Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Narzekalnia! > O niekompetencji, autorytecie i pysze
Sawpel
Sawpel Stulejman Wspaniały od 20 lipca 2009 | Gentlemen's club
2016-10-25 14:19:16 Zgłoś
W Polsce na przedsiębiorcach ciąży wiele różnych obowiązków, które wynikają z ogromnej ilości aktów prawnych. Większość przedsiębiorstw nie ma o nich najmniejszego pojęcia, ponieważ przy rejestracji działalności nikt o nich nie informuje. Problem ten spowodowany jest niewiedzą samych urzędników, którzy nauczeni zostali, niczym dzieciaki zdawania obecnego egzaminu dojrzałości, podążania za kluczem, utartymi schematami i brakiem potrzeby własnej edukacji. Nawet gdy zjawią się ludzie kompetentni, to same urzędy rzucają im kłody pod nogi. Znam pewnego funkcjonariusza publicznego z powołania, który próbował sam walczyć z systemem. Przygotował projekt ulotek, jakie mieliby dostawać świeżo upieczeni przedsiębiorcy, osobiście wyłuskał na to fundusze, nadzorował cały proces przez druk, aż po rozesłanie materiałów po Starostwach Powiatowych. Po kilku miesiącach nadszedł czas sprawdzenia efektywności rozwiązania i stracił cały entuzjazm. Nikt, w żadnym urzędzie nawet tego nie przeczytał, rozpakowali, rzucili na stoliki niczym reklamy pizzerii i generalnie słuch o nich zaginął.

Edukacja leży i ledwo dyszy, ale kontrolowanie i rozliczanie ze stosowania przepisów wręcz galopuje przez Polskę. Każdy WIOŚ i ich filie, (Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska) robią rocznie setki kontroli, ale w zdecydowanej większości tylko tych, którzy pocztą pantoflową dowiedzieli się, że coś muszą robić, ale nie wywiązują się ze wszystkiego. Póki się nie wychylasz, możesz robić cokolwiek chcesz i nawet pies z kulawą nogą nie postanowi się zainteresować. Jeśli jednak nie daj postanowiłeś być dobrym obywatelem i wziąć sprawy w swoje ręce, w 99% sam ściągasz na siebie kontrolę, która z miejsca ponakłada mandaty karne za wszystko co tylko może, nie patrząc nawet na to, że starasz się wyprowadzić całą papierkologię do stanu akceptowalności.

Ci z przedsiębiorców, którzy wolą nie ryzykować samotnej walki za urzędniczą maszyną, zgłaszają się do firm, które za opłatą przejmują na siebie wykonywanie ich obowiązków. Pracują tam ludzie, dla których jest to chleb powszedni i bez problemu radzą sobie nie tylko za sprawozdawczością i sprawozdaniami, ale również potrafią walczyć z urzędami w sądach w przypadku, gdy urzędnik ma kompleks boga, a jego znajomość obowiązujących przepisów jest delikatnie mówiąc mierna. Jednym z takim specjalistów do spraw ochrony środowiska jestem ja.

Wszystko wytłumaczę, zrobię audyt, przygotuję, wyślę, obliczę, od początku do końca wyprowadzę firmę na zero. Gdyby było inaczej, to nie utrzymałbym się na rynku, taka prawda. Rzucę kilkoma przykładami, o których ludzie nie mają zazwyczaj pojęcia:

1) Każdy przedsiębiorca, który korzysta z auta w celach służbowych (może to być pojazd prywatny) powinien założyć sobie konto w bazie KOBIZE i co roku składać raport z ilości spalonego paliwa oraz emisji jakie powstały. Ile tlenków węgla, siarki, azotu poszło do atmosfery. I nie, nie ma wyjątku, zgodnie z Prawem ochrony środowiska, każdy przedsiębiorca korzystający ze środowiska ma obowiązek raportowania.

2) Posiadacie przed swoim zakładem parking i plac manewrowy o łącznej powierzchni powyżej 0,1 ha. Jeśli nie macie żadnego odwodnienia, wszystko jest w porządku, woda ma prawo lecieć gdzie chce. W momencie, gdy zrobicie sobie betonową rynienkę, by woda leciała obok na trawnik, automatycznie zaczynacie "odprowadzać wody opadowe i roztopowe do ziemi" otwartym systemem kanalizacyjnym i tak samo nagle zaczynają obowiązywać Was normy: 100 mg/l zawiesin ogólnych oraz 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych. Magia, prawda? Bez rynienki nie ma norm, z rynienkami normy są, chociaż jest to dokładnie to samo.

3) Sprowadzacie auta z Niemiec do Polski. Automatycznie stajecie się wprowadzającym baterie i akumulatory i musicie uzyskać wpis do rejestru GIOŚ, musicie prowadzić odzysk i recykling akumulatorów, musicie prowadzić publiczne kampanie edukacyjne o tym, że baterii nie wolno wyrzucać do śmietnika, a to dopiero początek, bo opony i olej w silniku to wprowadzone na rynek "produkty" i z nimi też jest radocha.

Wracając jednak do sedna, tak jak wszędzie indziej, ludzie dzielą się na tych co gdy nie znają się, to słuchają tych, którzy się znają i na takich, co to nie wiedzą NIC, ale na każdym kroku będą biegać po internecie i próbować podważać wszystkie moje słowa, bo oni ZAWSZE wiedzą lepiej. Zazwyczaj wystarczy jednak, że wpadnie do nich na zakład kontrola i nagle robią się potulni. Zazwyczaj, ale nie zawsze. Dochodzimy tym samym do problemu. Bardzo często inspektorami są młodzi gówniarze, którzy BARDZO chcą się wykazać, jednak ich wiedza jest bardzo wyspecjalizowana, więc kontrola zakładu, całościowa, sprowadza się do uczepienia się jak rzep psiego ogona sprawozdania sprzed 5 lat i braków przecinków. Kontrola się kończy, wszystko poza przecinkiem było zrobione jak trzeba, odchodzą z opuszczoną głową.

I o to ja nagle zostaję w czarnej dupie. Dlaczego? Ano dlatego, że bardzo usilnie przekonywałem właściciela, że nie może bez pozwolenia i osobnej umowy z przedsiębiorstwem kanalizacyjnym, wylewać ścieków przemysłowych do toalety. Nie, nie wolno, trzeba mieć pozwolenie, a często również urządzenie oczyszczające. Słyszę wtedy, że "martwić się będziemy jak będzie kontrola". Kontrola była, nikt nie zwrócił uwagi i okazuje się, że to JA się nie znam, co więcej próbowałem naciągać właściciela na dodatkowe koszty, a w ogóle to jestem hochsztaplerem i złodziejem, nie będzie mi też płacić, bo jestem niekompetentny.

Za 3 lata będzie kolejna kontrola, przyjdzie ktoś kto się zna na ściekach, dopieprzy karę za wszystkie lata wstecz. Urzędnicy dostaną kasę, przedsiębiorca dostanie po kieszeni, że z wrażenia usiądzie, a ja zostanę bez klienta, znerwicowany (bo jeszcze z cywilnego spróbuje mnie pozwać, że to ja nie dopilnowałem 3 lata wcześniej obowiązków) i ze zszarganą opinią. Cóż, taki zawód, póki co robię to co robię i nie zamierzam go zmieniać.

A dlaczego o tym piszę? Swego czasu przyszedł do mnie przedsiębiorca po kontroli, któremu WIOŚ nałożył ponad 3 miliony kary, to więcej niż jego obrót za poprzednie lata. Walczyliśmy jak się dało, ale urzędniczy byli nieugięci. Gość stracił wszystko co się dało, a dług wcale nie malał. Pewien czas temu się poddał. To był szczery i poczciwy chłop, gdyby tylko wcześniej wiedział, wszystko robiłby jak trzeba.

Ktoś powie, że takie prawo, a nie urzędnicy. Ale psia mać jeśli daję urzędnikowi pismo, a on właśnie wcina tort, bo koleżanka ma urodziny, i mi jeszcze je uperwoli kremem (sic!) to mam ochotę powystrzelać.

--
"Więc kim ty jesteś? Tej siły cząstką drobną, co zawsze złego chce, lecz czyni tylko dobro" "Oh no, she's killing blind orphans! That's so evil, I mean which is great but blind orphans!" "Odmawianie kobiecie tańca to ignorowanie części jej osobowości. To zniewaga, którą niełatwo zapomnieć. Bowiem ona miała coś do zaoferowania: swoje oddanie. Przed mężczyzną, który z nią nie tańczy, nigdy nie otworzy swej duszy do samego końca."
kocia_mama
kocia_mama Bojowniczka od 10 kwietnia 2014 | WrocKaboomLove
2016-10-25 14:25:40 Zgłoś
:Sawpel wyjedź do jakiegoś egzotycznego kraju i zostań sprzedawcą owoców. Bo cały czas tu narzekasz

--
Mówiłam już, że każdy umrze?
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Kyane Superbojowniczka od 12 sierpnia 2005 | Kraków
2016-10-25 14:29:38 Zgłoś
Bo urzędników jest stanowczo za dużo.
Urzędników, którzy są siostrą, kuzynka, ciotka szwagra.. albo nawet kochanką samego szefa. Urzędników niekompetentnych, nie znających się na swojej robocie wcale, albo i znających się na jakimś minimalnym wycinku, bez spojrzenia na całość.
Urzędników kompetentnych w jednym urzędzie można policzyć na palcach kilku dłoni (pod warunkiem, że to duży urząd).
Na dodatek mamy całą masę przepisów, ustaw, ustaw zmieniających ustawy.. aktów wykonawczych....mam wrażenie, ze już sam ustawodawca się w tym pogubił.
Jest na to wszystko jedna skuteczna metoda.
Zaorać całe nasze prawo i wybudować od nowa. OBOK.

--
"Nadzieja to jedynie inne oblicze pożądania. A pożądanie to skur*ysyn" C.Moore - Najgłupszy Anioł
Sawpel
Sawpel Stulejman Wspaniały od 20 lipca 2009 | Gentlemen's club
2016-10-25 14:30:22 Zgłoś
To jest narzekalnia, mam pełne prawo wylewania swych żali!

--
"Więc kim ty jesteś? Tej siły cząstką drobną, co zawsze złego chce, lecz czyni tylko dobro" "Oh no, she's killing blind orphans! That's so evil, I mean which is great but blind orphans!" "Odmawianie kobiecie tańca to ignorowanie części jej osobowości. To zniewaga, którą niełatwo zapomnieć. Bowiem ona miała coś do zaoferowania: swoje oddanie. Przed mężczyzną, który z nią nie tańczy, nigdy nie otworzy swej duszy do samego końca."
cosmicwoman
cosmicwoman Superbojowniczka od 20 września 2008
2016-10-25 14:36:42 Zgłoś
Już po pierwszym fragmencie wiedziałam, że będzie o opłatach za korzystanie ze środowiska ;)

:Sawpel a co z autami z normą Euro 6? Też trzeba do KOBIZE raportować tak jak niższe normy?

--
kim jestem... jestem sobie prawdą (...) i zagadką też :)
kashpir
kashpir Superbojownik od 11 lipca 2005 | Warszawa
2016-10-25 14:46:29 Zgłoś
Jeśli ktoś życzliwy zaraportuje pewien wątek na HP to spodziewaj się kontroli instalacji elektrycznej w tym waszym przybytku. Pójdziecie z torbami i problem się rozwiąże

--
Co tydzień te same cele: przeżyć do piątku, nie umrzeć do poniedziałku.
Sawpel
Sawpel Stulejman Wspaniały od 20 lipca 2009 | Gentlemen's club
2016-10-25 14:56:37 Zgłoś
:kashpir Nigdy nie podaję żadnych danych, zmieniam też historie w taki sposób, by nawet znając sytuację, nie dało się po niej do nikogo dojść. W zasadzie powinienem pod każdym narzekiem dodawać: "Powyższy tekst jest fikcją literacką"

--
"Więc kim ty jesteś? Tej siły cząstką drobną, co zawsze złego chce, lecz czyni tylko dobro" "Oh no, she's killing blind orphans! That's so evil, I mean which is great but blind orphans!" "Odmawianie kobiecie tańca to ignorowanie części jej osobowości. To zniewaga, którą niełatwo zapomnieć. Bowiem ona miała coś do zaoferowania: swoje oddanie. Przed mężczyzną, który z nią nie tańczy, nigdy nie otworzy swej duszy do samego końca."
Szamano
Szamano Superbojownik od 4 stycznia 2008 | Nie przesadzajmy, miasto to duże słowo. Raczej miasteczko, mieścina, jest urząd, jest poczta.
2016-10-25 15:01:34 Zgłoś
:sawpel, a problemem jest wysłać maila o treści jasno określającej wszystkie uchybienia które należy poprawić i z informacją, że w przypadku ich zaniechania zrzekasz się odpowiedzialności?


--
Sawpel
Sawpel Stulejman Wspaniały od 20 lipca 2009 | Gentlemen's club
2016-10-25 15:03:49 Zgłoś
:cosmicwoman Tak, należy je raportować, do czasu powstania możliwości wyboru Euro 6 jako Euro 5.

:Szamano Nie biorę odpowiedzialności za nikogo, bo za mało mi płacą. Gdybym miał brać odpowiedzialność jako ja, to liczyłbym sobie minimum 10 razy więcej. Póki co nie znalazł się jeszcze chętny na taką opcję.
Ostatnio edytowany: 2016-10-25 15:08:39

--
"Więc kim ty jesteś? Tej siły cząstką drobną, co zawsze złego chce, lecz czyni tylko dobro" "Oh no, she's killing blind orphans! That's so evil, I mean which is great but blind orphans!" "Odmawianie kobiecie tańca to ignorowanie części jej osobowości. To zniewaga, którą niełatwo zapomnieć. Bowiem ona miała coś do zaoferowania: swoje oddanie. Przed mężczyzną, który z nią nie tańczy, nigdy nie otworzy swej duszy do samego końca."
kashpir
kashpir Superbojownik od 11 lipca 2005 | Warszawa
2016-10-25 15:05:35 Zgłoś
:sawpel Zapewne jakiś znudzony pracą urzędas przeglądający internet i czytający powyższy post właśnie mruknął pod nosem "no to zobaczymy..."

--
Co tydzień te same cele: przeżyć do piątku, nie umrzeć do poniedziałku.
Sawpel
Sawpel Stulejman Wspaniały od 20 lipca 2009 | Gentlemen's club
2016-10-25 15:07:20 Zgłoś
:kashpir

--
"Więc kim ty jesteś? Tej siły cząstką drobną, co zawsze złego chce, lecz czyni tylko dobro" "Oh no, she's killing blind orphans! That's so evil, I mean which is great but blind orphans!" "Odmawianie kobiecie tańca to ignorowanie części jej osobowości. To zniewaga, którą niełatwo zapomnieć. Bowiem ona miała coś do zaoferowania: swoje oddanie. Przed mężczyzną, który z nią nie tańczy, nigdy nie otworzy swej duszy do samego końca."
nevya
nevya Bojownik od 18 grudnia 2015
2016-10-25 15:21:17 Zgłoś
Przyszła kontrola, zachowali się jak normalni ludzie nie czepiając się absurdalnych przepisów, a ten narzeka

--
nevya
nevya Bojownik od 18 grudnia 2015
2016-10-25 15:43:05 Zgłoś
A tak bardziej serio to nie wydaje Ci się, że padłeś ofiarą sposobu myślenia, który sam stosujesz? No bo zobacz, zrobiłeś z urzędników-kontrolerów takich małych, cwanych skurwysynków, co to przyszli tylko mandaty wystawić i poszli zawiedzeni, że nie wyruchali zbiorowo przedsiębiorcy. I teraz dziwisz się, że przedsiębiorca pomyślał o Tobie, jako o cwaniaczku, który chciał go naciągnąć na pieniądze.

Oczywiście wiem, że polskiej klasie urzędniczej wiele brakuje, ale nauczyłem się, żeby każdego oceniać indywidualnie. Właśnie po to, żeby nie zabijać w nich chęci. Nie każdy ma predyspozycje do sadyzmu, są ludzie, którzy chcą pomagać. I najczęściej są to osoby młode, bo dopiero przyszli do pracy, bo chcą coś zmienić, bo uczeni doświadczeniem minionych lat chcą te urzędy reformować.
Ostatnio edytowany: 2016-10-25 15:43:30

--
Servin
Servin Klopsik od 8 lutego 2009 | Z cywilizowanego kraju
2016-10-25 18:38:33 Zgłoś
Hej Urzednicy wszelkich masci i pasci!

Wachajcie pale kajdaniarze.

Pozdrawiam z UK.

--
Bo wszystkie serviny to...
Sawpel
Sawpel Stulejman Wspaniały od 20 lipca 2009 | Gentlemen's club
2016-10-25 19:09:57 Zgłoś
:nevya Z nikogo niczego nie zrobiłem. Ja nie uogólniam. Ja nie piszę o wszystkich. Przytoczyłem kilka przykładów, których sam doświadczyłem. Napisałem o tym jak było. Zdarzyło się wiele więcej takich sytuacji. Jak pisałem, znam też porządnych, również inspektorów i urzędników. To są suche fakty.

--
"Więc kim ty jesteś? Tej siły cząstką drobną, co zawsze złego chce, lecz czyni tylko dobro" "Oh no, she's killing blind orphans! That's so evil, I mean which is great but blind orphans!" "Odmawianie kobiecie tańca to ignorowanie części jej osobowości. To zniewaga, którą niełatwo zapomnieć. Bowiem ona miała coś do zaoferowania: swoje oddanie. Przed mężczyzną, który z nią nie tańczy, nigdy nie otworzy swej duszy do samego końca."
Sylwek007
Sylwek007 Superbojownik od 13 lutego 2005 | Ostróda
2016-10-25 20:07:56 Zgłoś
Ludzie chcą socjalu, a nie ułatwień dla przedsiębiorców, inwestycji, prawa bardziej przyjaznego dla zwykłego Kowalskiego. "Dają 500+ to zagłosuje sobie na pis", a cała reszta jest już nie ważna.

Chyba potrzeba jeszcze kilkaset lat ewolucji by ludzie dojrzeli do demokracji.

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
wisz-nu Superbojownik od 9 maja 2003 | Toruńsk | GG: tajne/poufne
2016-10-25 20:11:20 Zgłoś
A gdyby sprowadzać samochody bez oleju i akumulatorów?

--
Wszelkie prawa zastrzeżone. Czytanie niniejszego tekstu bez pisemnej zgody surowo wzbronione.
Sawpel
Sawpel Stulejman Wspaniały od 20 lipca 2009 | Gentlemen's club
2016-10-25 20:13:24 Zgłoś
:wisz-nu Tak, jeśli będziesz sprowadzał auta i zlejesz z nich olej, zdejmiesz opony i wymontujesz akumulatory, to nie łapiesz się pod ten obowiązek Teoretycznie, bo to by trzeba udowodnić w razie W

--
"Więc kim ty jesteś? Tej siły cząstką drobną, co zawsze złego chce, lecz czyni tylko dobro" "Oh no, she's killing blind orphans! That's so evil, I mean which is great but blind orphans!" "Odmawianie kobiecie tańca to ignorowanie części jej osobowości. To zniewaga, którą niełatwo zapomnieć. Bowiem ona miała coś do zaoferowania: swoje oddanie. Przed mężczyzną, który z nią nie tańczy, nigdy nie otworzy swej duszy do samego końca."
lujeran
lujeran exSuperbojownik od 29 lipca 2004 | Kotenhafen
2016-10-25 20:55:09 Zgłoś
:sylwek007 ewolucja jest pełna niespodzianek. Cały czas ewoluujemy i sam widzisz w jakim kierunku

--
https://www.youtube.com/watch?v=CifbC-8ZQB4
Radioactive
Radioactive Superbojownik od 16 lutego 2006 | wieś
2016-10-25 20:59:32 Zgłoś
A co gdy kostka brukowa jest tak krzywa, że rynienka powstała mimo woli?

--
Ech... Kiedyś to i nostalgia była o wiele lepsza.
mahmurluk
mahmurluk Bojownik od 19 lipca 2012
2016-10-25 23:12:04 Zgłoś
:radioactive Ło, panie inspektorze, ten jeden rządek to sam osiadł tak przypadkiem. Ponoć tu jakaś żyła wodna idzie, bo mnie radiesteta wyznaczył...

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
wisz-nu Superbojownik od 9 maja 2003 | Toruńsk | GG: tajne/poufne
2016-10-26 12:27:23 Zgłoś
:sawpel
zapomniałeś wspomnieć o czymś pysznym

--
Wszelkie prawa zastrzeżone. Czytanie niniejszego tekstu bez pisemnej zgody surowo wzbronione.
salival
salival Little Princess od 18 sierpnia 2005 | Staines-Upon-Thames
2016-10-26 19:31:58 Zgłoś
Może to za dużo piwa dziś, ale utknąłem na pierwszym zdaniu zastanawiając się czym zajmują się "przedsiębiorcy ciąży"

--
Forum > Narzekalnia! > O niekompetencji, autorytecie i pysze
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj