobiety i dzieci. Trafiali tam jednak także ranni żołnierze – w ramach leczenia i rekonwalescencji.
Obóz został oficjalnie zamknięty jesienią 1947 roku. Wówczas statkiem MS Batory odpłynął ostatni transport polskich uchodźców. W 1948 roku osiedle zostało zlikwidowane. Polacy zamieszkujący dotąd to miejsce wyjechali do Europy, obu Ameryk, Afryki i Australii. W latach 1943–1947 przez obóz Valivade przeszło około 5 tysięcy Polaków.

#12. Arnold Schwarzenegger, Hugh Hefner i Wilt Chamberlain w rezydencji Playboya, 1977 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Lodówka produkcji firmy General Electric, 1929 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Estoński inżynier Uno Pohrti i jego „Hydrokopter”, Viljandi, Estonia, 1912 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Wiosna w Parku Ujazdowskim, Warszawa, Polska, 1959 rok.

Kliknij i zobacz więcej!W poprzednim odcinku
2

Oglądany: 46725x | Komentarzy: 97 | Okejek: 517 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało