Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Obalamy 10 mitów na temat ninja

152 429  
550   44  
Pamiętacie wojownika ninja, który po paru głębszych skrytykował dziecięcy strój ninja? Ostatnio niepostrzeżenie (a jakże!) wpadł z rewizytą do naszej redakcji i zanim się zorientowaliśmy, obalił 10 najpopularniejszych mitów na temat swojego fachu! 

#10. Prawdziwi ninja nie istnieli

 
Mit: Opowieści o ninja to bajki

Zacznijmy od kwestii banalnej, czyli istnienia ninja. Niektórzy mogą uważać, że opowieści o ninja to bajeczki, rozdmuchane w popkulturze przez filmy akcji. W rzeczywistości początki ninjutsu sięgają kilkuset lat wstecz i są w pewnym sensie przeciwieństwem honorowego działania samurajów. Wojownicy ninja pochodzili zazwyczaj z niższych warstw społecznych i byli związani ze światem przestępczym. W późniejszym czasie wynajmowano ich jako szpiegów i zabójców. 

W ich działaniu trudno doszukać się aspektów etycznych - jeśli najprostszą metodą pozbycia się przeciwnika było rzucenie mu piasku w oczy lub wbicie noża w plecy, ninja to właśnie robił. Z racji wykonywanego zadania najważniejsze było przetrwanie i szybka ucieczka.


#9. Ninja i miecze



Mit: Ninja potrafili chwytać ostrze miecza gołymi rękoma

Co prawda wygląda to efektownie na filmach, ale z rzeczywistością niewiele ma wspólnego. Na filmie powyżej (07:38) widać dokładnie, dlaczego. Mistrz Hatsumi prezentuje najlepszą sztukę radzenia sobie z nadlatującym ostrzem: "po prostu zejdź z drogi". Jeśli pooglądacie cały film, zauważycie, że niemal każdy atak mieczem można odeprzeć i odwrócić na swoją korzyść bez użycia broni. 

Oczywiście miło dla oka wygląda moment, w którym ninja dobywa miecza i kilkoma ruchami robi z kilkunastu przeciwników sieczkę, ale ponownie - takie widoki musimy pozostawić inwencji reżyserom filmów akcji. W rzeczywistości ninja nie musiał się wysilać, skoro znał lepsze metody walki.


#8. Ninja zawsze nosili maski



Mit: Ninja podczas misji nosili czarne stroje i maski

To zupełna bzdura. W dzisiejszych czasach ninja, którzy przykładowo pracują jako ochroniarze, noszą zwykłe współczesne ubrania. Kiedy więc ninja ubierał maskę? Może osiemset lat temu, kiedy musiał ukrywać się miedzy drzewami - ale nawet wówczas maska nie była częścią jakiegoś "oficjalnego stroju". Była opcjonalna tak samo, jak dziś dla żołnierza opcjonalne jest malowanie twarzy. Wszystko zależało i nadal zależy od otoczenia. To samo dotyczy oczywiście czarnego stroju.


#7. Znikanie



Mit: Ninja potrafili znikać

Ten zabawny mit wziął się chyba z pierwszej zasady ninja, która brzmi: "uciekaj, jeśli możesz". Jeśli ninja może uniknąć walki, to to właśnie zrobi. Pomaga sobie w tym różnymi technikami dywersji, jak rzucaniem shurikenów, odpaleniem granatu dymnego (na zdj. powyżej) czy rzuceniem piasku w oczy przeciwnika. Zanim ten dojdzie do siebie, ninja już dawno ucieknie. Jak widać magii tu nie ma, ale też jest zajebiście ;-)


#6. Czułe punkty



Mit: Ninja nie byli aż tak dobrzy, żeby zabijać jednym dotykiem

Założę się, że tego się nie spodziewaliście! W rzeczywistości możliwy jest dotyk (mówiąc umownie, bo tak naprawdę chodzi tutaj o odpowiednie miejsce i dużą siłę nacisku) posyłający człowieka na drugi świat. Jest to całkiem logiczne, biorąc pod uwagę fakt, że odpowiednio mocny cios w skroń może łatwo zakończyć życie. Jednak prawdziwie zabójcze techniki poznają jedynie najbardziej zaawansowani uczniowie, którzy właściwie nigdy nie będą musieli ich użyć. 

Podstawowego rozmieszczenia czułych punktów uczy się od samego początku, co sprawia, że nawet mniej zaawansowany uczeń potrafi przeciętnego człowieka położyć na deskach jednym palcem (przykładowo naciskając w odpowiedni sposób krtań lub gałkę oczną). 

Ciekawą technikę wykorzystuje Mistrz Hatsumi w filmiku powyżej (3:40). Tak, to słynne wykręcanie sutków, które potrafi obezwładnić w mgnieniu oka nawet największego twardziela.


#5. Ninjutsu - nazwa



Mit: Nazwa Ninjutsu oznacza sztukę walki

Tak naprawdę nie jest to jedynie sztuka walki, lecz sztuka przetrwania i działania z ukrycia - odnosi się do strategii i taktyki walki. Poszczególne techniki pochodzą z najróżniejszych rodzajów i dziedzin sztuk walki, a także nauk przyrodniczych, technicznych, itd. W najpopularniejszej wersji ninjutsu (Bujinkan Budo Taijutsu) wyróżnia się 18 form treningu:

1. Seishin-teki kyoko (doskonalenie ducha)
2. Taijutsu (walka wręcz, używanie swojego ciała jako broni)
3. Kenjutsu (walka z użyciem miecza)
4. Bojutsu (walka z użyciem kija)
5. Shurikenjutsu (posługiwanie się shurikenami)
6. Sojutsu (walka z użyciem włóczni)
7. Naginatajutsu (walka z użyciem naginaty)
8. Kusarigamajutsu (walka z użyciem kusarigamy)
9. Kayakujutsu (pirotechnika i materiały wybuchowe)
10. Hensojutsu (przebranie i infiltracja)
11. Shinobi-iri (technika cichego poruszania się)
12. Bajutsu (jazda konna)
13. Sui-ren (trening wodny)
14. Boryaku (taktyka)
15. Choho (szpiegostwo)
16. Intonjutsu (ucieczka i ukrywanie się)
17. Tenmon (meteorologia)
18. Chi-mon (geografia)

Na powyższym filmie widzimy Mistrza Toshitsugu Takamatsu ze swoim uczniem. Toshitsugu był nauczycielem obecnego mistrza Bujinkan (Masaaki Hatsumi - jego głos słychać na filmie) i można go nazwać ostatnim prawdziwym ninja. Służył jako ochroniarz ostatniego chińskiego cesarza.


#4. Zabójcze gwiazdki



Mit: Shurikenów używa się do zabijania z dystansu

W rzeczywistości shurikeny służyły jako broń pomocnicza - zarówno do cięcia jak i kłucia. Kiedy są rzucane, z oczywistych względów rozpraszają przeciwnika (01:08 na filmie). Dzieli się je na dwa rodzaje: Hira-shuriken (popularne gwiazdki), które wywodzą się ze zwykłych metalowych przedmiotów, używanych dawniej do rozproszenia przeciwnika (monet, metalowych podkładek) oraz Bo-shuriken, które są niczym innym jak długim zaostrzonym prętem, osiągającym długość nawet 21 cm. Te również wywodzą się ze zwykłych przedmiotów (jak większość uzbrojenia ninja), pokroju spinek do włosów czy pałeczek do jedzenia. Już samo to pochodzenie sugeruje, że nie była to broń służąca bezpośrednio do zabijania.


#3. Broń ninja



Mit: Ninja używają tylko starodawnej japońskiej broni

Owszem, używają jej, ale nie jako jedynej słusznej. Ninja szkolą się również w posługiwaniu bronią współczesną, co zresztą nie powinno dziwić, skoro już od dawna potrafią wykorzystywać w walce proch strzelniczy. Na filmie powyżej widzimy zastosowanie technik ninjutsu w rozbrajaniu przeciwnika, trzymającego karabin. Widać wyraźnie nie tylko odebranie broni, ale również wykorzystanie jej przeciwko napastnikowi. 


#2. Siła



Mit: Ninja musi być silny i szybki

Nie zaszkodzi oczywiście, żeby taki był, ale cały sens ninjutsu polega na tym, aby jak najefektywniej wykorzystywać możliwości swojego ciała. Liczy się przewidywanie ruchów przeciwnika i przechytrzenie go. Spokojem i wyważonymi ruchami przejmuje się kontrolę nad przeciwnikiem i ostatecznie samą walką. 

Na każdym filmiku widać, ze Soke Hatsumi porusza się bardzo wolno. Oczywiście spora część tych ruchów jest tylko prezentacją, co nie zmienia faktu, że w walce z szybszym oponentem również wykorzystuje on wyważone i dość skromne ruchy. Ważnym czynnikiem jest odpowiednie ułożenie stóp. Pozwala to zachować odpowiedni balans w najbardziej nietypowych sytuacjach. Na zdjęciu powyżej widać Hatsumiego, który zdaje się być maksymalnie zrelaksowany, mimo faktu, że ułamek sekundy wcześniej przerzucił nad sobą przeciwnika.


#1. Piraci kontra ninja



Mit: Piraci są lepsi od ninja

Nie mamy zupełnego pojęcia, skąd się taki pogląd w internecie pojawił - nie ma żadnej wątpliwości, że ninja biją piratów na głowę pod każdym względem! Nie odnotowano przecież przypadku, w którym pirat pokonał wojownika ninja. Piraci mieli kordelasy i haki zamiast ręki, ale nic poza tym... No, może jeszcze koronkowe, dziwaczne ciuszki, ale gdzież to się ma do mega-arsenału i lekkich strojów ninja, które dawały im przewagę już na starcie? Poza tym, nawet jeśli pirat wygrywałby walkę, ninja zawsze może wyskoczyć za burtę statku i odpłynąć na najbliższą wyspę ;-)


#Bonus - jak dobry jesteś?



Kiedy wiesz, że jesteś dobrym ninja? Jest pewien test, który wykonuje się w okolicach piątego dana (te stopnie służą jedynie umownej ocenie twoich umiejętności i nie znaczą za wiele w świecie, w którym umiejętność przetrwania liczy się najbardziej) - nazywa się go testem Sakki. Polega on na tym, że za klęczącym uczniem staje nauczyciel wyposażony w miecz (na szczęście drewniany) i próbuje uderzyć go w głowę. Test jest zaliczony, jeśli uczeń w odpowiednim momencie wykona unik, co widać na filmiku powyżej. Jak już go obejrzycie, zajrzyjcie tutaj - gdzie próby były mniej udane. Auć!


Jak się później okazało, nasz ninja jest świetny w obalaniu, bynajmniej nie tylko mitów  

Oglądany: 152429x | Komentarzy: 44 | Okejek: 550 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.04

25.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało