Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Reforma W. Grabskiego
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 2 miesiące temu
> 28 kwietnia 1924 roku rozpoczął działalność Bank Polski. Tego samego dnia wprowadzono do obiegu nową walutę – złotówkę, która zastąpiła polskie marki. Powołanie nowej instytucji emisyjnej było jedną z reform zmierzających do ustabilizowania sytuacji gospodarczej kraju, przeprowadzonych przez premiera i ministra skarbu Władysława Grabskiego. Przyczyniła się ona do zatrzymania trwającej od połowy 1923 roku hiperinflacji.

> Bank Polski rozpoczął działalność na podstawie rozporządzenia prezydenckiego z 14 kwietnia 1924 roku o zmianie waluty oraz wydanego dzień później obwieszczenia ministra Grabskiego. Powstał on jako spółka akcyjna niezależna od rządu. Skarb państwa zachował jedynie jeden procent akcji. Pozostałe sprzedawano początkowo za złoto i waluty, a następnie także za marki.

> Bankowi przyznano prawo emisji banknotów przez kolejne 20 lat. Przyjęto zasadę, że 30% wartości wypuszczanych pieniędzy powinna być gwarantowana zapasami złota, walut i dewiz.

> Wymiana walut potrwała do końca maja 1925 roku. 1 złoty wymieniano na 1,8 miliona marek.

ciekawostki historyczne

tomasz35
Skads to znam... Kiedys bylem milionerem

--
Brązowe noski są na świecie :)

Xanthus
@bulcyk22 Czepie się ale ... ja bym napisał "1,8 miliona marek wymieniano na 1 złotego" - jakoś sensowniej mi to brzmi ;)

fulmar
fulmar - Superbojownik · 2 miesiące temu
@Xanthus kwestia punktu widzenia. Bank wymieniał złotówki na marki, klienci odwrotnie.

--
A nade wszystko - słowom naszym, zmienionym chytrze przez krętaczy, jedyność przywróć i prawdziwość. Niech prawo zawsze PRAWO znaczy, a sprawiedliwość - SPRAWIEDLIWOŚĆ.

bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 2 miesiące temu
@Xanthus Tak, czepiesz sie, ale masz rację.
Forum > Hyde Park V > Reforma W. Grabskiego
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj