Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > [*]
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 6 lat temu

Ś. P. MICHAŁ PORAJ-POLESKI.

Dnia 20 kwietnia r. b. zmarł w Warszawie ś. p. Michał Poraj-Poleski, właściciel dóbr Rokitno Szlacheckie, w Zagłębiu Dąbrowskiem.
Urodzony w r. 1840 w starym dworze rokickim, jako syn Józefa i Ludwiki z hr. Szembeków, starannie wychowany i otoczony od kołyski atmosferą wysoce patryotyczną, ś. p. Michał Polerki w pamiętnym roku. 63-im, który zastaje go na studyach za granicą, wiedziony głosem obowiązku, śpieszy do kraju i bierze czynny udział w powstaniu, pod koniec którego zostaje aresztowany i osadzony w cytadeli warszawskiej. Po uwolnieniu spędza szereg lat w Paryżu i Heidelbergu, gdzie studyuje przyrodę i rolnictwo, doktoryzuje się w Sorbonie, pracuje jako asystent najpierwszych znakomitości ówczesnych.
Stęskniony wreszcie za krajem, powraca do Polski, aby na glebie ojczystej zużytkować nabytą wiedzę fachową, otwiera w majątku swoim Włodowicach prywatną szkołę agronomiczną, którą przez lat kilkanaście utrzymuje i z której wychodzi zastęp młodych, wykształconych ziemian.

Powołany około r. 1900 na katedrę chemii rolniczej w świeżo utworzonem studyum rolniczem przy Wszechnicy Jagiellońskiej w Krakowie, a nie mogąc przyjąć zaszczytnego wezwania z powodu nadwątlonego zdrowia i rozlicznych obowiązków obywatelskich, w zrozumieniu doniosłości nowej instytucyi ofiaruje znaczną sumę pieniężną na urządzenie pola doświadczalnego. Wdzięczna Alma Mater mianuje go podczas swego 500-letniego jubileuszu doktorem honorowym.

Wysoka wiedza, wrodzone zamiłowanie do przyrody oraz talent literacki nie pozwoliły zmarłemu zasklepić się wyłącznie w pracy na roli. Oddaje się więc w dalszym ciągu z zapałem studyom przyrodniczym i krajoznawczym, których rezultatem jest szereg rozpraw naukowych i artykułów, ogłoszonych w pismach warszawskich, krakowskich i prowincyonalnych. Niedawno jeszcze wydaje ś. p. Michał Poleski piękną monografię o zamku ogrodzienieckim. Pozatem dopełnia i porządkuje bogate zbiory rodzinne, gromadzi wspaniałą bibliotekę, ciekawe archiwum rodzinne i przepiękną kolekcyę pamiątek artystycznych i historycznych, która pozostanie chlubnem świadectwem jego wysokiej kultury naukowej i artystycznej.

Dwór rokicki jest przez długie lata ogniskim kulturalnem, promieniującem na całą okolicę. A kiedy okolica powoli pustoszeje i ziemia okoliczna przechodzi w obce przeważnie ręce, gwoli spekulacyi przemysłowej, ś. p. Michał Poleski zamyka się w kółku najbliższem i pomimo trudnych warunków trzyma wytrwale rodowy majątek, wierny do śmierci obowiązkowi i tradycyj ziemianina-polaka.

Ciężkie lata wojenne przeżywa w Warszawie, gdzie cicho i bez rozgłosu czynny jest niezmordowanie na polu filantropii, siejąc wokół siebie promienie dobroci i niosąc pomoc wszędzie, skąd tylko dochodzi go wołanie. Bóg udziela staremu żołnierzowi ostatniej łaski: jest oto świadkiem wejścia do Warszawy wojska polskiego, urzeczywistnia się sen jego z przed lat pięćdziesięciu...

Żołnierz polski staje się odtąd jego ostatnią troską i ostatnią radością. Otwiera mu szeroko gościnne podwoje swego domu, odżywa przy nim i jakby młodnieje. Niestety! na krótko...

Zbyt silne były wrażenia na organizm nadwątlony ostatniemi przejściami.

Tłucze się w piersi serce szlachetne, jako ptak w klatce, aż wreszcie bić przestaje. Zamykają się oczy szlachetne, rażone krwawym blaskiem świtu, nie doczekawszy się dnia złotego. Stawia się na ostatni apel duch szlachetny i sprawiedliwy, żołnierz dobry i polak prawy, osierocając małżonkę, p. Lucynę z Szembeków, i troje dzieci.

W dniu 21 kwietnia zostaje pochowany ś. p. Michał Poleski tymczasowo na Powązkach, z honorami żołnierskiemi.

Cześć Jego pamięci!

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 19-05-1917

https://100lattemu.pl/

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Życiorys to gotowy scenariusz.

--
Booo :)

brood_k
brood_k - Boski Superbojownik · 6 lat temu
:tomasz35

To jedno, a do tego.. Kurczę, jaki ten język polski był kiedyś piękny..

Znalazłem kiedyś skan jakiegoś podręcznika dla maszynistów parowozowych z II poł. XIX w. - konsekwentne używanie w typowo technicznej książce słowa ''czczość'' zamiast ''próżnia'' pozostawia duże wrażenie podczas jej studyowania ;)
Ostatnio edytowany: 2017-05-25 07:32:48

--
Kwartet ProForma
Sensoria
BKD

lujeran
lujeran - exSuperbojownik · 6 lat temu
:brood_k mam taki XIX wieczny zbiór pieśni kościelnych, a w nim m.in. kolędy. W jednej z nich taki tekst:

Wstawszy pasterz bardzo rano
wyszedł z budy, wlazł na siano
boć go czczyca zdejmowała ...
Ostatnio edytowany: 2017-05-25 09:52:31

--
Podpisz=pomóż! https://ratujmyhematologie.pl/

bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 6 lat temu
Jestem zauroczony tekstami ze starych gazet i książek.
Cytat z "Cztery wieki fraszki polskiej" (Czytelnik Warszawa MCMLVII):

Nagrobek pijakowi

Łyknął,
Krzyknął,
Przewrócił oczyma,
I już go nie ma.

******
Nagrobek literatowi

Taka to bywa zapłata
Niejednego literata:
Po śmierci wszyscy mu kadzą,
A za życia jeść nie dadzą.

Alojzy Żółkowski (1777 - 1822)

bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 6 lat temu
zialena82 Już mam statusa.

bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 6 lat temu
Była odpowiednia propozycja "stary/a pierdoła".
Nie wiem dlaczego się nie przebiła.

bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 6 lat temu
Pewnie poprawność polityczna, z resztą dobrze jest
Forum > Hyde Park V > [*]
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj