Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Kawałki mięsne 2005 > m(a)ma, papież i naczelny rabin (długie)
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
patricito Superbojownik od 13 sierpnia 2003
2004-05-26 13:02:44 Zgłoś
Witam w deszczowe południe:

Pierwszy autentyk z moją rodzicielką w roli głównej:
Mama należy do osób przywiązujących dużą wagę do poprawnego wysławiania się w języku ojczystym, więc jej duch straszliwie cierpi słysząc w jaki sposób teraz wyrażają się bliźni, a już zwłaszcza ludzie młodzi. Tego dnia jechała autobusem stojąc niedaleko dwóch panienek z gatunku nazywanego "lataj z Lot-em", a więc dużo tapety, jaskrawe ciuszki, pępki na wierzchu, itepe. Dziewczęta żywo ze sobą konwersowały, używając słowa k.... jako przecinka. Trasa była długa, dziewczęta miały wiele do powiedzenia. Mama w końcu nie wytrzymała i całą uprzejmością i wyrazem szczerego zainteresowania na twarzy odwróciła sie do nich z pytaniem:
- przepraszam bardzo, a która z Pań jest k...... ????

a teraz czas na zacny szmonces z papieżem i naczelnym rabinem:

"Parę stuleci temu papież wydał dekret, że wszyscy Żydzi mają opuścić Włochy. Wywołało to oczywiście wielkie oburzenie wśród społeczności żydowskiej i wobec tego papież zaproponował pewien układ: postanowił mianowicie, że przeprowadzi religijną dysputę z przywódcą wspólnoty żydowskiej. Jeśli ten wygra, Żydom będzie wolno pozostać we Włoszech, jeśli natomiast wygra papież, będą musieli kraj opuścić.
Żydzi zwołali naradę i wybrali na swego reprezentanta sędziwego rabina Mojszego. Mojsze nie znał jednak łaciny, a papież nie mówił w jidysz. Postanowiono więc, że dysputa będzie odbywać się bez słów.
W dniu wielkiej dysputy papież i rabin Mojsze usiedli naprzeciw siebie; przez całą pierwszą minutę siedzieli w milczeniu, po czym papież podniósł rękę i pokazał trzy palce. Na co rabim Mojsze podniósł jeden palec.
Następnie papież zatoczył ręką krąg wokół swej głowy. Rabin Mojsze pokazał ziemię pod swymi stopami. Papież przyniósł hostię i kielich z winem. Rabin Mojsze wyciągnął jabłko. Na co papież wstał i oświadczył:
- Poddaję się. Ten człowiek mnie pokonał. Żydzi mogą pozostać we Włoszech.
Kiedy kardynałowie zebrali się wokół papieża, pytając, jak to się stało, że został pokonany, ten odpowiedział:
- Najpierw podniosłem trzy palce, które miały symbolizować Trójcę Świętą. Rabin odpowiedział, podnosząc jeden palec, żeby mi przypomnieć, że w obu naszych religiach jest jednak jeden Bóg. Potem zatoczyłem ręką krąg, żeby pokazać mu, że Bóg jest wszędzie wokół nas. Na co on wskazał ziemię, żeby pokazać, że Bóg jest także tu, z nami. Wyciągnąłem wino i hostię, żeby pokazać, że Bóg może nam wybaczyć nasze grzechy. Na to on wyciągnął jabłko, żeby przypomnieć mi o grzechu pierworodnym. Miał odpowiedź na wszystko. Cóż mogłem zrobić ?
Tymczasem Żydzi tłoczyli się wokół rabina Mojszego, pytając, jak to się stało, że pokonał papieża.
- No cóż – odparł Mojsze – najpierw powiedział mi: wy, Żydzi, macie trzy dni na opuszczenie miasta. No to ja mu odpowiedziałem – Ani jeden z nas się stąd nie ruszy. Potem powiedział, że mamy się wynieść z miasta. Ja mu na to – Słuchaj pan, panie papież, my Żydzi…zostaniemy, o, tutaj !
- I co potem ?
- Ano nic – rzekł rabin Mojsze – Zrobiliśmy sobie przerwę na śniadanie".

W tym miejscu chciałbym oddać wszelkie należne honory za piękna narrację tłumaczowi, panu Zbigniewowi Batce, który przełożył powyższy kawał równie znakomicie, co całą powieść "Łowca autografów" Zadie Smith, z której on pochodzi. (A szukaj też był w użyciu, jakby sie okazało, że rabin Mojsze z Nalewek albo Kazimierza pochodził ;) )

--
Samorodek
samorodek Superbojownik od 6 kwietnia 2004 | Bielsko-Biała | GG: NaGGi miecz
2004-05-26 13:11:05 Zgłoś
Zaiste jest to uczta dla ducha

--
Gwóźdź, żeby się przebić dostaje w łeb, a człowiek żeby się przebić, musi czasem dostać porządnie w dupę.
krychu1
krychu1 Superbojownik od 22 marca 2004 | Konin | GG: 11570001
2004-05-26 13:11:38 Zgłoś
Ogólny , ale mama to ma coś wspólnego z z tą poprawną polszczyzną.....

--
Forum > Kawałki mięsne 2005 > m(a)ma, papież i naczelny rabin (długie)
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj