Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Najszybszy człowiek na świecie

61 619  
486   60  
Witajcie! Dzisiejszą podróż w czasie rozpoczynamy w RPA w 1978 roku. Stamtąd udamy się m.in. do Włoch, USA, Niemiec i Kanady, by tym razem wylądować spokojnie na krakowskim rynku...

#1. Brytyjska posłanka Joan Lestor bierze udział w nabożeństwie upamiętniającym śmierć Steve'a Biko w St-Martin-in-the-Fields, Londyn, Wielka Brytania, 1978 rok.


Była to msza z okazji rocznicy śmierci działacza, który walczył przeciwko apartheidowi w RPA. Biko zmarł w południowoafrykańskim areszcie. Na fotografii widoczna jest również lista 50 innych więźniów walczących o prawa czarnoskórych, o których wiadomo, że zginęli w aresztach w RPA i ich najbardziej prawdopodobne daty zgonów.
Biko został aresztowany 18 sierpnia 1977 roku pod zarzutem terroryzmu, aczkolwiek rząd RPA uważał wówczas wszystkich członków organizacji Black Consciousness (ang. Czarna Świadomość) za terrorystów. Podczas swojego pobytu w areszcie Biko był brutalnie przesłuchiwany i torturowany. Był głodzony, bity, przywiązywany do kraty okiennej na cały dzień. Rząd RPA próbował ukryć prawdziwe okoliczności jego śmierci, twierdząc, że zmarł w wyniku strajku głodowego. Jednak sekcja zwłok przeprowadzona po jego śmierci wykazała, że przyczyną zgonu było uszkodzenie mózgu.
Sprawcy jego śmierci nie zostali nigdy zidentyfikowani ani skazani.

#2. Jordan Mechner pracuje nad grą komputerową „Prince Of Persia”, 1989 rok.


#3. Joseph Pilates ze swoją studentką, Nowy Jork, 1961 rok.


Joseph Pilates jest uważany za pioniera w dziedzinie fitnessu i rehabilitacji. Jego metody, oparte na doskonałej kontroli ruchu i skupieniu na dobrej postawie, sile mięśniowej i równowadze, mają obecnie duży wpływ na dziedziny zdrowia i fitnessu.
Pilates jako dziecko cierpiał na różne schorzenia, takie jak astma i krzywica, jednak nie poddał się i zaczął koncentrować się na ćwiczeniach fizycznych jako sposobie na pokonanie swoich ograniczeń.
Uprawiał wiele dziedzin sportu, takich jak narciarstwo, gimnastykę i nurkowanie. W 1912 roku wyjechał do Londynu, gdzie pracował jako bokser, artysta cyrkowy i instruktor samoobrony. Po wybuchu I wojny światowej, jako obywatel Niemiec, został internowany na Wyspie Man, gdzie pracując jako sanitariusz, zaczął rozwijać swoje metody rehabilitacji dla pacjentów niepełnosprawnych ruchowo.
Po wojnie wrócił do Niemiec, a jego metody zyskały uznanie w środowisku tancerzy. Wiele ćwiczeń zostało zaadaptowanych przez znanych twórców i instruktorów tanecznych.
W roku 1926 Joseph Pilates wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wraz z żoną Klarą założył swoje pierwsze studio pilates w Nowym Jorku.
Małżonkowie rozwijali metodę aż do śmierci Josepha w 1967 roku. Potem Klara, znana jako wspaniała nauczycielka metody pilates, prowadziła jeszcze studio ćwiczeń przez kolejnych 10 lat, aż do swojej śmierci w 1977 roku.

#4. Kobieta udeptująca winogrona, Frascati, Włochy, 1957 rok.


#5. Luwr i pałac Tuileries w 1855 roku.


Pałac Tuileries to nieistniejąca już siedziba władców francuskich. Budowla spłonęła podczas Komuny Paryskiej w 1871 roku. Do dziś dnia przetrwały tylko Pawilon Flory (Pavillon de Flore) i przeciwległy Pavillon de Marsan, stanowiące obecnie zakończenie skrzydeł obecnego Luwru.

#6. Każda ze Spice Girls przebrała się za swoją koleżankę z zespołu na planie filmu „Spiceworld”, 1997 rok.


#7. Walt Disney odbywa ostatni spacer po Disneylandzie przed otwarciem bram w 1955 roku.


#8. Bombowce Boeing B-17F Flying Fortress Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych podczas nalotu bombowego na Schweinfurt w Niemczech, 17 sierpnia 1943 roku.


Misja Schweinfurt-Ratyzbona (Misja nr 84) była strategiczną misją przeprowadzoną przez ciężkie bombowce Boeing B-17 Flying Fortress Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych 17 sierpnia 1943 roku podczas II wojny światowej.
Był to ambitny plan zadania ciężkich start niemieckiemu przemysłowi lotniczemu. Misja ta była również znana jako „misja podwójnego uderzenia”, ponieważ obejmowała dwie duże grupy bombowców atakujące różne, oddalone od siebie cele, by rozproszyć broniące siły myśliwców Luftwaffe.
W Ratyzbonie wszystkie sześć głównych warsztatów fabryki Messerschmitta zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych, podobnie jak wiele konstrukcji wspierających produkcję, w tym hala montażu końcowego. W Schweinfurcie zniszczenia były mniej dotkliwe, ale nadal rozległe. Dwie największe fabryki, Kugelfischer & Company i Vereinigte Kugellager Fabrik I odnotowały aż 80 bezpośrednich trafień.
Po nalocie z 17 sierpnia Amerykanie uznali aż 55 swoich bombowców z 552 członkami załogi jako zaginione. Około połowa z nich została jeńcami wojennymi, a 20 internowano.

#9. Sowiecki uciekinier Igor Guzenko, sfotografowany z poszewką na poduszkę na głowie w Ottawie, Ontario, Kanada, 1954 rok.


Igor Siergiejewicz Guzenko był szyfrantem zatrudnionym w ambasadzie Związku Radzieckiego w kanadyjskiej Ottawie.
W czerwcu 1943 roku Guzenko przybył do Ottawy w Kanadzie, aby pracować w ambasadzie radzieckiej. Była to jego pierwsza misja zagraniczna. W październiku tego samego roku dołączyła do niego jego ciężarna żona.
Rodzina Guzenki, w odróżnieniu od większości rodzin personelu, otrzymała tę rzadko spotykaną możliwość zamieszkania poza terenem ambasady. Guzenkom pozwolono mieszkać w mieszkaniu w mieście, gdzie za sąsiadów mieli inne, normalne kanadyjskie rodziny.
We wrześniu 1944 roku Guzenko dowiedział się, że on i jego rodzina zostali wezwani z powrotem do Związku Radzieckiego. Guzenkom, którzy zasmakowali pozaradzieckiej rzeczywistości, nie w smak było wracać do ZSRR. Małżonkowie podjęli decyzję, że przejdą „na drugą stronę”.
5 września 1945 roku, trzy dni po zakończeniu II wojny światowej, 26-letni Guzenko wyszedł z ambasady, niosąc teczkę z sowieckimi książkami szyfrowymi i materiałami deszyfrującymi, w sumie 109 dokumentów
Dane te zawierały między innymi informacje i poradniki na temat wykradania tajemnic nuklearnych i metod osadzania tak zwanych uśpionych szpiegów. W konsekwencji informacji Guzenki siatka GRU w Kanadzie została rozbita.
Wielu historyków jest zdania, że tzw. „sprawa Guzenki” może być traktowana jako zdarzenie, które rozpoczęło okres zimnej wojny.

#10. Astronauta NASA Owen K. Garriott przygotowuje posiłek na stole w pokoju załogi w warsztacie orbitalnym na stacji kosmicznej Skylab podczas misji Skylab 3, 28 lipca 1973 roku.


#11. Dzieci na przejażdżce małym wózkiem zaprzęgniętym w wielbłąda w moskiewskim zoo, 1924 rok.


#12. Ciało włoskiego polityka Giacomo Matteottiego zostało znalezione 16 sierpnia 1924 roku w rowie na północ od Rzymu. Członek Izby Deputowanych został porwany i zabity przez grupę faszystów 10 czerwca 1924 roku.


Matteotti studiował prawo na Uniwersytecie Bolońskim i już od wczesnych lat brał udział w działalności Włoskiej Partii Socjalistycznej.
W 1924 roku Matteotti opublikował książkę „Zdemaskowani faszyści: rok faszystowskiej dominacji”, w której ujawnił prawdziwe oblicze Mussoliniego i brutalne metody walki politycznej jego partii. Po wygłoszeniu dwóch ostrych mów w Izbie Deputowanych, Matteotti został porwany, związany i wrzucony do samochodu. Następnie został brutalnie zamordowany, prawdopodobnie przy użyciu noża. Jego ciało znaleziono w odległości kilkunastu kilometrów od Rzymu po poszukiwaniach przeprowadzanych na żądanie żony polityka.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że sam Benito Mussolini, ówczesny przywódca faszystowskiej partii we Włoszech, miał udział w tym morderstwie. Sam nie brał w nim udziału, raczej również nie wydał takiego rozkazu ani zgody, ale doskonale wiedział o planach swoich kolegów z partii. Świadczyć o tym może fakt, że 3 stycznia 1925 roku Mussolini we włoskim parlamencie odniósł się do morderstwa Matteottiego, mówiąc: „Przyjmuję odpowiedzialność za wszystko, co się stało”.
Śledztwo i proces były farsą. Złapano sześć podejrzanych osób. Jeden podejrzany uciekł, pięciu osądzono i spośród nich tylko trzech skazano za morderstwo. Więzienie opuścili już dwa miesiące później...

#13. 14 sierpnia 2016 roku, po raz trzeci z rzędu, Jamajczyk Usain Bolt został mistrzem olimpijskim w biegu na 100 metrów. Za jego plecami na mecie zameldowali się Justin Gatlin i Andre de Grasse. Fotografia została wykonana kilka dni wcześniej podczas biegu półfinałowego, który został całkowicie zdominowany przez jamajskiego sprintera.


#14. Cindy Crawford w 1987 roku.


#15. Kraków, Sukiennice przed przebudową, 1870 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzednim odcinku

1

Oglądany: 61619x | Komentarzy: 60 | Okejek: 486 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało