Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Sportowa arena > I po wszystkim....
robadlo
robadlo - Fotoreporter JM · przed dinozaurami
Przynajmniej w eliminacjach

Jak wam się podobały? Zero emocji, nie? Bo w nich nie przegrywaliśmy...tfu...nie graliśmy

Największe niespodzianki jak dla mnie to Dania przed Portugalczykami, gra Armenii (ale nas będą jechać w następnych eliminacjach ) oraz Estonia w barażach (oni też nas będą lać...).

Największe rozczarowanie?Że się jednak żabojadom udało W barażach by nie dali rady...

Największy szacun: Hiszpania 8 meczy 24 punkty i Niemcy 10 meczy 30 punktów

Nie pozostało nic więcej tylko czekać te dwieście ileś dni...

--
...rano do pracy, gówno co dzień...

Rogallinho
I Szwecja też ładnie.Co prawda 2 miejsce za Holandią, ale awans jako najlepszy z drugiego miejsca zasłużony. Jako jedyni ograli Pomarańczowych w eliminacjach, a łatwe to nie jest.

--

steffan
steffan - Superbojownik · przed dinozaurami
Hiszpania, Niemcy i Holendrzy moc okrutna.
jeśli na siebie nie trafią za wcześnie to w zasadzie pytanie tylko czy Hiszpańczyki mistrz czy Germańce.

Rogallinho
Tan na prawdę 3 drużyny wymienione przez jeśli nie trafią na siebie wcześniej są pewną trójką do półfinałów, bo aktualnie nie wyobrażam sobie żeby miał je wyeliminować ktokolwiek inny niż ktoś inny z tej wielkiej trójcy. Na świecie nie wiem czy znalazły by się teraz zespoły, które mogłyby się przeciwstawić.

--

strzelec
strzelec - Przeklęty Gypsy King · przed dinozaurami
Niemcy i Hiszpania - oj tak, duża moc. Dla mnie faworytami mistrzostw będą ci pierwsi, są młodsi i bardziej głodni sukcesów.
Portugalia tak mnie nie zaskoczyła, oni zwykle w eliminacjach wypadają dość średnio. W takich eliminacjach do poprzednich mistrzostw starego kontynentu wyprzedziła ich... Polska ;)

--
..:.. mistrz EZB 2013 2014 2015 | wicemistrz PLT 2013

NABLAtor
NABLAtor - Superbojownik · przed dinozaurami
Hiszpania, Niemcy, Holandia i Polska. Co to będą za półfinały


--
Tan tan tan orangutan
Tan tan tan na propan - butan

lodyga09
lodyga09 - Superbojownik · przed dinozaurami
:NABLAtor - akurat z Niemcami wygramy w ćwierćfinale, a w półfinale będzie Anglia

--
Obraził Cię mój wpis lub fotoszopka? Księga Skarg i Zażaleń

strzelec
strzelec - Przeklęty Gypsy King · przed dinozaurami
A to Anglię pykniemy łatwiutko, Capello to cienias

--
..:.. mistrz EZB 2013 2014 2015 | wicemistrz PLT 2013

Rogallinho
A na deser Hiszpania i zemsta za poprzedni mecz. Wygrywamy 6:1 i mistrzostwo nasze







--

robadlo
robadlo - Fotoreporter JM · przed dinozaurami


mecz w Polsce będę wypominał jak poprzednie pokolenie Wembley

--
...rano do pracy, gówno co dzień...

jacaj
jacaj - Superbojownik · przed dinozaurami
I wtedy zgodnie z niektórymi przepowiedniami koniec świata nastąpi

Rogallinho
Ale tak szczerze to bez Tomaszewskiego w bramce to bez szans. Przecież on jest legendą, geniuszem i stanowi trzon każdej reprezentacji!

--

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
po polsku jest MECZÓW a nie meczy. Sorry...

robadlo
robadlo - Fotoreporter JM · przed dinozaurami
Wezmę do serca uwagę.

--
...rano do pracy, gówno co dzień...

Rogallinho
Się będziesz przejmował. Meczy ładniej brzmi

--

robadlo
robadlo - Fotoreporter JM · przed dinozaurami
...jak powinien brzmieć dopełniacz liczby mnogiej od rzeczownika mecz: meczów czy meczów? Już chciałem jednoznacznie odpowiedzieć, że wyłącznie meczów, bo tak każą słowniki poprawnej polszczyzny, gdy natknąłem się na interesujące wyjaśnienie tej kwestii prof. Jana Miodka. Otóż okazuje się, że profesor nie potępia tych, którzy mówią i piszą meczy...

Cała sprawa jest interesująca z historycznojęzykowego (piszemy właśnie tak, gdyż jest to przymiotnik utworzony od wyrażenia historia języka) punktu widzenia - zaznacza profesor: - Kiedyś spółgłoski c, dz, cz, dż, sz, ż i rz (studenci polonistyki recytują je na zawołanie) były miękkie. Gdyby zostało tak do dziś, musiałyby otrzymać w dopełniaczu liczby mnogiej końcówkę -i, tak jak to się dzieje np. w miękkotematowych rzeczownikach koń, słoń, gość (mówimy przecież i piszemy koni, słoni, gości). Ich stwardnienie pociągnęło za sobą przekształcenie -i w -y (dlatego: noc - nocy, rzecz - rzeczy, nóż - noży, nosze - noszy itp.).

Językoznawcy nie chcieli jej jednak utrzymywać, ponieważ w innych rzeczownikach twardotematowych w dopełniaczu utrwaliła się końcówka -ów (np. domów, wozów, stołów, lwów, kotów). Opowiadali się więc chętnie za postaciami z -ów także w wyrazach kończących się spółgłoskami c, dz, cz, dż, sz, ż i rz (a także l i j).

Kiedy wydawało się, że ów proces zakończy się ostatecznym zwycięstwem końcówki -ów - wyjaśnia dalej prof. Jan Miodek - nastąpiło nagłe zwolnienie przebiegu ewolucyjnego. Żeby ustrzec się przed popełnianiem błędu typu gościów, liściów, koniów, wiele osób zaczęło wybierać końcówkę -y także w słowach, w których śmiało można by się posłużyć dopełniaczem liczby mnogiej -ów. To dlatego właśnie równoprawne są dzisiaj formy II przypadka koszy - koszów, zajęcy - zająców, arkuszy - arkuszów, słuchaczy - słuchaczów, a także tramwai (dopuszczalne) - tramwajów, olei (dopuszczalne) - olejów, króli - królów (np. Trzech Króli, ale: poczet królow polskich)., patroli - patrolów, wentyli - wentylów, bóli - bólów.

Czasem możliwa jest jednak wyłącznie końcówka -y: murarzy, tokarzy, dziennikarzy, lekarzy (a nie: murarzów, tokarzów, dziennikarzów, lekarzów) bądź -ów: deszczów (a nie: deszczy), marszów (a nie: marszy), tłuszczów (a nie: tłuszczy).

Ciekawe, że słowniki rozstrzygają natomiast jednoznacznie dopełniacz takich wyrazów, jak stróż (tylko stróżów, a nie: stróży), pasterz (pasterzy, a nie: pasterzów), palacz (palaczy, a nie: palaczów), pajac (pajaców, a nie: pajacy), widelec (widelców, a nie: widelcy) czy wiersz (wierszy, a nie: wierszów).

Jak zatem widać, w wyrazach zakończonych kiedyś miękkimi spółgłoskami c, dz, cz, dż, sz, ż, rz nie ukształtowała się do dziś jedna forma dopełniaczowa liczby mnogiej i dlatego postacie z -y i -ów winny być traktowane w większości wypadków obocznie. A skoro tak, dodaje prof. Miodek, nie można się zżymać na kogoś, kto używa formy meczy zamiast meczów , tym bardziej że bardzo podobny brzmieniowo i tak samo zbudowany wyraz skecz (z ang. sketch) może przyjmować w formie pluralnej w dopełniaczu formę skeczy albo skeczów


Tak, mam kaca i nie wiem co ze sobą zrobić

--
...rano do pracy, gówno co dzień...

Rogallinho
Co nie zmienia faktu, że miałem rację żebyś się nie przejmował i meczy ładniej brzmi

--

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
slavan - Superbojownik · przed dinozaurami
:blackroger przepraszam, że Cię muszę nazwać pajacem, ale obie formy są poprawne. Nie pouczaj kogoś o czymś o czym nie masz zielonego pojęcia.
Forum > Sportowa arena > I po wszystkim....
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj