Szukaj Menu

Jak powstawał Titanic

50 336  
641   11  
O godzinie 23.40 14 kwietnia 1912 marynarze z bocianiego gniazda Titanica - Frederick Fleet i Reginald Lee – zauważyli na wprost statku ciemny kształt, prawdopodobnie górę lodową. Przekazali informację do mostku kapitańskiego, ale było już za późno - 37 sekund potem statek zderzył się z nią. Co było dalej już wiecie z filmu, ale czy wiecie jak powstawał ten gigant?
W chwili wodowania (1911) Titanic był największym parowym statkiem pasażerskim na świecie (tonaż rejestrowy 47 000 BRT).


Tłokowe maszyny parowe Titanica były największymi urządzeniami tego rodzaju, jakie kiedykolwiek skonstruowano. Były to czterocylindrowe, trójprężne rzędowe silniki parowe typu odwróconego. Każdy mierzył 12 metrów wysokości, a ich cylindry miały 1,5 metra średnicy.






Od strony technicznej Titanic wyróżniał się nowatorskim systemem podziału wnętrza kadłuba na 16 przedziałów wodoszczelnych, automatycznie zamykanymi grodziami wodoszczelnymi, które pozwalały mu utrzymać się na wodzie w wypadku zderzenia przy czterech zalanych przedziałach.


Zatonął, bo góra zrobiła dziury w sześciu przedziałach.




Układ napędowy statku składał się z 3 śrub - silniki tłokowe zdolne były do obracania zewnętrznych trójskrzydłowych śrub z prędkością do 80 obrotów na minutę. Śruba środkowa, również trójskrzydłowa, napędzana była turbiną napędzaną parą odlotową z silników tłokowych.



Z trzech śrub statku dwie zewnętrzne, o średnicy 7,2 metra, mogły pracować zarówno przy normalnym jak i wstecznym kierunku pracy. Nie było możliwości odwrócenia kierunku śruby środkowej, pięciometrowej (uboczny skutek napędu turbiną). Czyniło ją to nieprzydatną przy awaryjnym hamowaniu wspomaganym śrubami.



Wszystko to pozwalało osiągać prędkość 23-24 węzłów.










Punktualnie w południe 10 kwietnia 1912 roku wypłynął na swój dziewiczy rejs.






Oto jak zatonął










To, co po nim zostało




















Tagi: titanic historia powstania
641