Szukaj Menu

7 ciekawostek związanych z dyscyplinami sportu

61 311  
219   18  
Ile złota zawiera złoty medal, kiedy kończy się falstart i kim u licha był Edwin Flack… a także kilka innych ciekawostek.

#1. 100 ms falstartu

Zaledwie 109–121 milisekund – tyle wynosi czas potrzebny najlepszym sprinterom do zareagowania na sygnał do rozpoczęcia biegu, ustalono podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Tym samym za falstart przepisy IAAF uważają wystartowanie wcześniej niż po upływie 0,1 sekundy od sygnału, bo szybciej nie jest w stanie zareagować ludzki mózg. Jeśli więc biegacz zdołał ruszyć wcześniej, oznacza to, że „spalił”.

#2. Edwin Flack



Gwiazdą pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich okazał się Edwin Flack. Mało znany wówczas australijski tenisista miał być tylko obserwatorem, jednak postanowił wziąć udział w kilku dodatkowych konkurencjach. Tym samym… zdobył złoty medal w biegach na 800 i na 1500 metrów, wyprzedzając m.in. typowanych do zwycięstwa Amerykanów.

#3. Kalenjin



Oszacowano, że od 1980 roku około 40% „zaszczytów” zebranych podczas międzynarodowych zawodów w biegach na dystansie dłuższym niż 800 metrów powędrowało do przedstawicieli jednego tylko niewielkiego plemienia Kalenjin. Jest ich łącznie niecałe 5 milionów. Zamieszkują głównie Prowincję Wielkiego Rowu w Kenii.

#4. Bryce Brites



Bryce Brites to piłkarz, którego umiejętności na piłkarskich boiskach będziemy mogli podziwiać najwcześniej za piętnaście lat, a mimo to zdołał wsławić się już w wieku… 20 miesięcy. To wtedy belgijski FC Racing Boxberg podpisał z nim (tiaa, z nim) zawodowy kontrakt, czyniąc Britesa najmłodszym profesjonalnym piłkarzem świata. Przedstawiciele klubu twierdzą, że takiego talentu jak żyją nie widzieli.

#5. Na czerwono



Czy kolor koszulek ma znaczenie? Okazuje się, że tak. W 2008 roku przeprowadzono badanie, które swoim zasięgiem objęło 6 dekad piłkarskich meczów. Najczęściej – jak wykazano – wygrywały zespoły w czerwonych koszulkach. Wysnuto więc wniosek, że kolor czerwony wpływa na podświadomość zawodników, a zatem sprzyja osiąganiu lepszych wyników w sporcie.

#6. Prehistoria sportu



Kiedy właściwie uznano, że męczenie się dla zabawy jest fajne? Być może już nawet 15300 lat temu! Znalezione w jaskiniach Lascaux malowidła sugerują, że już wtedy biegano i walczono ze sobą dla „przyjemności”. Malowidła znalezione w Mongolii, datowane na 7 tys. lat przed Chrystusem, ukazują pierwsze zapasy odbywające się na oczach publiczności.

#7. Olimpijskie złoto



Wbrew nadziejom i symbolicznemu nagryzaniu medali przez świeżo dekorowanych zwycięzców swoich dyscyplin, ostatni raz kiedy złoty medal na igrzyskach olimpijskich zrobiony był ze złota, miał miejsce w 1912 roku. Od tego czasu aż do dzisiaj najcenniejszy medal zawiera 93% srebra, 6% miedzi i zaledwie 1% złota na wierzchu. Za zwycięstwo otrzymuje się więc medal nie złoty, a co najwyżej pozłacany.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Tagi: Edwin Flack falstart Bryce Brites piłka nożna pozłacany medal
219