Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Archiwum Kawałów Mięsnych > Encyklopedia wyrazów nieobcych
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
adekh Bojownik od 8 stycznia 2004 | GG: bandyci.org
2004-02-26 11:35:46 Zgłoś
wszystkim

całkiem przez przypadek na to wpadłem w sieci, szukajka mi tego nie znalazła, pozostawiam ocenie


Encyklopedia wyrazów nieobcych,

czyli słownictwo które może się przydać w pewnych kręgach


Achtung bitte
Hasło dnia, usłyszane na stacji Choceň (Czechy) około 3:30 rano, puentujące czeską zapowiedz przyjazdu pociągu.

Adi Dasler
Założyciel pewnej firmy produkującej odzież (w tym obuwie) sportowe. Ostatnimi czasy jest ono bardzo popularne wśród młodzieży z pewnych kręgów. Znakiem rozpoznawczym firmy są trzy równoległe paski wzdłuż całej długości sztuki odzieży. Niektórzy niedowartościowani konkurenci próbują zdobyć rynek sukcesywnie zwiększając ilość pasków.

Adres dla blondynek
Prostsza wersja adresu zamieszkania nie wymagająca większego wysiłku przy zapamiętaniu. Działa w domkach jednorodzinnych. Przykładowo ul. Spokojna 5.

Ałdykadyzelek
Pojazd mechaniczny ukochany przez pewne kręgi kierowców (głównie taksówkarzy i dresiarzy), podobnie z reszta jak beema czy golfyk. (Jaś)

Apple Pie
Podgrzewane ciasteczko jabłkowe podawane w kartonowej trumience przez sieć McDonald-a. Jego nazwa ma znaczenie metafizyczne i jest używana jako przerywnik. Ostatnimi czasy (pierwsza połowa Y2k) pojawiła się mutacja bez trumienki o zmienionej nazwie: american pie.

Artefakt
Przechodnie urządzenie AGD (toster, magiel) pełniące funkcje reprezentacyjno użytkowe. W niektórych przypadkach rolę artefaktu mogą spełniać również zapisane fragmenty papieru leżące pod drzwiami PTSM.
Artefakt może być w trójkącie.

Blaszak
Rower systemu Wigry lub Ukraina pamiętający czasy późnego Gierka, lub co najmniej schyłkowego Jaruzelskiego. Pojazd taki, stosowany zwykle w terenach pozamiejskich, posiada przeważnie mniej lub bardziej sprawną przekładnię, hamulce oraz jest nadzwyczaj sprawnym generatorem zgrzytów, pisków, stuków, puków, a nader wszystko telepań i klekotów, pochodzących od nadających pojazdowi nazwę obluzowanych blaszanych błotników, przeważnie mocno pogiętych. (Jaś)
Autorką określenia i definicji jest Madźka Vac, dzieląca wszystkie rowery na trzy kategorie: górale, kolarzówki i właśnie blaszaki.

Cak, cak, cak, cak, cak
Odruchowy dźwięk wydawany przez naszych zachodnich sąsiadów płci męskiej w wieku zdecydowanie postrębnym na widok szeregu ludzi ustawionych pod murem, żywopłotem itp. Wydawaniu owego dźwięku towarzyszy nerwowy przykurcz obydwu rąk do pozycji przypominającej ich układ na kolbie popularnego niegdyś gadżetu marki Schmeisser. (Jaś)
Obserwacja własna, poczyniona w trakcie prowadzenia wycieczki.

CiDiROM
Urządzenie zwane również CiDiplajerem, odtwarzaczem płyt kompaktowych, światłograjem lub laserofonem. Ma ono rozmaite rozmiary i wygląd. Na ogół używane jako podstawka pod piwo.

DeHaDeDyzacja
Opuszczenie komputera przez dysk twardy. Zazwyczaj ma miejsce w przypadku jakiejś awarii typu M$ Windows 98, lub też wymiany danych podczas imprezy PiSi Mitink.

Dzyń
Uniwersalne słowo-wytrych używane przez grupy specjalnego zainteresowania w celu wyrażenia swoich emocji w stosunku do zaistniałej sytuacji, czasem dla zabawy, żartu, ale najczęściej bez konkretnej potrzeby. Drugie znaczenie tego słowa odnosi się do rzeczy materialnej - czerwonej kwadratowej tabliczki (250mmx250mm) z białym napisem DZYŃ. Całość jest osadzona na białym patyku (570mm). Powstało od onomatopei dźwięku wydawanego przez kuchenkę mikrofalową po zakończeniu podgrzewania. Zazwyczaj wywołuje pozytywne skojarzenia i uśmiech na twarzy. Patrz także pizza klasy dzyń.

E-malia
Poczta elektroniczna przesyłana za pomocą Internetu.

Fesor
Stopień naukowy, wyższy od profesora. Na podobnej zasadzie jak rektor - prorektor, dziekan - prodziekan itp. Niektórzy kiepscy studenci wywodzą tę nazwę od stwierdzenia pojawiającego się w ustach noszącego taki tytuł pod koniec egzaminu, cyt.: "Feee, sorry, stawiam panu/pani dwóję!".
(Jaś)

Fultypa
Nie jest to bynajmniej imie żeńskie egzotycznego pochodzenia, a fragment okrzyku zdziwienia wydanego niegdyś na widok tarasu pewnej knajpy w Czeskim Raju, gdzie w karimatach i śpiworach nocowało mnóstwo ludzi, cyt.: "Tam śpi fultypa!" (od: ang. full, pol. typ, tu dopełniacz).
(Jaś)

Gra w dwa kufle
Sposób spożywania piwa, stosowany przez niektóre pary heteroseksualne (choć może nie tylko), polegający na zamianie kufli lub pokali w momencie, gdy w naczyniu pana pozostało ok. 3 cm piwa od dna, natomiast ze szklanicy pani upite zostało jedynie ok. 3 cm od znaczka oznaczającego 0,5 litra.
(Jaś)
(Wynalazł to Gutmann wraz z połowicą).

Grill
Przenośne urządzenie relaksacyjne służące do smażenia wszystkiego co na drzewo nie ucieka. Dobre zarówno do ryb, baraniny, parówek jak i chleba, jabłek i sera.

Hit-ler
Jeden ze wszechobecnych w naszej czasoprzestrzeni wielgachnych sklepów typu sam, super-sam, lub polityczno-potylicznie poprawniej market, super-market, hiper-market, lub wręcz mega-market (z niecierpliwością czekamy na giga-market).
Jego obecność i działalność utrudnia realizację wyniszczajacych organizm głodówek protestacyjnych i wynikających ze złego sytuowania natury ekonomicznej. Prawdziwy przebój to kiełebassa - oczywiście biała i - a jakże - z pewnością aryjskia, więc nieobrzezana. (Jaś & Qrczak)
PS 2003. Niestety omawiany HIT-ler przefarbował się i obecnie jest zwany Te, sco.

Hrrrrbata
Stosowana w środowisku historyków sztuki (a ściśle rzecz biorąc w pewnym wąskim wycinku tego środowiska) na określenie żółtawego napoju z bąbelkami i pianką na wierzchu, podawanego w stanie schłodzonym, najczęściej w kuflu. Określenie bardzo dobre do stosowania np. w piaskownicy, by nie gorszyć siedzących przy sąsiednich stolikach profesorów.
(Jaś)

Infoseek
Rewelacyjna wyszukiwarka internetowa, która po zadaniu kombinacji "muzeum", "Brno", "Morava" wypluła jako wynik adres stron muzeum "Auschwitz-Birkenau". Tak było! (Jaś)

Intymnie i z przyjemnością
Kolejne hasło dnia, obowiązujące podczas słynnego obozu SKPS w Jeseníkach w sierpniu 1991 roku. Pochodzi ono z podobno polskiego tekstu rozdawanego podczas zwiedzania zamku biskupów wrocławskich Janský vrch w Javorníku (Republika Czeska). Fragment większej całości, cyt.: "W tym to bilardowym salu biskup Schaffgotsch i inne kościelne państwo intymnie i z przyjemnością krócili sobie długie chwilki pobytu na Javorníku" .
(Jaś)

PS. Tekst rzeczony (zmodyfikowany nieco w późniejszych czasach) znajdziesz w dziale humor.

Jedzeniomat
Urządzenie stojące na stacji Choceň (Czechy) w poczekalni. Po wrzuceniu 5 kč robi bzzzz i wyrzuca z siebie dobrze schłodzoną mini paczuszkę paluszków. Może wyrzucić też kartonik mleka malinowego ARO.

Kafpuszce
Bliżej niezidentyfikowany obiekt endemiczny występujący tylko w korespondencji z Krakowa do Wrocławia.
Dokładniejszych informacji może udzielić Vit.

Kanarek
Telefon komórkowy marki Nokia 51x0 z żółtym panelem. Główne zastosowanie tej maszyny to gra w nibbles, czyli wonsz.

Kar łosz
Głównie BiPi kar łosz. Tajemnicze zwierzę z którego można robić filety (filet z łosza), aczkolwiek nie są one zbyt smaczne. Prawdziwe znaczenie nazwy jest możliwe do odcyfrowania poprzez szybkie przeczytanie nazwy i porównanie brzmienia z językiem angielskim.

Kichnąć do piwnicy
Czynność prosta, ale jaka przyjemna - zamiast zasłaniać twarz chusteczką lub rękoma zawsze można otworzyć pobliskie drzwi i w nie kichnąć.

Kiełebasa
Do spółki z hrrrbatą umilała i tak nader miły koncert Jethro Tull w maju b.r, czyli Y2K (Jaś)
Określenie wymyśliła i stosuje po dziś dzień Madźka Vac.

Kilaki
Stworzenia typu karaluchy, szczypawy, czy inne paskudztwo, mające tendencje do wypełzania spod zgniłych materacy lub spomiędzy koców w zapyziałych pokojach schronisk PTTK. (Jaś)

Kilarium
Mało schludne pomieszczenie. (Jaś)

Kiler
Osoba robiąca dookoła siebie bałagan, bród, smród, jednym słowem syf, czyli kiłę. (Jaś)

Kiła prosta
Nazwa stosowana na określenie czgoś, co się nie udało, czegoś popsutego, nieczystego, żle zorganizowanego lub niesmacznego. (Jaś)

Kopulodrom
Miejsce służące lub mogace służyć do oddawania sie (dosłownie i w przenośni) czynności, od której pochodzi niniejsza nazwa. Może być ono zadaszone lub nie i choć potencjalnych możliwości jest multum, najczęściej stosowane są zestawione dwa łóżka w pokoju w schronisku, względnie hotelu. Wolnostojący zadaszony obiekt architektoniczny wyspecjalizowany wyłącznie lub głównie do pełnienia funkcji kopluodromu to zwana z ludowa chatka kopulatka lub - o ile odbywaniu rzeczonej czynności towarzyszy dokonanie transakcji gotówkowej lub bezgotówkowej - budka prostytutka. (Jaś)

Krążek laserowy
Popularny nośnik danych w kolorze od błękitno - zelonego przez srebrny do przezroczysto - złotego. Masowo występuje podwieszony w samochodach pod lusterkiem jako tzw. "antyradar". Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem służy do gromadzenia danych komputerowych lub muzyki. Patrz też CiDiROM.

Kwadrat
Chata, mieszkanie. Patrz także Zdekalcyfikować kwadrat.

Leutnant Kielbassa
Przedwojenny dowódca straży ogniowej w jednej z miejscowości Śląska Opolskiego o nazwie Himmelwitz (Jemielnica), gdzie istnieje mniejszość niemiecka. Podpisany portret Leutnanta Kielbassy wisi w sali klubu mniejszości niemieckiej jako jeden z licznych dowodów na niemieckość Jemielnicy. (Jaś)

LIBAFOZ
Słowo wytrych. Według pewnych źródeł pochodzi z języka angielskiego (Lajw iz brurtal and ful of zasadzkas) i oznacza refleksję nad jakimś nieudanym przedsięwzięciem. Obecnie jego formuła została poszerzona do praktycznie każdego znaczenia. Jest ono używane najczęściej pod koniec wypowiedzi i sygnalizuje konieczność zastanowienia się nad nią. Innym uniwersalnym słowem jest dzyń. Libafoz czasem występuje wespół z czekoladą (Libafoz w czekoladzie).

Linczyć
Łączyć dwa komputery kabelkiem zazwyczaj szeregowym (czasem równoległym) w celu wymiany danych lub grania. Obecnie pojawiły się również wersje bardziej zaawansowane, czyli kable BNC lub RJ45. Wymagają one kart sieciowych, które ze względu na niewielką możliwość zastosowania w komputerach domowych występują tam rzadko.
Ps 2003 (To były czasy...)

Little mole (krecik)
Wielojęzyczny twór made in ČSRS. Ryje pod ziemią i czasem mówi po węgiersku.

Łysy, denaturat pijesz?
Hasło dnia pochodzące z jednego z objazdów zabytkoznawczych dla studentów historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas posiłku w jednym z lokali gastronomicznych na terenie jakiegoś małego miasteczka Polski B, a może nawet C, do posadowionego przy jednym ze stolików profesora prowadzącego grupę podszedł nader przyjaźnie nastawiony tubylec i zwrócił się do niego tymi właśnie słowy. (Jaś)
O którego profesora chodzi, wszyscy zorientowani łatwo się domyślą.

Magiel
Urządzenie rodem z 3rd Rzeszy. Liegnitz-Schweidnitz. Służy do ładnego wyglądania na strychu, lub u lekarza weterynarii w miejscu pracy. Jego atrakcyjność jest podwyższona poprzez kilka szklanych łożysk zastosowanych w konstrukcji.

Mandell Crop
Tajemnicze obco brzmiące sformułowanie oznaczające jedynie amputację migdałków.

Matador
Ketchup [keczap] pomidorowy bez pomidorów. Można go nabyć za przysłowiowe grosze w sieci dyskontów spożywczych Plus. Charakterystycznym dla tego produktu są blady czerwonawy kolor i smak plastiku.

McDonald
Jedno z kilku miejsc spotkań zwane popularnie McKwacz. Charakteryzuje się szybką obsługą, wysokimi cenami, oraz dużymi ilościami papeterii. Jest to swego rodzaju konkurencja dla Teda. Drugą definicją może być: ogólnoświatowa sieć bezpłatnych ubikacji.

Melioracja ustroju
Czynność wykonywana w specjalnie do tego celu przystosowanym pomieszczeniu zwanym z angielska WC.

Mitink
Spotkanie kolesióff zazwyczaj u jednego z nich, ew. w Tedzie.

Murek
Miejsce spotkań i opróżniania piwa (tak jak żwirek). Od żwirku różni się lokalizacją: znajduje się z dala od Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodatkowym atutem murka jest są jego walory krajoznawcze, gdyż można z niego obserwować Vyšehrad.

Mydelniczka - rakietka
Patrz Śmietnik.

Najki
Wedle niektórych źródeł grecka bogini zwycięstwa. Obecnie konkuruje z Adidasem (brak jednakże dostatecznych przesłanek, które pozwoliłyby potwierdzić tezę, jakoby ów również był greckim bogiem) w produkcji odzieży roboczej dla młodocianych pracowników niekoncesjonowanych firm ochroniarskich. Najsłynniejsze przedstawienie rzeźbiarskie w/w bogini to Najki z Samotrejki.
(Jaś)

Nekuřácká jídelna
Pomieszczenie w czeskiej knajpie przeznaczone do spożywania posiłków, w którym obowiązuje surowy zakaz palenia. Oddzielone jest ono skutecznie od výčepu (kufloteki), gdzie oczywiście wolno palić, ażurową kratką ze sklejki, kwietnikiem itp.
(Jaś)

Odwapnić kwadrat
Patrz zdekalcyfikować kwadrat.

Okondonienie
Element kajaka składanego, najczęściej marki Neptun lub Jantar (produkowane w epoce Gierka przez wytwórnię Predom Niewiadów), wykonany z wulkanizowanej materii. Służy do naciągania na drewniany stelaż celem zapewnienia kajakowi integralności oraz nieprzemakalności. W niektórych kręgach, a nawet co gorsza w firmowej instrukcji obsługi okondonienie zwane jest niesłusznie poszyciem.
(Jaś)

Papeteria
Jedno lub dwustronnie zadrukowane płachty papieru będące reklamówkami różnego rodzaju punktów handlowych (McDonald, Carrefour, Tesco, Makro), w późniejszym terminie spełniające rolę papieru listowego.

Piaskownica
Zespół pomieszczeń posadowionych w zespole poklasztornym (po Kanonikach Regularnych) przy ulicy św. Jadwigi, na Wyspie Piaskowej we Wrocławiu, odwiedzanych często przez naukowców, doktorantów i studentów, przeważnie historii (też sztuki) i germanistyki, choć oczywiście nie tylko. Piaskownicę zamieszkiwują: Brzydka, Śmieszna, Gluś (zwany też Glusiem Piaskowym) i inni.
(Jaś)

PiSi Mitink
Spotkanie kolesióff u jednego z nich, podczas którego głównym obiektem zainteresowania są komputery. Dochodzi wtedy do linczenia.

Pizza klasy dzyń
Pizza wyprodukowana w wytwórni mrożonej żywności zazwyczaj w Polsce, rozmrożona i podgrzana w kuchence mikrofalowej. Jej charakterystyczna cechą jest bladość i nierzadko stojąca w jej centrum woda (kałuża).

PKP
Polskie Koleje Państwowe, Pójdziesz Kolego Piechotą, Pół Kilo Pomidorów, Pałka Króla Papuasów, Pięknie Kurna Pięknie itd. - Jeden skrót a tyle znaczeń...

Pociąg widmo
Coś co pojawia się o na peronie dokładnie w chwili, w której powinien pojawić się właściwy pociąg. Po wzbudzeniu zdziwienia że pociąg może być dokładny co do sekundy (3:31:00) i wyrażeniu zdziwienia, że jedzie w tym a nie innym kierunku, dodaje węgla do pieca i rozpływa się we mgle.

Poczta Polska S.A.
Organizacja, mająca za zadanie transport różnych artefaktów, tabliczek, i innych śmieci w formie listu zwykłego. Jako jedna z niewielu instytucji w kraju, posiada nieskończone pokłady cierpliwości. W wielu przypadkach każdy z możliwych sposobów adresowania przesyłki jest interpretowany niezwykle celnie i prawidłowo (np. imię, nazwisko i miasto, lub pseudo, ulica miasto).

Podziemna pomarańcza
Coś, czego nie znajdziesz w barach w Poznaniu. Bulwa skrobiowa z rodziny Solanaceae o rozmiarach od 5 do 25 cm, kolor żółto-brudny, substrat frytek i chipsów.

Potem wyrosły mi zęby
Cytat z jakiegoś podrzędnego serialu (nie pamiętam kompletnie jakiego), w którym bohaterka tłumaczyła mamie powód, dla jakego przestała szaleć za bliżej niezidentyfikowaną potrawą. Zwrot oznacza, że coś miało miejsce w odległej przeszłości.

Prohlídka
Bardzo przyjemna rzecz, która spotka nas w czeskim zamku lub pałacu. W jej skład wchodzą przeważnie prawie wszystkie poniższe frazy: Vitám Vas na státním zámku ............, Původní gotický hrad byl postaven ........... z rodu ........... w první poloviną třinactého století. V době Husitskeho hnuti rozbouřen Husity a obsazen voskem Jířeho s Poděbrad. V první polovině ąestnacteho stoleti hrad získal ........... z rodu............ a nehal přestavbu na renesanční zámek. Zahajenou přestavbu přeruąilo povstaní 1618 roku. Bo Bílé hoře zámek byl původním majitelům skonfiskovan a prodan Albrachtoví z Valdątejnu. Po zavraždení Valdątejna v roce 1634 v Chebu zámek byl prodan ............., ktery nehal přestavít zámek do dnejąeho podobí v slouhu pozdního baroku. Chtel bych upozornit Vas na teto významne malby od francužského maliže ........ a ten hodnotný benatský lustr. V ložnicí podivejte si do toho zrcadla, ktere ma touto legracní vlastnost, že jestli sí do niho podiva žena to skrásneje, a jestli muž, to zeąkaredněje. A tak se rozloučím, dekují Vam za pozornost, a doufam, že se Vam prohlídka libila, nebo jestl mate jeątě nejake dotazy, a pokut ne, tak nashledanou... Za ortografię nie odpowiadam, ale to leci właśnie jakoś tak.
(Jaś)

Pryt
Nap(h)uj gazowany, sztucznie barwiony, słodzony (na ogół słodzikami), konserwowany benzoesanem sodu. Nie podawać osobom chorym na fenyloketonurię. Innymi słowy dowolnego rodzaju napój chłodzący. W ekstremalnych warunkach kupowany w butelkach o,33l, 1l lub 1,5l w celu spożycia. Nazwa pochodzi od specyficznie ustawionej na wystawie kiosku butelki napoju "spryt".

Rekultywacja żywieniowa
Spożywanie posiłku dowolnego rodzaju.

Rewitalizacja hydrologiczna
Czynność inaczej zwana braniem prysznica.

Rosołomat
Urządzenie nader pożyteczne, spotykane na stacji Choceň (Czechy). W godzinach godziny 2:00 AM do 3:31 AM po wrzuceniu 6 kč robi buuuuu bzzz wrrrrr i wyrzuca kubek gorącego bulionu. Operacja ta jest powtarzalna. Niewątpliwą atrakcyjność urządzenia potwierdza to, że miejscowa młodzież urządza sobie przy nim spotkania.

Rower marki Romet
Produkt roweropodobny, który w zamierzchłej przeszłości można było do upolować w uspołecznionych placówkach handlu detalicznego. Wbrew powszechnej opinii nadaje się do rowerzenia, nawet na długich dystansach, vide: Blaszak.
(Jaś)

Rower marki Rower
Produkt roweropodobny oferowany do sprzedaży w sieciach hiper- i supermarketów. Wbrew powszechnej opinii nadaje się do rowerzenia, nawet na długich dystansach.

Rowerzyć
Pokonywać pewne (od 20 do 200 kilometrów) odległości za pomocą maszyny ruchomej dwukołowej zwanej rowerem. Proces zazwyczaj przebiega stadnie i kończy się imprezą kulturalną (grill w ogródku). Efekty niektórych takich imprez są opisane w dziale o
wycieczkach rowerowych.

Rurka w dupie
Gwarowe określenie z okolic Jedliny Zdrój na karimatę przymocowaną do dolnej części plecaka.

Rzeźba polichromolona
Rzeźba, przeważnie stara barokowa statua przydrożna, względnie coś nieco młodszego, najczęściej św. Jan Nepomucen, Matka Boska lub Grupa Ukrzyżowania, która w epoce bardzo schyłkowego postmodernizmu została pokryta polichromią w technice emalii ftalowej lub nitro w kolorystyce typu: komeżka - orzech jasny, względnie siena palona, suknia - ultramaryna, twarz - róż job twoju mać, usteczka - signal red, ząbki - biel tytanowa, oczka - błękit paryski itp.
(Jaś)
Od Autora: Ukucie niniejszego terminu przypisywał sobie bezpodstawnie doktor A(rtur) Kwaśniewski. Pozostaje to jednak w sprzeczności z faktami, które zaistniały podczas pewnej wycieczki Kursu Przewodnickiego SKPS późną jesienią 1992 roku.
Przykład etniczny takiej rzeźby można zobaczyć na zdjęciu.

Sekwoja
Odpowiednik drzewa. Duże drzewo iglaste z którego zeszli Słowianie (według niektórych źródeł). Obecnie można poszczególne ich egzemplarze odesłać tam z powrotem (spier... na sekwoję!).

Seria pocztówek
Kilka kilo(gramów) bezpłatnych kartek wyszarpniętych od gościa rozkładającego je po knajpach.

Sesja, student, sesja
Pointa pewnego dowcipu obrazująca zdecydowany brak czasu u osoby cytującej. Powody niemania czsu mogą być różne, niekoniecznie akademickie.

SiDisROM
Płyta kompaktowa zawierająca treści niewskazane dla osób nieletnich.

SIG
Special Interrest Group - grupa specjalnego zainteresowania.

Strzelić karpia
To samo co wywalić gały. Patrzeć z otwartą paszczą i wyłupiastymi ze zdziwienia oczyma.

Śmietnik
Jedna z wielu ruchomych elementów wagonów, potencjalnych łupów turystyki rozbiórkowej.

Taaaa...
Odgłos wydawany przez uczestników wycieczki na widok jakiegoś niezmiernie interesującego obiektu.

Tabliczka
Przedmiot kultu pewnego SIGu. Im większa tym lepiej. Mowa tu o różnej maści tabliczkach wieszanych na widok publiczny. Ich rodzaj nie ma znaczenia - zaczynając od numeru domu, czy tramwaju kończąc na tablicach informacyjnych, wszystkie są piękne i zachwycające.

Ted
Miejsce spotkań (mitink) w celu pogadania, konsumpcji i zużycia papeterii. Nieraz praktykowane jako Ted z dowozem.
AD 2003. Teda już niet. W jego miejsce powstał lokal o nazwie.... nie pamiętam.

Telepies
Skrót od Telekomunikacja Polska S.A. Grabieżcza firma telekomunikacyjna mająca monopol na stałe podnoszenie cen znaczków na E-malię.
Rozwinięcie skrótów bywa niezwykle ciekawe np.: "Towarzystwo Powszechnego Ssania Abonentow", "Telekompromitacja Polska SA", czy po porstu "Telekomuna" lub "Tepsa".

The molka
Patrz Mitink.

Toster
Przechodnie urządzenie kuchenne do opiekania chleba. Charakteryzuje się brakiem stałego miejsca pobytu przy jednoczesnym jego braku u właściciela.
patrz też WWW

Truskawki cukrem posypuję
Pointa pewnego dowcipu, oznaczająca tyle, że osoba ustosunkowuje się negatywnie i sceptycznie do zasłyszanej właśnie kwestii.

Turystyka rozbiórkowa
Specyficzny sposób podróżowania pociągiem. Jego specyfika polega nie tyle na pozostawianiu po sobie pamiątek w wagonie, co na ich zabieraniu ze sobą. Wymaga wożenia ze sobą specyficznego zestawu narzędzi zwanego podręcznym zestawem turysty rozbiórkowego (palnik acetylenowy, piła tarczowa, kombinerki, wkrętak, łom, młotek pneumatyczny i inne). Ten typ turystyki został stworzony do stosowania czysto teoretycznego (a to możnaby obcęgami...), czyli polega jedynie na wymyślaniu co i jak można by z wagonu wynieść. Niestety jeżdżąc pociągami widać, że coraz powszechniejsze staje się praktyczne stosowanie tego modelu turystyki .

Wieczór Chopinowski
Miły sposób na spędzanie wolnego wieczoru przy uzyciu butelki (lub butelek) napoju marki, która użycza nazwy owemu wieczorowi. W zależności od gustu można też urządzać inne wieczory: dla kibiców kampanii prezydenckiej wieczór Belwederski, dla miłośników morawskiego folkloru wieczór Hanacki, dla strzelców wyborowych wieczór Wyborowy, dla amatorów cudzych żon wieczór z Panią Twardowską, a dla zapalonych żeglarzy mały rejsik łódką Bols etc.
(Jaś)

Wieszaczek
Patrz śmietnik.

Wiszonowanie
Czynność, której z wielką lubością oddają się grupy turystyczne, pochodzące z sąsiadującego z Polską kraju, podczas zwiedzania zabytkowych obiektów, tudzież w trakcie obserwacji rozległej panoramy z wierzchołka wieży widokowej lub wybitnego szczytu (oczywiście, ze uwagi na wiek członków grupy, z których niektórzy podczas posiłków w knajpach rozczulają się wspominając swego dowódcę spod Stalingradu, po wjechaniu nań kolejką). Od Wie schön!, co w praktyce brzmi zwykle: Wie schööööööööööööööööööööööööööön, a w języku rzeczonej nacji oznacza "Jak pięknie!" ("Jakie piękne!"). Obserwacja własna, poczyniona w trakcie prowadzenia wycieczki.
(Jaś)
Patrz też Taaa.

Wygląda jak kit, a pachnie jak ...
(@!#$)
Ludowe powiedzenie rodem z hipermarketu Tesco w Bielanach Wrocławskich. Odnosi się ono do zaobserwowanego tam niegdyś artykułu szkolno-biurowego o nazwie "masa papierowa", mającego wygląd kitu.

Wykręcić (skręcić) Mariana
Nazwa szeroko stosowana w pewnych środowiskach na określenie czynności wykonywanej przez mężczyznę chcącego pozbyć się zbędnych płynów ustrojowych. Lansowany usilnie swego czasu żeński odpowiednik "wycisnąć Halynę" niestety nie przyjął się.
(Jaś)

Wyrównanie poziomu płynów ustrojowych
W zależności od okoliczności i aktualnej potrzeby polegać może na oddaniu moczu lub przyjęciu płynu metodą doustną. W okresie upałów poleca się stosowanie zestawu maloskalskiego.
(Jaś)

Zaczernić prostokąt
Zgasić światło w pokoju.

Zamek klasy Strálek
Miejsce zaznaczone na mapie turystycznej symbolem, o którym w legendzie przeczytamy: "zamek, ruiny zamku". Jak się później okazuje w terenie, "zamek" składa się wyłącznie z deszczu i pokrzyw, co w przypadku pięknej pogody znacznie utrudnia precyzyjne zlokalizowanie obiektu. Wzorcem, do którego odnosić należy wszelkie porównania, jest zamek Strálek, położony w Nízkým Jeseníku, około trzech kilometrów na południe od Rýmařova (Republika Czeska). Dla porządku dodam, że nieświadomym autorem niniejszego określenia jest mgr (obecnie prof UWr) Piotr Migoń, który podczas pamiętnego obozu SKPS w Jeseníkach w roku 1991 po powrocie z wycieczki do wyżej wzmiankowanego zamku był uprzejmy z rozczarowaniem stwierdzić, że rzeczony składa się właśnie z zapodanych elementów. Innym sposobem na określenie zamku klasy Strálek jest znana fraza: "ch...j, d...pa i kamieni kupa", nie nadająca się jednak do zastosowania w pewnych kręgach.
(Jaś)

Zasłonka
Patrz śmietnik.

Zdekalcyfikować kwadrat
Pozbyć się rodziców, lub całej rodziny z chaty, mieszkania.

Zestawy
Funkcjonujące w niektórych kręgach określenia na równoczesne zamawianie pewnych potraw lub napojów. Każdy z zestawów powstał w ściśle określonych warunkach i w już mniej ściśle określonym towarzystwie. Nazwy zestawów pochodzą od nazw geograficznych, pozostających w bezpośrednim związku z miejscem wynalezienia danego zestawu. I tak wyróżniamy: zestaw jaworski składający się z kawy i piwa, powstał w zamierzchłej przeszłości w stołecznym mieście jednego ze niegdysiejszych księstw śląskich. Wywodzi się on ze środowiska historyków sztuki, chronologicznie jest najstarszy, a jego powstanie stało się podnietą do wymyślania kolejnych. Zestaw krumlovski powstał w pewnym pięknym miasteczku w górnym biegu Wełtawy podczas obozu szkoleniowego Kursu Przewodnickiego Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich na Szumawie w 1999 roku. Składa się z cmundy po kaplicku i česnački (co to cmunda po kaplicku? Ściągnij "rozmowki.zip" ze stron KTG!). I wreszcie ostatni, zestaw maloskalski powstał w tym roku (Y2k) podczas obozu "Akcji Lato" SKPS w Českým ráju. Składa się z piwa oraz toniku i doskonale gasi pragnienie. Jego powstanie pozostaje w bezpośrednim związku panującymi tam i wtedy z upałami.
Jaś

Zimnioki, cybulooooooooooooooooooooooo
Hasło dnia dające się słyszeć (ściślej rzecz ujmując: nie dające się nie słyszeć!) późną jesienią na jednym z krakowskich blokowisk. Należy wyjaśnić, że jest to oferta handlowa dotycząca sprzedaży bezpośredniej skierowana prosto do uszu mieszkańców osiedla, na którym domy nie są wyposażone w domofony.
(Jaś)

Zwieżenie
Upadek z wieży.

--
https://www.bandyci.org
and1and
and1and Bojownik od 23 września 2003 | Płock | GG: 837772
2004-02-26 11:39:01 Zgłoś
jak będę chciał czytać takie ilości tekstu jednym ciągiem to doktorat zrobię...
ale miłe;-)

--
ANd1And
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
adekh Bojownik od 8 stycznia 2004 | GG: bandyci.org
2004-02-26 11:40:56 Zgłoś
faktycznie trochę długaśne, ale wybrane pozycje są niezłe

--
https://www.bandyci.org
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Pajton Bojownik od 10 grudnia 2003 | Stolyca
2004-02-26 11:41:42 Zgłoś
dłuuuuugie ale

--
Moosehead
Moosehead ObersturmbahnModerator od 27 listopada 2003 | Blisko czakramu (ale nie odczuwam)
2004-02-26 11:46:01 Zgłoś
Doczytałem do
fajne, ale kur......ko długie...


--
Że tak wprawdzie jest obecnie, jak jest, ale nikt nie powiedział, że tak koniecznie być musiało ani że tak zawsze być musi, ten wyścig opętańczy, w którym człowiek, który sobie siądzie i się zagapi, stał się przestępcą wobec epoki swojej, bo nie powinien ani posiedzieć na przyzbie, ani się zagapiać, ani herbatkę wypić spokojnie, tylko zaraz lecieć i coś rozwijać. Mrożek do Lema AD 1963 (sic)
Moosehead
Moosehead ObersturmbahnModerator od 27 listopada 2003 | Blisko czakramu (ale nie odczuwam)
2004-02-26 11:46:56 Zgłoś
cza było se na odcinki podzielić i uszczęśliwiać nas tak po 10 haseł...


--
Że tak wprawdzie jest obecnie, jak jest, ale nikt nie powiedział, że tak koniecznie być musiało ani że tak zawsze być musi, ten wyścig opętańczy, w którym człowiek, który sobie siądzie i się zagapi, stał się przestępcą wobec epoki swojej, bo nie powinien ani posiedzieć na przyzbie, ani się zagapiać, ani herbatkę wypić spokojnie, tylko zaraz lecieć i coś rozwijać. Mrożek do Lema AD 1963 (sic)
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
adekh Bojownik od 8 stycznia 2004 | GG: bandyci.org
2004-02-26 11:47:36 Zgłoś
hm... no można było z tego zrobić serial.......

--
https://www.bandyci.org
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
adekh Bojownik od 8 stycznia 2004 | GG: bandyci.org
2004-02-26 11:49:18 Zgłoś
Moosehead: prawie zgraliśmy się w czasie
pozdr :Moosehead

--
https://www.bandyci.org
Moosehead
Moosehead ObersturmbahnModerator od 27 listopada 2003 | Blisko czakramu (ale nie odczuwam)
2004-02-26 11:51:26 Zgłoś
ale ja byłem szybciejszy
pzdr :adekh

--
Że tak wprawdzie jest obecnie, jak jest, ale nikt nie powiedział, że tak koniecznie być musiało ani że tak zawsze być musi, ten wyścig opętańczy, w którym człowiek, który sobie siądzie i się zagapi, stał się przestępcą wobec epoki swojej, bo nie powinien ani posiedzieć na przyzbie, ani się zagapiać, ani herbatkę wypić spokojnie, tylko zaraz lecieć i coś rozwijać. Mrożek do Lema AD 1963 (sic)
hawkins
hawkins Moderator Demoralizator od 1 marca 2001 | GG: 1324774
2004-02-26 12:29:42 Zgłoś
super

nadaje sie do puszczenia w odcinkach na główną

--
Ryan Stiles (Drew Carey - Musical): My eyes are covered with glass... and look at the size of my ass :D
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
adekh Bojownik od 8 stycznia 2004 | GG: bandyci.org
2004-02-26 13:21:18 Zgłoś
gratulacje [MOD] i pozdr

--
https://www.bandyci.org
Forum > Archiwum Kawałów Mięsnych > Encyklopedia wyrazów nieobcych
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj