Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Grajdołek Mistrzów > Jakby kto składał kompa z AMD (Ry)Zen 3 (część II)
ser_visant
ser_visant - Superbojownik · rok temu
Szczęść Boże!

Wpadł mi w łapki R9 5900X i miałem okazję go trochę pomolestować, teraz będąc bogatszy o nowe doświadczenia, nie omieszkam się z bojownictwem tym podzielić.

1. BIOS to klucz do sukcesu (o czym mówiłem w I części) ale się powtórzę i warto zawsze sprawdzić czy aby nowszej wersji nie ma, bo to ułatwia znacznie ;)

2. Częstotliwości PBO (Precision Boost Overclocking) tutaj R9 rozwija takie same prędkości jak R5 (max 5.1Ghz na 1 rdzeniu/2wątkach) i nieco wolniej na 100% obciążenia (4.5-4.6 Ghz).

Zauważyłem to samo zjawisko na obu procesorach: Przez pierwsze kilkanaście/kilkadziesiąt minut od włożenia (system był już zainstalowany, więc przeszedłem od razu do testów) prosesor nie wchodzi na maksymalną częstotliwość taktowania (w sensie nie udało się osiągnąć 5.1GHz) system (konktetnie płyta główna, co odpowiada za taktowanie) "uczy się" jak ustawić aby temperatury były znośne, pobór mocy w ryzach... Więc nie ma co się przejmować że nówka sztuka będzie zaniżać nieco. Nie dotyczy tych co manualnie zblokują BIOS i puszczą od razu na maxa.

Ale z doświadczenia, nie warto manualnie ustawiać nowego procka, bo nigdy nie wiemy co trafimy na "loterii krzemowej", no i czasami uda się nieco więcej... a czasem nie.

Osobiście preferuje podkręcanie serii Zen3 poprzez PBO (dość idiotoodporne) dzięki temu mamy trochę mocy ekstra jak potrzeba, jednocześnie działają wszystkie zabezpieczenia, więc przy zbyt wysokiej temperaturze, system spowolni nie uszkadzając (w teorii) procesora.

3. RAMy - i tu jest ciekawie... warto podpytać w sklepie co "idzie z Ryzenem" na deklarowanej na naklejce prędkości.
Przykładowo:
Corsair LPXy 3200 - chodzą na 1600Mhz wg specyfikacji.
Patriot Viper 3600 - niestety na 1700MHz się udało stabilnie (sprawdzane na 2 różnych płytach, 3 różnych procesorach...
Po ustawieniu wysokich częstotliwości RAMU - "przeskakuje" mnożnik magistrali pamięci z 1:1 na 1:2, co redukuje wydajność poprzez zwiększenie opóźnień.
Według różnych źródeł - magiczna granica to 1800Mhz (DDR 3600)

3. Temperatury.
Ryzen 9 przychodzi bez radiatora w pudełku. Zwrócie na to uwagę, bo Ryzen 5 - takowy ma.
Oba procesory testowane na chłodzeniu wodnym typu All-In-One z radiatorem 240mm.
Ryzen 9 utrzymuje niższe temperatury niż Ryzen 5 (!!!) różnica może nie duża - ale 3-5C przy pełnej mocy to jednak coś. Pewnie przez dwie kości CCX - lepiej odprowadza ciepło, albo jak już wspomniałem: loteria krzemowa i trafił się lepszy batch...

Ok. Tyle na dziś.

Bóg zapłać.

--
Wioskowy głupek

arabek
arabek - Superbojownik · rok temu
3733 w/g ludzików którzy się tym bawią przy 1:1 jest do osiągnięcia… Ale trzeba ciut dłużej pogrzebać. Co nie znaczy że nie jest możliwe.

--
Hello world! Thanks for creating me. I'll keep an eye on your stuff. Love, Gary.

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
poprostujakub - Superbojownik · rok temu
Ciekawe, jakby się zachowały kości od chińczyka MaxMem - zapakowałem takie 3200 do grzebanego kompa, który dostał Intela 9. gen w miejsce 6. gen i nie działał z HyperX przy 3200, za to chińczyka łyknął bez marudzenia.

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
narxes - Superbojownik · rok temu
:poprostujakub z ciekawości, na jakiej płycie miała miejsce taka podmianka procka? Nie było żadnych problemów z kompatybilnością?

--
Praca zrobiła z małpy człowieka. A socjal - na odwrót.

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
poprostujakub - Superbojownik · rok temu
:narxes
W laptopie Clevo P870DM na chipsecie Z170. Trochę zabawy z tym było.
Ale z tego co się orientuję, to były też płyty desktopowe które obsługiwały kilka generacji Intela, kumpel ma taką od MSI.
Ogólne wszystko od 6. do 9. gen na LGA1151 to ta sama architektura, tylko Intel sztucznie zablokował kompatybilność, którą da się przywrócić odpowiednim BIOS i czasami dodatkowo zaklejeniem niektórych padów na procesorze.
Forum > Grajdołek Mistrzów > Jakby kto składał kompa z AMD (Ry)Zen 3 (część II)
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj