Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Tego możesz nie wiedzieć o mózgu - 10 zaskakujących ciekawostek

59 913  
216   59  
Nasz mózg działa cały czas, nawet kiedy śpimy. Od wieków, naukowcy starają się odkryć jak najwięcej jego tajemnic. Teraz dzięki coraz nowszej technologii dowiadujemy się o nim więcej.

#1. Przy stosowaniu ekstremalnej diety, nasz mózg sam się „zjada”

Jeśli masz wrażenie, że twój mózg sabotuje twoją dietę, to nie są to złudzenia. Naukowcy odkryli, że jeśli nie dostarczasz swojemu organizmowi odpowiedniej ilości energii z pożywienia, zaczyna się żywić sobą. Proces autofagii czyli „samozjadania” jest czymś naturalnym lecz w przypadku dłuższego głodzenia, mózg zjada nie tylko uszkodzone lub obumarłe komórki lecz również te zdrowe.

#2. Część mózgu odpowiedzialna za zapamiętywanie, jest znacząco większa u taksówkarzy



Nie ma takiej aplikacji, która mogłaby zastąpić pamięć i wiedzę dobrego, doświadczonego taksówkarza. Naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego porównali skany mózgów zwykłych ludzi i taksówkarzy. Hipokamp taksówkarzy był znacznie większy - rozwinął się podczas wielu lat jazdy.

#3. Część mózgu odpowiedzialna za wzrok znajduje się daleko od oczu


Kora wzrokowa znajduje się w płacie potylicznym czyli jest najbardziej oddalona od oczu. Dlatego czasem silne uderzanie w tył głowy może spowodować tymczasową utratę wzroku.

#4. Używamy większości mózgu


Ludzie nadal powtarzają bzdurną teorię, że człowiek wykorzystuje jedynie 10% swojego mózgu. Już dawno zespół neurobiologów udowodnił, że przez całą dobę, prawie cały mózg pracuje bez wytchnienia.

#5. Fale mózgowe muzyków synchronizują się


Okazuje się, że mózgi muzyków grających w duetach synchronizują się w pewien sposób. Nawet jeśli muzycy grają na różnych instrumentach i różne partie tego samego utworu, ich fale mózgowe i neurochemikalia są zsynchronizowane.

#6. Mózg pozwala niewidomym „widzieć” dźwięki


Badacze zajmujący się aktywnością mózgową ludzi, którzy urodzili się ślepi zauważyli, że praktycznie każdy niewidomy może za pomocą echolokacji zobaczyć świat. Mózg potrafi bowiem przetwarzać dźwięki na obrazy.

#7. Unikalna aktywność mózgu


Każdy z nas ma unikalną aktywność mózgu podobnie jak odcisk palca. Naukowcy patrząc na mózgi podczas badania fMRI zauważyli, że nie ma dwóch takich samych aktywności mózgowych. W przyszłości może to pomóc w zindywidualizowaniu leczenia pacjentów neurologicznych.

#8. Mózg nie czuje bólu


W mózgu nie występują receptory bólowe co oznacza, że nie odczuwa on bólu tak jak go odczuwają mięśnie czy skóra. Jednak to mózg analizuje i wykrywa ból. Podczas operacji na mózgu, pacjentom nie podaje się znieczulenia a w niektórych przypadkach, pacjent jest cały czas świadomy.

#9. Musimy nawodnić mózg


Nasz mózg to w około 75% woda. Jeśli nie dostarczasz swojemu organizmowi odpowiedniej ilości wody, twój mózg nie pracuje tak wydajnie jak powinien. Nawet niewielkie odwodnienie powoduje problemy z koncentracją, zapamiętywaniem i zmniejszają się jego funkcje poznawcze.

#10. Z czasem, nasz mózg się kurczy


Przez dwa miliony lat, mózg człowieka powiększał się. Antropologowie zbadali, że w ciągu ostatnich dwudziestu tysięcy lat że mózg człowieka zmniejszył się o około 150 centymetrów sześciennych. Objętościowo to mniej więcej tyle co piłeczka tenisowa. Naukowcy nie są tak do końca pewni dlaczego tak się dzieje. Być może ma to związek ze zmianą warunków życiowych. Jednak uspokajają nas, że w przypadku mózgu rozmiar nie ma znaczenia.
6

Oglądany: 59913x | Komentarzy: 59 | Okejek: 216 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało