DRAMAT MIŁOSNY.

W Przemyślu odbyła się przed sądem polowym rozprawą przeciw Wasylowi Dunyczowi, żołnierzowi 34 pułku obrony krajowej, oskarżonemu o morderstwo. Skarżony przebywał w roku 1914 w Prusach i tam zaskoczyła go mobilizacya. Przez cały czas wojny walczył Dunycz w szeregach armii i przez dłuższy czas nie otrzymywał wiadomości od swojej małżonki.

Podczas nieobecności Dunycza umizgał się do jego żony niejaki Łeśko Zeńczuk. Dunycz powróciwszy niespodzianie do domu i przekonawszy się, że Żeńczuk utrzymuje z jego żoną stosunek zmordował go we śnie motyką. Po przeprowadzeniu rozprawy wydał trybunał wyrok uwalniający oskarżonego od winy, przyjmując jako okoliczność łagodzącą t. zw. „Sinnes-verwirrung".


POLACY W AMERYCE.

Wielu Polaków z Galicyi i Poznańskiego, przebywających w Kanadzie, z chwilą wybuchu wojny zostało tam internowanych jako poddani niemieccy i austryaccy.
—Wszelkie starania o uwolnienie ich nie odnosiły skutku. Dopiero w dniu 16 maja b. r. interwencya Paderewskiego u ambasadora angielskiego Cecila Spring Ric'a spowodowała pomyślny rezultat.

Ambasador oświadczył, że rząd angielski zgodzi się w tej chwili na wypuszczenie na wolność wszystkich Polaków internowanych w Kanadzie,
jeżeli Związek Narodowy Polski, na skutek polecenia Paderewskiego wyśle do Washingtonu reprezentantów, godnych zaufania, którym ambasada da glejty i pozwolenia na zwiedzenie wszystkich obozów internowanych jeńców, aby wyszukać Polaków i dopomódz rządowi kanadyjskiemu w tej sprawie.

Związek Narodowy Polski, jak donosi „Dziennik związkowy Zgoda" postanowił działać w tal sprawie jaknajspieszniej. Jak donosi „Dziennik związkowy Zgoda, w Chicago zamierzają Polacy, studenci uniwersytetu Notre-Dame i Michigan, urządzić w Ameryce szereg odczytów o Polsce.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 04-07-1916


https://100lattemu.pl/