Szukaj Pokaż menu

Niezwykli ludzie, którzy oszukali śmierć

126 390  
709   38  
Bohaterowie dzisiejszego zestawienia pewnie się nie spodziewali, że życie napisze im takie scenariusze. Ich historie pokazują, ile jest w stanie przeżyć człowiek, zdawałoby się, krucha istota...

#1. Hiroo Onoda, zdjęcie z 1974 roku. Japoński żołnierz, który po zakończeniu II wojny światowej spędził 30 lat ukrywając się w dżungli na Filipinach.

Kliknij i zobacz więcej!

Nie pozwól życiu zrobić z siebie dorosłego, którym nie chciałeś być

72 642  
478   22  
Dowódca Chris Hadfield od dziecka marzył o byciu astronautą i podróży w kosmos. Dziś pracuje w ekspedycji 35 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i udowadnia wszystkim, że wszystko jest w zasięgu naszej ręki.



Mrówki, których nie chcielibyście spotkać

147 193  
365   39  
"Pracowity jak mrówka", mówili. Zapomnieli tylko dodać, że również agresywny, jadowity, łajdacki i prymitywny. Pewne gatunki mrówek nie są wcale tak sympatyczne jak je w szkole przedstawiano.

Dorylus


Mrówki zamieszkujące lasy zachodniej Afryki. Lubią grupowe wypady po jedzenie: cokolwiek żywego znajdzie się na ich drodze - zjadają to. Do walki używają potężnych żuwaczek zdolnych do wyrywania fragmentów ciał przeciwników. Żyją w doskonale zorganizowanych koloniach liczących do 22 milionów osobników. Królowa kolonii składa co miesiąc 1-2 milionów jaj, stale uzupełniając niedobory kadrowe. Osiągając 5 centymetrów długości, królowa dorylus jest największą mrówką na świecie. Powtórzę: 5. Centymetrów. Długości. Mrówka.

Tapinoma sessile


Mrówki-śmierdziele. Po rozgnieceniu wydzielają zapach przypominający ser pleśniowy najbardziej szlachetnych odmian. Poza tym nie przejawiają żadnej szkodliwej dla człowieka działalności.

Polyergus breviceps


Gatunek mrówek pasożytniczych. Królowa - największy kozak w całej kolonii - przeprowadza inwazję na inną kolonię, gdzie siłą przejmuje władzę, rozprawiając się z miejscową królową. Podbite mrówki podporządkowują się nowej władczyni i wychowują dla niej w niewoli nowe zastępy poddanych. W międzyczasie robotnice polyergus wykradają poczwarki z okolicznych gniazd, przynosząc je następnie do macierzystego. Breviceps przejawiają ciekawe zachowanie podczas powodzi - wchodzą na szczyt mrowiska i formują się w kulę, w środku której znajduje się chroniona królowa.

Solenopsis invicta


Mrówki ogniste, nazwane tak ze względu na palący ból powstający po ich użądleniu. W skali Schmidta otrzymały 1,2 pkt. i choć pojedyncze użądlenie nie jest dla człowieka śmiertelne, to zaśnięcie po pijaku w pobliżu gniazda może nie skończyć się najlepiej. Gatunek niezwykle inwazyjny i agresywny.

Daceton armigerum


Wśród koron drzew Gujany Francuskiej żyją mrówki zdolne pokonać przeciwnika ważącego 100 razy więcej niż one same. I są przy tym zabójczo skuteczne. Armigerum zwabia swoją ofiarę w pułapkę i uderza ją w głowę. Gdy oszołomiony przeciwnik próbuje dojść do siebie, z okolicy zbiegają się kumple armigerum i razem rozrywają swoją ofiarę silnymi żuwaczkami. Jakby tego było mało, mrówki posiadają kolec jadowy, którym mogą paraliżować przeciwnika.

Myrmecia gulosa


Jedna z największych i najstarszych mrówek na Ziemi, z racji wielkości nazywana "mrówką-buldogiem". Sądzi się, że owady te wyewoluowały z os, o czym świadczyć może ich doskonały wzrok, długość ciała (3-4 cm), kolec jadowy i względnie samotny tryb życia. Myrmecia gulosa potrafią skakać i w locie polować na inne insekty (stąd również inna nazwa: "mrówka-skoczek"). Gulosa jest gatunkiem prymitywnym i agresywnym, a jej jad może zabić człowieka. Występuje tylko na terenie Australii.

Anoplolepis gracilipes


Szalona żółta mrówka. Jedna z pięciu najbardziej inwazyjnych odmian mrówek na świecie. Znajduje się w pierwszej setce największych szkodników świata. W rejonie Australii i Oceanii stanowi istną plagę, wyrządzając ogromne szkody środowiskowe - w latach 1989-2003 anoplolepis gracilipes uszczupliły na Wyspach Bożego Narodzenia populację krabów o około 20 milionów, nie gardząc przy okazji ptakami czy innymi zwierzętami. Szalone mrówki budują super-kolonie, składające się nawet z tysiąca osobników na metr kwadratowy. Sieją zniszczenie gdziekolwiek się pojawią. I są szalone.

Paraponera clavata


Zwane inaczej "mrówkami-pociskami" (bullet ants) ze względu na rozdzierający ból fizyczny, który powstaje po ich ugryzieniu. W skali bólu Schmidta ukąszenie paraponery otrzymało najwyższą możliwą notę i zostało przyrównane do chodzenia po rozżarzonych węglach z gwoździem w stopie. Miejscowi w Amazonii nazywają paraponerę "mrówką 24-godzinną" z powodu okresu, w jakim ból utrzymuje się od momentu ugryzienia. Dla ludzi zajmujących się owadami stanowi clavata niezwykle cenny okaz, ponieważ jest jedynym ze swego rodzaju, pozostałym na Ziemi.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
365
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Nie pozwól życiu zrobić z siebie dorosłego, którym nie chciałeś być
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Ciekawe sztuczki Matki Natury
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas VIII - edycja facebookowa
Przejdź do artykułu Brutalna prawda o kotach
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Dobroć jeszcze istnieje!
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Drugie życie buta
Przejdź do artykułu Co możesz znaleźć w worku z trocinami?

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą