Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Wszystko wskazuje
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
oldbojek - Superbojownik · 4 miesiące temu
na wygraną Erdogana w Turcji.

Mimo zamordyzmu, wysokiej inflacji, flirtu z Putinem ten oświecony naród demokratycznie wybierze go prawdopodobnie na trzecią kadencję.

Chciałbym się mylić ale w Polsce wszystko wskazuje na podobny scenariusz. mamy tak samo oświecony naród, niestety.

nevya
@oldbojek , to że Erdogan wygra było dość pewne przed drugą turą.

Na RMF widziałem fajny wywiad z ekspertem i dziennikarz zapytał czy najbliższe wybory będą demokratyczne i wymienił szereg cech typowych dla autorytaryzmu, zawłaszczenie mediów itd. A gość pyta:
- Ale mówi Pan o Polsce czy o Turcji?Ale faktycznie, podobieństw jest mnóstwo, najgorsze jest to, że Polacy nie zostali jeszcze tak skopani po jajach jak Turcy, a tamci dalej chcą tego zjeba. Bo naszej inflacji i spadku kursu walut oraz pauperyzacji społeczeństwa nie da się porównać do Turcji. Co najwyżej religijny gwóźdź w głowie, propagandę medialną i manię wielkości.

Flirt z Putinem raczej nie ma dla Turków większego znaczenia i raczej nie ma co mieć do nich pretensji o to, bo Polacy tak samo mieli w dupie Syrię i temat dla nich nie istniał.

Osobiście Panu Erdoganowi jestem wdzięczny, bo zrobił dla turystów cenowe eldorado

Empiror
Polak - Turek dwa bratanki, a przy urnie oba durnie.

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
pietshaq - Szkielet Szachisty · 4 miesiące temu
Pojawia się pytanie, czy przypadkiem wielu Turkom nie odpowiada ta sytuacja – przynajmniej bardziej niż ich wyobrażenia na temat rządów kontrkandydata.

Druga tura wyborów prezydenckich (w każdym kraju o podobnych zasadach głosowania) to sytuacja wyboru lepszej opcji i może to oznaczać zarówno lepszą z dwóch znakomitych opcji jak i lepszą z dwóch chujni. Dla każdego wyborcy z osobna i nie ma sposobu na to, żeby końcowy wynik głosowania wykazał te tendencje ani pokazał, o ile lepiej oceniany jest jeden niż drugi.

To „oświecenie” to już coraz mniej chce się komentować – spotykam ludzi o różnym wykształceniu, różnej inteligencji i różnych poglądach politycznych, w tym chyba dla każdej możliwej kombinacji jestem w stanie podać reprezentanta wśród moich znajomych, ale jakoś dziwnym trafem zawsze oświeceni to są ci, których poglądy są możliwie zbliżone do poglądów tego, kto to oświecenie ocenia. Zazwyczaj zresztą na niczyją prośbę, poza ewentualnie swoją własną. Można więc wątpić, czy naprawdę cechą, którą opisuje jest ta, której nazwę podaje. Nie ma to jednak znaczenia – albo mamy demokrację, albo merytokrację. W demokracji rządzi większość, a nie oświecenie. A jeśli ten oświecony jest zwolennikiem demokracji – a zadziwiająco często jest – to albo jest masochistą, któremu nie przeszkadza bycie wiecznie po przegranej stronie (tylko dlaczego wobec tego na to narzeka?), albo jest tak oświecony, jak Janusz Kowalski, gdy porządnie zgłupieje w stosunku do stanu obecnego.

--
Pietshaq na YouTube

Cieciu
Cieciu - Bułgarski Łącznik · 4 miesiące temu
Ktoś jest zaskoczony, że w autorytarnym kraju wygrywa ktoś, kto ten autorytaryzm stworzył?

--
"A poza tym sądzę, że należy ***** ***" Kato Starszy Folklor, legendy i historia Bułgarii. Po mojemu.

trabik
trabik - Superbojownik · 4 miesiące temu
@Cieciu otóż to, nawet po śmierci Piłsudskiego, sanacja rządziła niepodzielnie

szatkus
szatkus - Superbojownik · 4 miesiące temu
A tak poważnie, to co tam się odwaliło przez ostatni miesiąc?


--

Cieciu
Cieciu - Bułgarski Łącznik · 4 miesiące temu
:szatkus, odwaliło się ukoronowanie ściemy tych wyborów. Robiono w ten sposób, żeby opozycja wobec Erdogana nie za szybko położyła laskę na wybory wiedząc, że niewiele one zmienią. Bardzo często sondaże opierano na wynikach ze Stambułu, czy innych dużych miast, gdzie albo Kilicdaroglu był blisko Erdogana, lub wręcz nieco go wyprzedzał. Kompletnie pomijano prowincję, gdzie opozycja nie miała nawet startu do władzy. Im bliżej wyborów, tym sondaże przeprowadzano nieco inaczej.

W dużej mierze szło o to, żeby stworzyć pozory zaciętej, bliskiej rywalizacji. Kilicdaroglu uderzał w proeuropejskie tony, powiedzmy że scalał ludzi, którzy nie bardzo chcą mieć satrapę u władzy. No i fajnie to na papierku wyglądało. Jednak im bliżej wyborów, tym mocniej waliła o stół kiebłacha wyborcza Erdogana, naobiecywał cuda na kiju, ma po swojej stronie kościół, kontroluje wojsko, więc w zasadzie wszystko pozamiatane. Kilicdaroglu już od kilku dni działał w ostrej desperacji, do tego stopnia, że olał te wszystkie tematy zbliżające Turcję od Europy, i próbował romansu z nacjonalistami obiecując, że on też jest w stanie rozwiązać problem uchodźców z Syrii, czytaj, wypierdzielić ich z Turcji. No a to zdemobilizowało część jego wyborców, dorzucając tak naprawdę bardzo niewielu nowych. Szacunkowe dane mówią też o nieco niższej frekwencji niż w pierwszej turze (przypomnijmy, ogromne 88,9%) i rozkład głosów 49% / 44%. Teraz nieco niższa frekwencja i rozkład mniej wicej 52% / 48%.

System rozegrał to perfekcyjnie, zostawił opozycji coś w rodzaju namiastki siły zdolnej do osiągnięcia zmian, ale miał wszystko pod kontrolą, bo ma wszystkie instytucje pod kontrolą.

--
"A poza tym sądzę, że należy ***** ***" Kato Starszy Folklor, legendy i historia Bułgarii. Po mojemu.

Yoop
Yoop - Superbojownik · 4 miesiące temu
@Cieciu a to jest analiza historyczna, czy przepowiednia, i o jakim kraju mówimy?
Ostatnio edytowany: 2023-05-28 22:49:28

Cieciu
Cieciu - Bułgarski Łącznik · 4 miesiące temu
:yoop, wybierz sobie, będzie pasowało

--
"A poza tym sądzę, że należy ***** ***" Kato Starszy Folklor, legendy i historia Bułgarii. Po mojemu.

Maciej1988
@Empiror

Kradnę

JEŚLI wybory były się sfałszowane, to łukaszenka mógłby erdoganowi buty czyścić.

A co do sondaży... Jaki kraj, taki Kantar
Ostatnio edytowany: 2023-05-29 07:26:17

--
Bób
Koper
Włoszczyzna
Forum > Hyde Park V > Wszystko wskazuje
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj