Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Historia jednej fotografii VI - Lunch na szczycie wieżowca

36 865  
222   13  
Jedenastu mężczyzn beztrosko je lunch podczas przerwy w pracy. Nic specjalnego. Dopóki nie zorientujesz się, że siedzą na belce, bez żadnej ochrony, na wysokości 260 metrów. „Lunch na szczycie wieżowca” to jedna z najsłynniejszych fotografii w historii, skrywająca kilka tajemnic i ciekawostek.
Kliknij i zobacz więcej!

To epickie zdjęcie wykonane 20 września 1932 roku w Nowym Jorku, zostało opublikowane w New York Herald-Tribune 2 października 1932 roku.

Obraz, który oddziałuje nie tylko ze względu na swoją wizualną siłę i anachronizm: dziś pewnie nikt nie pokusiłby się o wykonanie podobnego, gdyż uznano by to za zbyt niebezpieczne. Zawiera też duży ładunek symboliki. U szczytu Wielkiego Kryzysu był uznawany za symbol odrodzenia Stanów Zjednoczonych i całego świata.

To fotografia pełna tajemnic. Kto zrobił to zdjęcie? Kim są ludzie, którzy się na nim pojawiają? Czy to poza z modelami, czy naprawdę są to pracownicy, którzy jedli lunch na belce? Naprawdę siedzą na wysokości 260 metrów bez ochrony?

Kliknij i zobacz więcej!

Oficjalna nazwa zdjęcia to Lunch Atop A Skyscraper. Wbrew temu, co sądzi wielu ludzi, nie jest to zdjęcie Empire State Building. Jest to dość powszechny błąd, który wkradł się do niektórych pism.

Nie ma tu żadnych sztuczek ani efektów specjalnych. Osoby widoczne na zdjęciu w rzeczywistości siedzą na wiszącej wysoko belce, bez żadnej ochrony.
Jest to jeden z powodów, dla których zdjęcie oddziałuje na nas w dzisiejszych czasach. Wielkie drapacze chmur Nowego Jorku, zbudowane w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, powstawały przy niewielkiej ochronie pracowników. Bardzo często dochodziło tam do śmiertelnych wypadków.

Kliknij i zobacz więcej!

To zdjęcie reklamowe

Nie jest to spontaniczne zdjęcie. Jest to zdjęcie reklamowe, które zostało zrobione w celu promocji budynku, który wówczas budowano.
Mężczyźni, którzy się pojawiają na fotografii, są prawdziwymi pracownikami i siedzą bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Żaden aktor ani model nie byłby w stanie pokazać tej naturalności i nonszalancji, siedząc na belce zawieszonej 260 metrów nad ziemią. Byli to doświadczeni murarze, przyzwyczajeni do wysokości, którzy przez lata budowali ten prawie już ukończony budynek

30 Rockefeller Plaza

Wieżowiec, który budowali, to budynek RCA w Rockefeller Center, który został przemianowany na budynek GE w 1988 roku po zakupie RCA przez General Electric, a następnie przemianowany na Comcast Building w 2015 roku.

Jest to drapacz chmur w stylu art deco, który został ukończony w 1933 roku, zaledwie kilka miesięcy po wykonaniu zdjęcia. Mierząc 260 metrów i posiadając 70 pięter, był jednym z najwyższych w Nowym Jorku. Zdjęcie zostało zrobione na 69. piętrze.

Trump World Tower, należący do byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, przewyższa go o trzy metry.

Kliknij i zobacz więcej!

Budynek Comcast słynie z tego, że jest światową siedzibą NBC, słynnej północnoamerykańskiej sieci telewizyjnej, i American Radio Corporation (RCA).
Wewnątrz nagrywano legendarne programy telewizyjne, takie jak Saturday Night Live, NBC Sports czy The Tonight Show z udziałem Jimmy'ego Fallona.

Na innych, mniej znanych zdjęciach z tej reklamowej serii, pracownicy leżą na tej samej belce, a także siedząc, machają do fotografa.

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!

Anonimowy fotograf?

Kimkolwiek był autor tego zdjęcia, możemy śmiało powiedzieć, że był osobą bardzo odważną i prawdziwym profesjonalistą.
W latach trzydziestych fotografowie prasowi nie cieszyli się żadnym specjalnym uznaniem. Byli to zwykli anonimowi pracownicy, którzy odpowiadali za robienie zdjęć w celu uzupełnienia wiadomości. Tylko niektórzy lepiej opłacani fotografowie mogli zobaczyć swoje nazwisko obok zdjęcia, co nie miało miejsca w przypadku zdjęć przesłanych przez agencje prasowe, jak w tym przypadku.

Kliknij i zobacz więcej!

Przez 70 lat zdjęcie było określane jako anonimowe, ale w 2003 roku rodzina fotografa Charlesa Clyde'a Ebbetsa dostarczyła dowody, które wydają się potwierdzać, że jest on autorem tej fotografii.

Charles Clyde Ebbets

Charles Clyde Ebbets był dyrektorem fotograficznym Rockefeller Center, zachowały się jego zdjęcia z pracownikami widniejącymi na tej fotografii, trzymał szklany negatyw, miał zdjęcie w swoim biurze i wycinki prasowe na ten temat w swoim pamiętniku, i wiadomo, że wykonał inne, bardzo podobne zdjęcia.

Nie można w 100% potwierdzić, że zdjęcie jest jego autorstwa, ale wydaje się być najbardziej prawdopodobnym autorem. Część kolekcji zdjęć Ebbetsa można obejrzeć na oficjalnej stronie internetowej Ebbets Photo-Graphics.

Mimo wszystko agencja Corbis, która była właścicielem praw do zdjęcia, nadal klasyfikuje je jako zdjęcie anonimowe, gdyż istnieją również fotografie z tymi samymi pracownikami w innych pozach zrobione przez inne agencje. Wydaje się więc, że było kilku fotografów, którzy robili zdjęcia tego dnia w tym samym miejscu.

Kliknij i zobacz więcej!

Kim są pracownicy?

Podobnie jak w przypadku fotografa, w New York Herald-Tribune nie udokumentowano tożsamości robotników, którzy pojawiają się na omawianej fotografii.
Wieżowce Nowego Jorku na początku stulecia budowali imigranci, którzy pobierali grosze za tak niebezpieczną pracę, z niewielkim, jak widać, zabezpieczeniem.
Przy budowie RCA Building i innych drapaczy chmur Rockefeller Plaza pracowało ponad 40 000 osób.

Chociaż dziesiątki pracowników twierdziło, że to oni byli na zdjęciu, gdy fotografia już stała się sławna, tylko trzem z nich udało się to udowodnić.

Dwaj z nich to irlandzcy imigranci: trzeci od lewej - Joseph Eckner i trzeci od prawej - Joe Curtis. Można było ich zidentyfikować, ponieważ znaleziono inne zdjęcia zrobione tego samego dnia, na których pojawiały się ich nazwiska.

Pierwszy mężczyzna po prawej stronie to słowacki robotnik Gustáv Popovič. W 1932 r. wysłał do żony pocztówkę ze zdjęciem, w której pisał: „Nie martw się, droga Mariško, jak widzisz, ja jak zwykle z butelką”. Jest jedynym pracownikiem na zdjęciu z butelką w ręku.

National American Indian Museum twierdzi również, że rozpoznano na zdjęciu trzech rdzennych Amerykanów. Opiera się jednak wyłącznie na zeznaniach ich potomków i nie ma rozstrzygających dowodów.

Kliknij i zobacz więcej!

Oryginalny negatyw

W tamtych czasach negatywy zdjęć powstawały na szkle. Ten oryginalny negatyw, który widać na poniższym zdjęciu, został rozbity na kilka części. Na szczęście, zanim to się stało, powstało kilka wysokiej jakości kopii, które są używane w reprodukcjach.

Oryginalny negatyw był przechowywany w archiwum Bettmanna, będącym częścią archiwum Acme Newspictures, które zostało przejęte przez firmę Corbis w 1995 roku. Z kolei w 2016 roku został sprzedany firmie Visual China Group.

Kliknij i zobacz więcej!

Byłem przetrzymywany w jaskini

Od końca 2001 do marca 2002 oryginalny negatyw, wraz z milionami zdjęć, starych dokumentów i innych cennych materiałów z archiwum Corbis, przechowywano w bezpiecznej jaskini w głębi Iron Mountain w Pensylwanii, 67 m pod ziemią, gdzie utrzymywano stałą temperaturę -4°F (-20°C).

Kliknij i zobacz więcej!

Jedno z najbardziej dochodowych zdjęć

"Lunch Atop a Skyscraper" to najlepiej sprzedające się zdjęcie z całego archiwum Corbis w całej jego historii, kiedy znajdowało się w jego posiadaniu. Sprzedawano je średnio w 100 egzemplarzach miesięcznie przez ponad 10 lat.

W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 36865x | Komentarzy: 13 | Okejek: 222 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało