Szukaj Menu

Biblia Diabła - jedna z najbardziej tajemniczych ksiąg średniowiecza

119 264  
378   23  
W trzynastym wieku w Czechach, w klasztorze benedyktynów w miejscowości Podlažice, została napisana jedna z najbardziej tajemniczych ksiąg. Ta księga to Codex Gigas, zwana też "Biblią Diabła". Rękopis waży 74 kg i ma następujące wymiary: wysokość - 90 cm, szerokość - 49 cm i grubość - 22 cm.

Legenda głosi, że Codex Gigas został napisany przez mnicha, który złamał regułę zakonną, za co skazano go na zamurowanie żywcem. Nieposłuszny mnich w zamian za zachowanie życia obiecał napisać księgę, która rozsławiłaby klasztor. Dano mu ostatnią szansę - w ciągu jednej nocy miała powstać księga zawierająca całą ówczesną wiedzę. Aby zdążyć na czas, mnich sprzedał duszę diabłu, który pomógł mu dokończyć dzieła. Mnich, z wdzięczności za pomoc, umieścił na stronie 290 rysunek diabła.


Pomimo istnienia tej legendy, Codex Gigas nie został zakazany przez inkwizycję i był przedmiotem studiów wielu uczonych. Na kartach księgi zawarto całą Biblię, encyklopedię Etymologiae, traktaty medyczne i historyczne, receptury leków, magiczne zaklęcia, opis egzorcyzmów i wiele innych.



Na stronie 290 manuskryptu autor umieścił 50-centymetrowy rysunek diabła. Pozostała część kartki jest pusta. Na stronie poprzedzającej znajduje się rysunek królestwa niebieskiego.




Analiza grafologiczna manuskryptu dowiodła, że został napisany przez jedną osobę. Pismo skryby w całym manuskrypcie jest jednorodne, całość jest spójna, nie widać śladów starzenia się czy chorób osoby piszącej Codex Gigas, dlatego też wierzono, że księga została napisana w krótkim czasie. Dzieło tak ogromne musiałoby jednak zająć jednej osobie kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Stąd już niedaleko do wysnucia wniosków, że do powstania księgi musiał przyczynić się diabeł.




Codex Gigas rzeczywiście rozsławił czeski klasztor, jednak po pewnym czasie, ze względu na trudności finansowe, księga została sprzedana. Przechodziła z rąk do rąk, a kolejnych właścicieli, jak głosi legenda, spotykały same nieszczęścia. Podczas wojny trzydziestoletniej "Biblia Diabła" została zagrabiona przez wojska szwedzkie.




Szwedzi umieścili księgę w zamku królewskim w Sztokholmie, jednak pół wieku później w zamku wybuchł pożar. Księgę uratowano z pożaru poprzez wyrzucenie jej przez okno. Jednak czego ogień nie strawił, zniszczyli ludzie - wyrwano z księgi niektóre karty, których do dziś nie odnaleziono.



Obecnie Codex Gigas jest przechowywany w Szwedzkiej Bibliotece Narodowej w Sztokholmie.
Tagi: biblia diabeł gigas czechy szwecja
378