JoeMonster.org

Pokaż menu
Szukaj
 
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
...BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 potwornickich ciekawostek na temat trzęsień ziemi

74 915  
300   39  
Największe, najsilniejsze, najbardziej śmiercionośne i tragiczne, a także trzęsienia w Polsce.

#1. Prawdziwy cud


Kataklizm przyszedł nad ranem z siłą 8 stopni w skali Richtera. Zniszczeniu uległo wiele budynków w mieście Meksyk, jednak oczy wszystkich skierowane były na szpital Juárez (czyt.: Hłares) i prowadzoną tam akcję ratunkową. Z ruin wydobyto 561 ciał, spośród których blisko dwustu nie udało się nigdy zidentyfikować. Ocalałych wydobywano przez 5 dni, szóstego dnia nie udało się znaleźć nikogo żywego. Siódmego dnia wydarzył się cud - odnaleziono trójkę niemowląt, bez obrażeń i ogólnie w dobrym stanie zdrowia.

#2. Biednemu wiatr w oczy

W trakcie tego wydarzenia blisko milion osób straciło życie. Szacuje się, że siła tego trzęsienia ziemi wynosiła około 8 stopni w skali Richtera. Całość wydarzyła się w prowincji Shaanxi, która była w tym czasie bardzo gęsto zaludniona. Architektura pozostawiała natomiast sporo do życzenia - przez słabą konstrukcję domostw wiele z nich zawaliło się i pogrzebało pod sobą swoich mieszkańców. Do dziś jest to katastrofa, która pochłonęła najwięcej ofiar w całej znanej nam historii naszego gatunku. Drugie miejsce zajmuje tsunami z 2004 roku.

#3. 80% nie czuć

Nie musimy się jednak obawiać, 90% trzęsień ziemi to wydarzenia mające miejsce w Pierścieniu Ognia, wokół Pacyfiku. Zdecydowanej większości trzęsień ziemi nie jesteśmy w stanie zauważyć, bo są zbyt słabe. Często ignorujemy trzęsienia ziemi, mówiąc sobie "talerz z zupą chyba mi się sam przesunął... nieee, wydawało mi się".

#4. Sprytni!

Inkaska architektura to najczęściej poukładane na sobie kamienne bloczki. Według opisów, sposób w jaki są ułożone prowadzi do tego, że w trakcie niedużych trzęsień ziemi ściany są całkowicie stabilne, a przy większych wstrząsach kamienie ruszają się, podskakują, "tańczą", ale, koniec końców, wracają DOKŁADNIE na swoją początkową pozycję.

#5. Zniszczenia na całym Pacyfiku

2 miliony osób zostało bez dachu nad głową, 3000 było rannych, 1655 zabitych. W wyniku trzęsienia ziemi powstała fala tsunami, która doprowadziła do śmierci kolejnych 61 osób na Hawajach, 138 w Japonii i 32 na Filipinach.

#6. Starzeje się

Inna część terenu podniosła się aż o 1 metr, jednak najwyższa góra świata ucierpiała, pomniejszając swój rekordowy wzrost o cały cal.

#7. W sumie to nawet dosłownie

To dość śmiałe stwierdzenie, ale jak najbardziej prawdziwe. W wodach oceanów rozpuszczone są ogromne ilości złota, tak więc, mówiąc krótko i prosto, w morskiej wodzie złoto już jest. Jest go jednak tak niewiele, że jest zupełnie niezauważalne i pomijalne. W trakcie trzęsień ziemi dochodzi często do sytuacji, w której na określonym obszarze gwałtownie spada ciśnienie. Przy bardzo niskim ciśnieniu woda natychmiastowo odparowuje, a metale w niej zawarte odkładają się w formie ciała stałego. Naukowcy sądzą, że w podobny sposób powstała większość ze znanych nam złóż złota na świecie.

#8. Nie mylić z poksem

Namazu pilnowany jest przez boga Takemikazuchi, zwanego Kashimą. Kiedy Kashima spuści suma z oczu, ten wydostaje się z mułu okalającego japońskie wyspy i wywołuje ogromne trzęsienia ziemi.

#9. Taki uroczy sejsmograf

Dość nietypowy sejsmograf, ale trzeba przyznać, że na swoją epokę przełomowy. Urządzenie składało się z ośmiu kompletów żaba-smok i wahadła wywołującego reakcję upuszczania kuli. W 138 roku urządzenie pierwszy raz zadziałało - smok patrzący na zachód wypuścił kulę i rzeczywiście, w tym czasie doszło do trzęsienia ziemi w oddalonym o 1000 km na zachód Longxi. To pierwszy znany historii przypadek, w którym człowiek posłużyłby się przyrządem wykrywającym trzęsienia ziemi.

#10. I może się powtórzyć

Czy powinniśmy obawiać się powtórki? Jak najbardziej! Na terenach polskich do tak dużych trzęsień ziemi dochodziło co 150-200 lat, a od 1786 roku nawiedzały nas tylko pomniejsze kataklizmy. Polska leży ponadto na punkcie styku płyt tektonicznych (szew transeuropejski), który nie jest może spektakularnie aktywny, ale w każdej chwili może nas zaskoczyć.

Źródła: 1, 1b, 2, 3, 3b, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,

Oglądany: 74915x | Komentarzy: 39 | Okejek: 300 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało