Szukaj Pokaż menu

Nadzwyczajne i mało znane skarby oraz zabytki, które kryją muzea całego świata XXV

72 105  
349   31  
W dzisiejszym odcinku m.in. zbroje dla konia oraz słonia, zagadkowy Budda ze statku wikingów oraz imponująca tarcza z namalowaną sceną batalistyczną.

#1. Wikiński grzebień wykonany z kości/rogu, Gotlandia, zbiory Szwedzkiego Muzeum Historii w Sztokholmie

Profesor Wór i jego genialne paski komiksowe

76 918  
413   48  
Profesor Wór nie stroni od napojów alkoholowych, szalonych eksperymentów oraz lubi od czasu do czasu pobiegać sobie z siekierą. Jeśli wam również przypadnie do gustu, lajkujcie fanpage oraz wpadajcie na jego bloga.

#1.

Sterowiec, który ma zrewolucjonizować transport powietrzny. Będzie mógł przewieźć ponad 20 ton

59 854  
337   76  
Lockheed Martin zaprezentował projekt, który według koncernu ma być przyszłością transportu powietrznego. Supernowoczesny sterowiec skonstruowany specjalnie z myślą o przenoszeniu bardzo ciężkich ładunków. A wszystko po cichu i ekologicznie.

Technika lotnicza zatacza koło. Sterowce pojawiły się na niebie na długo przed pierwszymi samolotami. Przed drugą wojną światową wydawało się, że ich era dobiegła końca, ale koncern Lockheed Martin planuje przywrócić je do świetności.


W zakładach Skunk Works w Palmdale w Kalifornii zaprezentowano P-791, bo tak się nazywa pomniejszony prototyp giganta, który ma 37 metrów długości, docelowy pojazd LMH-1 ma mieć aż 91 m długości, 24 szerokości i ważyć będzie 21 ton. Sterowiec będzie pilotowany przez dwuosobową załogę i będzie mógł zabrać na pokład 19 pasażerów. Ale jego największą zaletą ma być ładownia, w której będzie można przetransportować aż 23 tony ładunku.


Pojazd pozbawiony jest klasycznego podwozia, zamiast niego znajdują się pompowane poduszki, dzięki którym nie będzie potrzebował pasów startowych. Będzie mógł wylądować niemal w dowolnym terenie, a nawet... na wodzie! Taka konstrukcja powoduje, że do lądowania nie będzie wymagana rozbudowana infrastruktura naziemna. Pojazd ma sam się "przytrzymywać" ziemi, więc nie będą potrzebne wieże cumownicze.


P-791 ma konstrukcję hybrydową, to znaczy, że w kadłubie znajdują się komory wypełnione gazem lżejszym od powietrza - helem, ale także posiada skrzydła zapewniające siłę nośną. Ale nadal to hel zapewnia 80% nośności. Pojazd napędzany jest 4 silnikami strumieniowymi, które mają mu zapewnić niespotykaną zwrotność. Sterowanie ma przypominać lot nowoczesnym samolotem - w kabinie znajduje się klasyczny drążek sterowniczy, przepustnica, orczyk i duża liczba ekranów i komputerów. Wszystko to oczywiście będzie w technologii fly-by-wire. Napęd ma być bardzo wydajny, przedstawiciele firmy chwalą się, że pojazd będzie mógł kursować przez 2-3 tygodnie bez tankowania.
Prędkość przelotowa to około 110 km/h i zasięg 2250 km.


Prototyp zaprezentowano przedstawicielom mediów w Skunk Works, w tym samym ośrodku, gdzie powstawały super samoloty SR-71 Blackbird i F-117 Nighthawk.

Pierwszy lot LMH-1 ma się odbyć w 2018 roku.
337
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Profesor Wór i jego genialne paski komiksowe
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 12 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych
Przejdź do artykułu Sprawdź, czy nadawałbyś się na kontrolera bagażu na lotnisku
Przejdź do artykułu Zwykłe zdjęcia, które połączone w pary tworzą bardzo nieczyste obrazki
Przejdź do artykułu O tym, jak amerykański popularyzator nauki wywołał wojenkę w czasie świąt Bożego Narodzenia
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Dlaczego nasza cywilizacja jest zacofana, czyli czym jest skala Kardaszewa
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Buntownicy są wśród nas XIII
Przejdź do artykułu Szybowiec z Gimli, czyli jak system miar niemal nie doprowadził do katastrofy pasażerskiego Boeinga 767

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą