Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Tragiczna historia załogi "City of Cairo" i ogromny skarb wydobyty z dna oceanu

63 013  
214   15  
Francusko-brytyjska ekipa poszukiwawcza Deep Ocean Search za zgodą Ministerstwa Transportu Wielkiej Brytanii odtajniła operację wydobycia cennego ładunku zatopionego statku "City of Cairo". 70 lat po zatonięciu statku z wraku z głębokości 5150 metrów wydobyto około 100 ton srebrnych indyjskich rupii o wartości ok. 50 mln USD. Skarb Państwa Wielkiej Brytanii, do którego należy znalezisko, kazał przetopić monety na sztabki, by je sprzedać.

#1.

Kliknij i zobacz więcej!
Jak to się wszystko zaczęło? Jesienią 1942 roku brytyjski statek pasażerski "City of Cairo" (kapitan William Rogerson) płynął z Bombaju do Londynu przez Kapsztad i Pernambuko (Brazylia). Statek opuścił Kapsztad o 06:00 rankiem 1 listopada. Na pokładzie znajdowały się 302 osoby, w tym 101 pasażerów (28 kobiet i 19 dzieci). Statek przewoził 7422 ton ładunku drobnicowego, między innymi surówki żelaza, drewno, wełnę, bawełnę, mangan i 2182 skrzynek srebrnych monet.

#2.

Kliknij i zobacz więcej!

6 listopada, na południowym Atlantyku, w rejonie wyspy Św. Heleny statek został storpedowany przez niemiecką łódź podwodną U-68 (kapitan Karl-Friedrich Merten). Po tym jak "City of Cairo" został trafiony przez pierwszą torpedę, statek jeszcze utrzymywał się na wodzie. Kapitan wydał rozkaz, by ludzie zajmowali miejsca w szalupach ratunkowych. 10-20 minut później statek został trafiony drugą torpedą i tym razem "City of Cairo" skrył się w głębinach oceanu.

Podobno załoga łodzi podwodnej nie tylko obserwowała ratujących się ludzi, ale i pomagała Brytyjczykom. Później, gdy dowiedzieli się od członków załogi o nazwie statku, o ładunku i czy na pokładzie byli jeńcy wojenni, kapitan niemieckiej łodzi podwodnej wskazał ocalałym kierunek do najbliższego brzegu i pożegnał się słowami: "Dobranoc! I Przepraszam, że was zatopiliśmy". Rozbitkowie znajdowali się około 2000 mil od wybrzeży Brazylii, 1000 mil od Afryki i 500 mil od Świętej Heleny.
 

#3.

Kliknij i zobacz więcej!

Po tym, jak Niemcy odpłynęli, kapitan Rogerson zaczął oceniać sytuację i liczyć straty. W wyniku zatonięcia statku zginęło 6 osób. Najrozsądniejszym pomysłem w sytuacji, w której znaleźli się rozbitkowie było płynąć do brzegów Świętej Heleny od której dzieliło ich 500 mil oceanu. Istniała jednakże obawa, że z jednym tylko ocalałym sekstansem i z nie w pełni sprawnymi łodziami mogą nie dotrzeć lub ominąć wyspę. Sześć łodzi wyruszyło w kierunku wyspy w nadziei na cud. W ciągu następnych trzech tygodni, łodzie rozdzieliły się.
 

#4.

Kliknij i zobacz więcej!

Łódź nr 1 z 54 rozbitkami na pokładzie popłynęła przodem, ponieważ była w najszybsza, a zarazem w najgorszym stanie technicznym i zaczęła nabierać wody. Łodzie 5, 6 i 7 w sumie z 170 osobami na pokładach trzymały się najdłużej razem, aż do 19 listopada, kiedy to łódź nr 6 została nieznacznie z tyłu. To właśnie ona została wypatrzona tego samego dnia przez statek Clan Alpine, a niedługo później zostali podjęci na pokład także załoganci z łodzi nr 5 i 7.
Łodzie nr 4 i 8 z odpowiednio 17 i 55 osobami zostały z tyłu i im również przyszło się rozdzielić. 19 listopada łódź nr 8 została dostrzeżona przez SS Bendoran.
 

#5.

Kliknij i zobacz więcej!

Najmniej szczęścia miały osoby na pokładach łodzi ratunkowych nr 1 i 4.
Łódź nr 4 ominęła wyspę Świętej Heleny i dowodzący załogą postanowić płynąć dalej na zachód do wybrzeży Ameryki Południowej. 27 grudnia 1942 roku, po 52 dniach spędzonych na Oceanie Atlantyckim, dwie ocalałe osoby podjął brazylijski statek Caravelas.
Łódź nr 1, mniej więcej w tym samym czasie, gdy ratowano załogi łodzie 5, 6, 7 i 8 straciła jedyne dwie osoby, które miały jakiekolwiek pojęcie o nawigacji. 12 grudnia 1942 roku, po 36 dniach na wodach Atlantyku, trzy ocalałe osoby zostały uratowane przez załogę statku Rhakotis.
 

#6.

Kliknij i zobacz więcej!

Ogółem, spośród 296 osób, które znalazły się 6 listopada 1942 roku na 6 przeludnionych łodziach ratunkowych, przeżyło 201 osób. 89 osób zmarło na Atlantyku, 6 zmarło z wycieńczenia na pokładach statków, które odnalazły szalupy lub w szpitalu na wyspie Świętej Heleny.
 

#7.

Kliknij i zobacz więcej!

Poszukiwania wraku "City of Cairo" trwały od końca wojny. W kwietniu 2015 roku ogłoszono, że wrak został zlokalizowany w 2011 roku. Do września 2013 r udało się wydobyć większą część zatopionych monet, o wartości 34 milionów funtów. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży tego znaleziska, zgodnie z prawem morskim, zostały podzielone między Skarb Państwa Wielkiej Brytanii oraz ekipę Deep Ocean Search.
 

#8.

Kliknij i zobacz więcej!

#9.

Kliknij i zobacz więcej!

#10.

Kliknij i zobacz więcej!

#11.

Kliknij i zobacz więcej!

#12.

Kliknij i zobacz więcej!

#13.

Kliknij i zobacz więcej!

#14.

Kliknij i zobacz więcej!

#15.

Kliknij i zobacz więcej!

#16.

Kliknij i zobacz więcej!

 
Źródła: 1, 2
1

Oglądany: 63013x | Komentarzy: 15 | Okejek: 214 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało