Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Inteligentna jazda > Ptasia grypa stanowisko OTOP + pytanie
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
dioskorides - Honorowy Sznurkowy · przed dinozaurami
Ptasia grypa [avian influenza] - stanowisko OTOP

W związku z alarmującymi informacjami dotyczącymi ptasiej grypy ukazującymi się w prasie, OTOP zamieszcza oficjalne stanowisko w tej sprawie

Wśród ornitologów panuje przekonanie, że ryzyko przeniesienia ptasiej grypy na tereny Polski jest małe, a nawet jeżeli przypadki zawleczenia choroby się zdarzą, to ryzyko stwarzane dla ludzi jest niewielkie.

Jak dotąd, nie odnotowano przypadku zarażenia się człowieka ptasią grypą od dziko żyjących gatunków ptaków. Jednakowoż, specjalne środki ostrożności powinny być zastosowane w celu minimalizacji ryzyka wystąpienia takich przypadków w przyszłości. OTOP podziela jednak opinię Światowej Organizacji Zdrowia, że odstrzał dziko żyjących gatunków ptaków na terenach, gdzie wystąpienie ptasiej grypy jest mało prawdopodobne, nie tylko w żadnym stopniu nie pomoże, ale może nawet pogorszyć sytuację.

BirdLife International (którego partnerem w Polsce jest OTOP) ocenia sytuacje na bieżąco. W razie pojawieinia się nowych informacji, będziemy je Państwu przekazywać.

Fakty:

1. Jest wiele odmian wirusa ptasiej grypy, które znajdują się w ustrojach dzikich ptaków, ale ogromna większość nie stanowi problemu dla zdrowia tak ptaków, jak i ludzi. Szczególnie zjadliwa jest odmiana wirusa, która ma symbol H5N1.

2. Do mającego miejsce wybuchu zachorowań na ptasią grypę w obecnym czasie, obecność wirusa ptasiej grypy H5N1 wśród dziko żyjących ptaków nigdy wcześniej nie została stwierdzona. Owa odmiana pochodzi najprawdopodobniej od ptactwa domowego z Południowo-Wschodniej Azji.

3. Nie zanotowano ani jednego przypadku zarażenia się człowieka wirusem od dzikiego ptaka. Ludzie ulegli zarażeniu poprzez kontakt z zakażonym drobiem. Ponadto, jak dotąd, wirus nie może być przenoszony z człowieka na człowieka.

4. H5N1 rozprzestrzenia się na terenach Chin, Kazachstanu, Mongolii oraz niektórych regionów Rosji. Jak dotąd nie wiadomo jednak, jaką drogą wirus jest przenoszony.

5. O tej porze roku, ogromne ilości ptaków wodno – błotnych (takich jak: kaczki, gęsi i siewkowce) rozpoczynają migrację. Mogą one odgrywać rolę w rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy, ale równie dobrze wirus może być przenoszony poprzez przemieszczanie ptactwa domowego.

6. Uważamy, że ryzyko zawleczenia H5N1 do Polski przez migrujące ptaki jest niskie oraz, że nawet jeżeli takie zdarzenie będzie miało miejsce, to ryzyko dla zdrowia ludzi jest minimalne.

7. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia, Organizacja Narodów. Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Międzynarodowa Organizacja Epizootiologiczna wydały oświadczenia, w których stwierdziły, że mało prawdopodobne jest żeby odstrzał dzikich ptaków zapobiegł rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy. OTOP podziela to stanowisko: odstrzał może jedynie pogorszyć stan aktualny, np. w wyniku rozkładu zwłok ewentualnie zakażonych ptaków.

8. Najefektywniejszą techniką niedopuszczenia do epidemii ptasiej grypy w Polsce jest wprowadzenie restrykcji w imporcie ptactwa domowego, zapobieganie kontaktu krajowego ptactwa domowego z dziko żyjącymi ptakami oraz – w przypadku wybuchu epidemii – natychmiastowa i kompletna likwidacja zakażonych stad ptactwa domowego.

9. Zdajemy sobie sprawę z zagrożenia pandemią ptasiej grypy wśród ludzi, jeżeli wirus H5N1 zmutuje i będzie mógł być przenoszony z człowieka na człowieka. To jednak, jeszcze nie nastąpiło.

10. Ptasia grypa może być fatalna w skutkach dla dzikich ptaków, więc ma też ona poważne implikacje dla ochrony niektórych rzadkich gatunków ptaków. Dla przykładu, 5 – 10% światowej populacji gęsi tybetańskiej padło w wyniku wybuchu epidemii w Chinach.

11. Przenoszenie ptasiej grypy na ludzi poprzez karmniki dla dzikich ptaków jest absolutnie nieprawdopodobne, zwłaszcza, że gatunki korzystające z karmników nie migrują do nas z Azji Południowo-Wschodniej. Jednakże, wysoka higiena jest zalecana.


https://www.otop.org.pl/start.php?poddzial=nowosci&wypisz=184


Mam tez pytanie, cała ta akcja z ptasia grypą, wcześniej z BSE i pryszczycą moim zdaniem udowadnia to o czym trabią ekolodzy do których też należe, a mianowicie jest kolejnym dowodem na "dobrodziejstwa" jakie wynikają z przemysłowej i niehumanitarnej hodowli zwierząt, faszerowaniu ich antybiotykami, co powoduje powstawanie odmian odpornych na te antybiotyki. Czy potrzebna jest epidemnia i to nie zwierząt ale ludzi, zebysmy zrozumieli co to jest zrównoważony rozwój i Zasady Dobrej Praktyki??
linka zapodam jeszcze dla lepszego zobrazowania był pewnie na palmie
https://www.themeatrix.com/polish/

chupacabra_dont_sleep
Zgadzam się z Tobą w pełni. Niestety dopiero poważna klęska ekologiczna potrafi otworzyć ludziom oczy. Ale jak widać do tej pory brak jest ogólnoświatowej tendencji do wspólnych działań w kierunku racjonalnego wykorzystania zasobów naszej planety. Trochę to smutne, ale sytuacja będzie sie pogarszać i tylko kwestią czasu jest jakaś wpadka na skalę globalną. Co do ptasiej grypy to myślę, że jest to zemsta ptaków za akcję eksterminacji wróbli w Chinach w czasie rewolucji kulturalnej . A tak na poważnie, to więcej ludzi umiera od zwykłych odmian grypy i nikt nie robi z tego afery. Węszę tu spisek medialny w celu podkręcenia zysków branży farmaceutycznej, bo taka psychoza to woda na ich młyn.

--
Lubię zjeść obiado-kolację na kanapo-tapczanie w klubo-kawiarni.

K00Nector
Zgadzam sie z wami. Po zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę powiedziano: "Fizycy zrozumieli co to grzech i ta świadomość ich nigdy już nie opuści" R. Oppenheimer. "Nie ma zła w atomie, jest ono tylko w ludzkich duszach" Adlai Stevenson. To tylko od ludzi zależy, co będzie i jaki "los"... przyszlości naszej wspaniałej planety - "Ludzie ludziom zgotowali ten los"

lysy2
dokładnie tak - jest wiele innych zwykłych i groźniejszych chorób, o których się nie pisze. Ludzie po prostu potrzebują jakiegoś egzotycznego zagrożenia, żeby nie myśleć o tym które jest obok nas oraz w nas. po to są wyolbrzymiane jakieś tragedie lub okrócieństwa, by zwykły katolik katujący rodzinę był drobnym tylko złem i nie takim strasznym.
odbiegłem troszkę od tematu i dalej będę odbiegał ;)
uważam, że ekolodzy mają trochę racji z naszymi zapędami świata uprzemysłowionego. ja bym jednak spojrzał na to tak, że natura sama się broni przed takimi pasożytami jak człowiek. po to są różne groźne choroby typu gruźlica, aids itp., by eliminować w sposób naturalny ludzi. lekarze walczą z nimi, ale zawsze będzie się pojawiać coś nowego. (nowotwory coraz częściej fundujemy sobie sami)
natura lubi równowagę, a my ją zachwialiśmy, więc się broni.
myślę, że się nie obroni, ale przynajmniej powalczy ;)

--
Jechać - nieważne dokąd. Ważne żeby bokiem...
Forum > Inteligentna jazda > Ptasia grypa stanowisko OTOP + pytanie
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj