Szukaj Menu

Najdziwniej wyglądające zwierzęta świata II

117 142  
702   37  
Świat zwierząt jest dużo bardziej różnorodny niż moglibyśmy przypuszczać. Przed Wami kolejna grupa zwierzaków, których wygląd jest niezapomniany.

#1. Moloch straszliwy

Moloch horridus

Niewielka jaszczurka z rodziny agamowatych zamieszkująca zachodnioaustralijskie pustynie. Żywi się mrówkami, których pochłania 2500 na jeden posiłek. Jaszczurka może całe tygodnie obejść się bez źródła wody. Para wodna skraplająca się na jej kolcach spływa wprost do pyszczka.

#2. Palczakowate

Daubentoniidae


Małpiatki spotykane jedynie na terenie Madagaskaru.

#3. Dumbo octopus


Ośmiornica głębinowa, żyjąca na głębokościach 3-4 km. Nazwa pochodzi od płetw przypominających wyglądem uszy słonia Dumbo z bajki Disneya.

#4. Wampirzyca piekielna

Vampyroteuthis infernalis


Głębinowy głowonóg, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodziny Vampyroteuthidae i rzędu wampirzyc. Zostały odkryte dopiero w 1903 roku przez Carla Chuna.

#5. Aksolotl meksykański

Ambystoma mexicanum


Słodkowodny gatunek drapieżnego płaza ogoniastego. Obecnie występuje jedynie na niewielkim obszarze południowej części jeziora Xochimilco wraz z otaczającymi je kanałami i mokradłami. Ambystoma meksykańska jest płazem jadalnym.

#6. Frędzlikowce

Stauroteuthis syrtensis


Średnie i duże ośmiornice osiągające do 1,5 m długości. Pozbawione są woreczka czernidłowego.

#7. Tamaryna wąsata

Saguinus imperator


Południowoamerykańska małpa szerokonosa. Małpki posiadają charakterystyczne długie, białe wąsy.

#8. Saki białolica

Pithecia pithecia


Kolejny przedstawiciel południowoamerykańskich małp szerokonosych. Samce mają czarną sierść z białym futrem na przedniej części głowy, zaś samice mają futro brązowo-szare.

#9. Tapir

Tapiridae


Ssak żyjący w lasach tropikalnych. Posiada krótką trąbę, która powstała z przekształconego nosa i wargi górnej. Świetnie pływają. Mimo pewnego podobieństwa do świni, tapir należy do tej samej grupy ssaków, co nosorożec i koń.

#10. Niedźwiedź malajski

Helarctos malayanus


Najmniejszy i jeden z najrzadziej występujących gatunków niedźwiedzi. Występuje w lasach deszczowych Azji. Dorosłe osobniki nie są większe od dużych psów. Ważą zaledwie 35 kilogramów.

#11. Śluzice

Myxini


Są to prymitywne zwierzęta morskie. Żywią się padliną, rybami chorymi oraz unieruchomionymi w sieciach rybackich. Mają zdolność zapętlania ciała w supeł, a następnie przesuwania go wzdłuż ciała, co pomaga przy uwalnianiu się z paszczy drapieżnika, a także umożliwia wyrywanie kęsa z ciała ofiary.

#12. Alpaka

Lama pacos


Udomowiona forma żyjącej dziko wikunii. Hodowane są dla wełny i mięsa. Z wyglądu przypomina trochę lamę, ale budowę ciała ma bardziej zbliżoną do owcy.

#13. Wyrakowate

Tarsiidae


Jedyna wśród ssaków naczelnych rodzina o wyłącznie drapieżnym trybie życia. Są niewielkie (15-18 cm) i posiadają nieproporcjonalnie wielkie oczy.

#14. Agama kołnierzasta

Chlamydosaurus kingii


Jaszczurka z rodziny agamowatych żyjąca w Australii i Nowej Gwinei. Potrafi szybko biegać na tylnych nogach unosząc nad ziemią ogon. Zagrożona rozpościera kołnierz, po czym rzuca się na napastnika boleśnie go kąsając.

#15. Komondor


Pies pasterski pochodzący z Węgier. Sierść poskręcana jest w sfilcowane sznurki przypominające dredy. Tego typu szata była dla przodków komondora doskonałą izolacją zarówno przed skwarem, jak i przed niskimi temperaturami.




#16. Królik Angora


Jedna z najstarszych ras królika domowego. Charakteryzuje się długim, miękkim włosem.

#17. Narwal

Monodon monoceros


Gatunek walenia żyjący w wodach strefy arktycznej. Cechą charakterystyczną jest pojedynczy, spiralnie skręcony kieł wyrastający z górnej, lewej szczęki. Wyniki ostatnich badań wskazują, że kieł pełni funkcję sensoryczną, umożliwiając narwalowi odczuwanie zmian temperatury, ciśnienia i stężenia różnych związków chemicznych w otaczającej go wodzie. Eskimosi polują na te zwierzęta - nie tylko dla kłów, ale przede wszystkim dla jadalnej skóry, bogatej w składniki odżywcze.

#18. Złotawka madagaskarska

Myzopoda aurita


Nietoperz żyjący jedynie na Madagaskarze, relikt z czasów, gdy Madagaskar był jeszcze połączony z Afryką.

#19. Pigmejka

Callithrix (Cebuella) pygmaea


Małpa szerokonosa zamieszkująca południową Amerykę. Jest najmniejszym przedstawicielem małp - długość ciała wynosi zwykle 14 -16 cm, a masa ciała - średnio 85 g.



#20. Panda mała

Ailurus fulgens


Na terenach występowania pandy małej w potocznym języku chińskim jest ona nazywana huo hú, co dosłownie oznacza ognisty lis. Jednakże ta nazwa jest stosowana także na określenie zwykłego lisa. W wyniku pomyłki dosłowne angielskie tłumaczenie tej nazwy (firefox) znalazło się na stronie internetowej Wellington Zoo zamiast nazwy właściwej (red panda, lesser panda).

#21. Trzewikodziób

Balaeniceps rex


Duży ptak zamieszkujący Sudan, Ugandę, dorzecze Kongo i brzegi jeziora Czad. Jego gruby, szeroki, krótki dziób służy do chwytania śliskich, dużych ryb. Trzewikodziób jest dużym ptakiem, dlatego też rzadko kiedy lata. Gdy jednak to czyni, wykorzystuje prądy powietrzne.

#22. Leniwiec

Bradypodidae


Jak sama nazwa wskazuje leniwiec wszystko robi powoli. Trawi nawet bardzo powoli - potrzebę fizjologiczną załatwia raz na tydzień. Leniwiec trójpalczasty oddycha zaledwie 6-8 razy na minutę. Po ziemi porusza się niedołężnie z szybkością do 7 m na minutę.

#23. Kiwa hirsuta


Gatunek dziesięcionoga odkryty na głębokości 2228 m w pobliżu komina hydrotermalnego w 2005 w Pacyfiku.

A tak wyglądają potworki, które prezentowaliśmy poprzednio.

Tagi: dziwne najdziwniejsze zwierzęta
702