Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Negocjacje dyrektora z szympansem

53 878  
469   60  
W dzisiejszej odsłonie „Zatrzymanych...” znalazły się, między innymi, nagranie z moskiewskiego metra, mistrz w podnoszeniu ciężarów uszami oraz honorowy znak drogowy.

#1. Nicolas Cage i jego ojciec August Coppola na premierze filmu „Wpływ księżyca” (1987).



#2. Dyrektor miejskiego zoo, Vuk Bojović, próbuje przekonać szympansa Samiego do powrotu po ucieczce. Belgrad, 1988 rok.


Sami, szympans z belgradzkiego zoo, stał się medialną sensacją, gdy w lutym 1988 roku dwukrotnie udało mu się uciec.
Sami urodził się w ZOO i Akwarium w Osijeku w 1979 roku. Przybył do zoo w Belgradzie w styczniu 1988 roku i umieszczono go w ciasnej, zniszczonej klatce ze wzmocnioną kratą.
Nieprzyzwyczajony do nowego, nieprzyjemnego otoczenia, Sami wykazywał objawy depresji i agresywne zachowanie podczas pierwszych kilku tygodni pobytu w zoo.

Pierwsza ucieczka Samiego miała miejsce wieczorem 21 lutego 1988 roku.

Sami udał się do kina Balkan w centrum Belgradu, a następnie do parku Kalemegdan. Zanim zdążył dotrzeć do Parku Kalemegdan, policja otoczyła go na Placu Studentów.
Vuk Bojović, dyrektor zoo w Belgradzie, został wezwany do negocjacji, ponieważ był jedyną osobą, której Sami ufał. Według świadków, Vuk próbował przekonać Samiego, aby towarzyszył mu z powrotem do jego zagrody, mówiąc: „Chodź, Sami. Chodźmy do domu”. Udało mu się wziąć Samiego za rękę i odwieźć go z powrotem do zoo swoim prywatnym samochodem.

Dwa dni później Sami zdołał ponownie uciec, bez wysiłku wyrywając się z klatki i ruszając na ulice Belgradu. Wkrótce pojawił się w pobliskiej Fabryce Beko.

Pracownicy fabryki próbowali schwytać Samiego za pomocą dużej sieci, ale bezskutecznie. W końcu Sami wspiął się na czubek wiśni przy ulicy Cara Dušana 33, a następnie na dach garażu.

Wieść o jego ucieczce rozeszła się szybko i pojawiło się ponad cztery tysiące osób, by udzielić mu wsparcia. Doniesienia prasowe donoszą o ludziach trzymających transparenty z hasłami takimi jak „Sami, jesteśmy z tobą!” i „Nie poddawaj się Sami!”. Sceny te były również transmitowane przez lokalne stacje telewizyjne.

Vuk Bojović wspiął się na dach garażu i próbował przekonać Samiego, by wrócił z nim do zoo, tym razem bezskutecznie. W końcu szympans został postrzelony strzałką usypiającą i ponownie schwytany.
Sami zmarł niespodziewanie 11 września 1992 r., ale postawiono mu w Belgradzie posąg z brązu w miejscu pochówku.

#3. Przyrząd do tworzenia dołków na policzkach, 1936 rok.



#4. Skuci kajdankami więźniowie obracają stopami wały młyńskie w więzieniu Yangon (Rangun), Birma, 1900 r.



#5. W Kalifornii w latach dwudziestych funkcjonował taki ciekawy znak.


Uwaga kierowcy! W hrabstwie Fresno nie ma policji, która pilnowałaby przekraczania prędkości i jest to kwestia waszego honoru, ale jedźcie tak, aby nie przekraczać 30 mil na godzinę.

#6. Nagranie z metra, na którym widać Aleksandra Piczuszkina z jego ostatnią ofiarą Mariną Moskalową. To ona zostawiła synowi notatkę z numerem Piczuszkina, w wyniku czego seryjny morderca został złapany. 2006 rok.


Seryjny morderca Piczuszkin, znany jako Szachownicowy morderca, zamordował w Moskwie w latach 1992-2006 aż 48 osób. Wśród jego ofiar było wielu jego znajomych. Wpadł po zabójstwie swojej dziewczyny, 36-letniej Mariny. W moskiewskim metrze został sfilmowany ze swoją przyszłą ofiarą.


Aleksandr Piczuszkin przyznał się do wszystkich zbrodni, o jakie go oskarżono. Został skazany na dożywocie.



#7. Ostatnie zdjęcie żywej królowej Elżbiety II. Zostało zrobione kilka dni przed jej śmiercią we wrześniu 2022 roku.



#8. „Dobry komunista to martwy komunista”. Pikieta antykomunistyczna w dniu wizyty Chruszczowa w Stanach Zjednoczonych. Iowa, 23 września 1959 r.



#9. The Beatles, 1968 rok.



#10. Mistrz Światowych Eskimosko-Indyjskich Igrzysk Olimpijskich w dyscyplinie podnoszenia ciężarów uszami, Joshua Okpik. Alaska, 1984 r.



#11. Futurystyczny prom Kalakala w Seattle, 1941 r.



#12. Dwie cudem ocalałe dziewczyny z 87. piętra World Trade Center, Nowy Jork, 11 września 2001 r. Fot. Philip Penman


Philip Penman sfotografował Joanne „Jojo” Capestro i jej koleżankę po ich ucieczce z północnej wieży World Trade Center na chwilę przed jej zawaleniem.

Siedemnaście lat po tragicznym dniu Phil Penman ponownie sfotografował panią Capestro na jej prośbę.
Gazeta Daily Mail cytowała słowa Joanne Capestro:
Phil i ja pozostawaliśmy w kontakcie przez te wszystkie lata. [...] Phil był ze mną w najlepszym i najgorszym dniu mojego życia.
Na zdjęciu poniżej Phil Penman stoi obok Joanne Capestro w dniu jej ślubu.

Kliknij i zobacz więcej!

Philip Penman, który pochodzi z Briantspuddle i uczęszczał do szkoły Thomasa Hardye'a, obecnie mieszka w Nowym Jorku i pracuje jako niezależny fotograf uliczny.

#13. Tim Burton i Johnny Depp na planie „Edwarda Nożycorękiego”, 1990 r.



#14. Wynalazczyni zmywarki, Josephine Garis Cochrane.


Jak głosi legenda, zdenerwowana tym, że w trakcie mycia tłuką się przedmioty z rodzinnego serwisu porcelany, oświadczyła: „Jak nikt nie wymyśli zmywarki, to ja to zrobię!”.

#15. Punki w Polsce, 1990 r.


W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 53878x | Komentarzy: 60 | Okejek: 469 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało