Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > moje głębokodupne rozważania o s(t)rategii rosyjskiej , propagandzie i stan…
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
macgalin - Superbojownik · rok temu
Chciałem napisać odpowiedź pod jednym z komentarzy , ale mnie autyzm poniósł i wyszedł cały esej. Więc żeby się nie zmarnował , to go tutaj zapastuję, a co

Żeby nie było wątpliwości, ni mom bladego pojęcia o czym mówię i tylko kompletny szaleniec traktowałby mnie jako jakikolwiek autorytet:

Więc jazda z tym koksem:

Ukraińskim statystykom nie ma co wierzyć. Rosyjskim tym bardziej nie. Każdy ciągnie na swoją stronę, to akurat oczywiste.

Ale nawet nie biorąc pod uwagę propagandy sukcesu można popatrzeć na mapy, można popatrzeć na filmy i zdjęcia zniszczonego sprzętu, można poczytać informacje z innych krajów. Można popatrzeć na to co mówią sami zainteresowani i czytać między wierszami.

Rosjanie "już wkrótce okrążą Kijów"... od ponad dwóch tygodni. "Mariupol jest otoczony i za chwilę upadnie "... od dwóch tygodni. "Rosyjska ofensywa idzie zgodnie z planem" - ale jakoś ich własne mapy od dwóch tygodni pokazują minimalne postępy. Wiemy z filmów i zdjęć że z kolejnych dystryktów Rosji są ściągane posiłki - ostatnio Japończycy podali że wygląda jakby Rosjanie ściągali cześć garnizonu z wysp kurylskich.

Wiemy że Putin szuka ochotników w Syrii.
Wiemy (ze zdjęć) że na Ukrainie walczą kadeci.
Wiemy (też ze zdjęć) że drugorzutowe oddziały i dobrowolcy z noworosji nie mają kamizelek, za to mają blaszane hełmy z czasów Breżniewa.

Wiemy że Rosjanie zaczęli używać sprzętu którego mają naprawdę mało i który w normalnej sytuacji zachowaliby na wypadek interwencji NATO - np pocisków manewrujących Kalibr (to nie amerykanie którzy moga sobie pozwolić na rzucenie tomahawkami na prawo i lewo bo mają ich dziesięć gorylionów w zapasie) . O hipersoncznych Kindżałach nawet nie wspomnę.

Wiemy z filmów i nagrań że Rosjanie porzucają sprzęt którego żadna normalna armia by nie porzuciła w normalnych okolicznościach - porzucona ciężarówka czy bewup to jedno, ale zostawienie w szczerym polu np stacji WRE Borisoglebsk-2 (za którą zachodni analitycy pewnie byliby skłonni sprzedać własne matki) , kompletnej baterii zestawów przeciwlotniczych tunguska (które są im cholernie potrzebne, biorąc pod uwagę że ukraińskie drony zdejmują im cysterny z paliwem, sprzęt przeprawowy i posterunki dowodzenia) , czy wyrzutni Tor - wartej kilkanaście milionów dolców - to naprawdę nie są działania armii która ma blade pojęcie co robi.

Wiemy - znów z filmów - że rosyjskie wojska działają w sposób kompletnie niezrozumiały - bo jak inaczej wyjaśnić to że mamy nagrania zmasakrowanych kolumn wojsk powietrznodesantowych VDV z ich charakterystycznym lekkim sprzętem które ewidentnie próbowano wykorzystać jako regularną piechotę zmechanizowaną (odpowiednik wbijania gwoździ mikroskopem).

Można się śmiać z jednego nagrania "hehe rolnik zholował czołg traktorem ". Ale jeżeli masz w tej chwili już grubo ponad setkę przypadków gdzie ukraińscy cywile i ochotnicy z wojsk OT balangują na zdobytym , niezbyt uszkodzonym najnowszym rosyjskim sprzęcie (t-90, btr-82, t-72b3, bmp-3 , t-80BVM - to nie jest szrot po zsrr, to trzon wyposażenia ich pierwszoligowych jednostek) , to jednak znaczy że systemowo coś jest cholernie nie tak jak powinno.

Wiemy - znów ze zdjęć i nagrań że na terenach "kontrolowanych" przez rosjan wciąż działają sienkiewiczowskie " kupy swawolne " - bo jak inaczej wyjaśnić sytuacje gdzie ukraińcy robią sobie selfiki na tle zhajcowanego sprzętu który powinien być daleko za liną własnych wojsk (kolumny wojsk inżynieryjnych, baterie artylerii) .

Dla odmiany - NIE WIEMY -ile zabitych i ile sprzętu tracą ukraińcy. A to samo w sobie jest mocno dziwne. W czasie wojny w Gruzji, czy w 2014 w łużańsku i doniecku sami Rosjanie z lubością prezentowali zdjęcia zniszczonego lub zdobytego wrogiego sprzętu , ze świetnym da siebie efektem propagandowym.
Teraz - jasne, pojawiło się trochę zdjęć - ale głownie z pierwszych dni wojny przede wszystkim z chaotycznego odwrotu Ukraińców z pod granicy z Krymem. Ale potem jakby się zrobiła straszna posucha. I to nie tylko w mediach zachodnich (co można by wyjaśnić proukraińską cenzurą), ale też w kanałach rosyjskich (VK i telegram) . Wyjaśnienia są dwa - albo rosjanie w parę lat zapomnieli jak robić propagandę, albo naprawdę z jakiegoś powodu brakuje im rzeczy do pokazania.

etc.

NIE WIEMY - jak naprawdę wygląda sytuacja na froncie. Ale z 99% pewnością wiemy że sprawy nie idą po myśli Rosjan. Na dłuższą metę najpewniej Rosjanie mogą zarzucić Ukraińców przewagą liczebną. Ale na razie ewidentnie im ta wojna nie wychodzi.

Wreszcie - WIEMY że planowali błyskawiczną operacją a nie długoterminową gównoburzę w którą się wpakowali A wiemy to stąd że oficjalna rządowa agencja informacyjna opublikowała dwa dni po wybuchu wojny triumfalny artykuł w którym chwaliła się jak to rosjanie wygrali, zachód nic nie zrobił a Ukraińcy złożyli się bez walki . Artykuł został skasowany po parunastu minutach (ewidentnie wypuszczono go przez pomyłką) ale można go przeczytać na webarchive.

Inne poszlaki o tym świadczące to nagrania rozdupconych przez Ukraińców konwojów rosgwardii wyładowanych sprzętem do tłumienia zamieszek. Z tarczami i pałkami nie idziesz na wojnę - idziesz tłumić zadymy protestujących cywilów po tym jak ich rząd już skapitulował.

I wreszcie - wbrew powszechnej opinii - w pierwszych dniach wojny rosyjskie dowództwo ewidentnie starało się ograniczać straty cywilne. Jasne , mamy parę nagrań, ale wyglądają bardziej na to ze któryś z niedoszkolonych głąbów się pomylił, niż na systemowe działanie. Jest widoczny ogromny kontrast między ich metodami z przed trzech tygodni, a pokazywanym teraz celowym i systemowym atakowaniem bez zważania na straty w cywilach (albo nawet wprost atakowaniem celów cywilnych)

Więc tak jak mówię. pewności nie mamy i nie będziemy mieć . Może w przyszłości jak poważniejsi historycy i analitycy zaczną badać temat na zimno i perspektywy czasu. Ale mamy pewne dość znaczące poszlaki i fragmenty informacji . I - moim zdaniem - te puzzle na razie układają się w obrazek niezbyt pochlebny dla Rosji. Nawet gdy zwyciężą, to na chwile obecną będzie to zwycięstwo pyrrusowe.

więc, jak to mówią - tak że ten.
Ostatnio edytowany: 2022-03-20 11:49:46

Djbanan
Djbanan - Złamas · rok temu
A wiemy kiedy to się skończy? Chciałbym w końcu pooglądać jakieś normalne wiadomości o winach Tuska, czym Sasin się teraz zajmuje, którą falę pandemii teraz mamy (bo już nie wiem), Korwin napewno powiedział ostatnio coś mega durnego i nie może się z tym przebić w mediach.

--

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
macgalin - Superbojownik · rok temu
@Djbanan
Taa.... Kto by pomyślał że będziemy tęsknić za czasami kiedy najbardziej wkurzającą wiadomością dnia było że Sasin znów coś spieprzył, vateusz podniósł podatek na *rzut kośćmi...* klej stolarski , a Korwin znów wczytał protokół jeden procent i ogłosił że hitler nie wiedział o szachach dla debili.

Maciej1988
Maciej1988 - Superbojownik · rok temu
Kacapy zwyciężą?
Musieliby Ukraińców wszystkich wyciąć. Uważam, że ten film z pierwszego tygodnia jest ciągle aktualny


Jedynie zapewnienia o nakarmieniu i napojeniu poddanych kacapów mogą się zdezaktualizować.
Chujłowiczowi został tylko njuk.
Ostatnio edytowany: 2022-03-20 12:16:28

--
Bób
Koper
Włoszczyzna

Krzychpl
Krzychpl - Superbojownik · rok temu
@Djbanan szybko się nie skończy
z jednej strony mącą ci, którzy na wojnie i towarzyszącej jej zawierusze ekonomicznej robią świetne interesy (np. Chiny, które przy okazji są urządzone czy Rosja wygra czy przegra), z drugiej każda szybka i skuteczna akcja militarna to ryzyko zapędzenia oszalałego zwierzaka do rogu skąd jebnie atomówkami
ogólne wrażenie jest takie - zachód śle sygnały do ruskich, uporajcie się z tym burdlem wewnętrznie i wtedy pogadamy, tyle że Putin aż na tyle słaby nie jest by sobie z puczystami nie poradzić (a nawet wyprzedzająco poznikał paru ważnych pretorianów)

--
Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży włożyć buty. Terry Pratchett - Prawda

Manecki
Manecki - Superbojownik · rok temu
@Djbanan
Przecież ta wina to wina Tuska. Już to ogłosili w TVPiS kilka dni temu.
Pandemii już nie ma.
Wiadomości trzymają cały czas wysoki poziom

--
Robię dobrze.

Xanthus
Xanthus - Bojownik · rok temu
Rewolucja w Rosji w lutym 1917 roku ... sporo podobieństw w genezie jej wybuchu widzę. Niech im tylko kartki na chleb (i wóde) wprowadzą to putin zniknie w 3 dni jak sen jaki złoty ...

poradnia
poradnia - Dziunia gównoburzanka · rok temu
@macgalin równolegle z wojną w Ukrainie toczy się wojna na środki masowego przekazu. Pozafrontowe strefy wpływu toczą walki w tabloidach na fejknjusy, które często niedementowane, bo i za bardzo nie ma po co i komu tego robić, trafiają do głównego obiegu, gdzie urastają do rangi njusów. Na końcu tej dupy jesteś Ty, odbiorca, czytelnik, frajer, pożyteczny idiota, emocjonalnie splątany odpadożerca.

Dopóki za tworzenie chaosu informacyjnego, propagowanie kłamstw i wywoływanie szumu w ramach zwiększenia klikalności nie będą nakładane kary na właścicieli redakcji powodujące zamknięcie tego rodzaju paraprasowych kurwidołków, nie zmieni się w tej kwestii jeszcze bardzo długo zupełnie nic.

nevya
nevya - Bojownik · rok temu
@macgalin , uzupełnieniem tego obrazu może być to, że rządy autorytarne i kleptokratyczne z zasady nie mogą być efektywnymi organizatorami. Tym bardziej nie mogą efektywnie zorganizować armii, która byłaby najpoważniejszym zagrożeniem dla władzy centralnej.

W rezultacie mamy niedostateczne informacje władzy na temat potencjału zbrojnego kraju - ten jest z pewnością mniejszy niż raportowano. Na pewno jest też potężnie rozkradzione, bo każdy kto miał odrobinę władzy i swobody korzystał jak mógł żeby się dorobić. I choć nie sprzedawano pocisków hipersonicznych na lewo to rozkradano drobiazgi o małym znaczeniu militarnym, a wielkim znaczeniu organizacyjnym. W armii premiuje się głupotę, brak współpracy i samodzielności. Jest spore ryzyko, że wszelkie szkolenia miały papierowy charakter, a wiodąca myśl w naukach o wojskowości mogła być kreowana przez zacietrzewionych ideologów a nie prakseologów. Wojsko mentalnie jest w ZSRR - nadal są tam takie zjawiska jak fala. Ba, ono urosło i objęło cywili, którzy potrafią przyjechać i dokonywać rozbojów na wojsku Wojsko ma jakiś szacunek w społeczeństwie, ale nie ma żadnego szacunku w systemie administracyjnym państwa.

To kolejny element, który zadziwiająco dobrze pasuje do układanki.
Ostatnio edytowany: 2022-03-20 12:36:56

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
pietrzj - Superbojownik · rok temu
@macgalin Jedno wiemy na pewno - ruscy potrafią prowadzić wojny latami, pomimo propagandy ukraińskiej. Jeśli dalej będą mieli gdzie sprzedawać surowce, które są trzonem ich gospodarki, to ich się ekonomicznie nie zdusi. A ceny surowców poszybowały, głównie przez wojnę - przypadek?? Nie sądzę.

masakitt
masakitt - Superbojowniczka · rok temu
@pietrzj w przypadku niektórych krajów nie da się odłączyć od ruskich surowców z dnia na dzień. ropa, gaz i pręty paliwowe chwilowo będą importowane. ale może 30% ceny tych towarów zatrzymywać i wpłacić na fundusz odbudowy Ukrainy?

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Demoneq - Superbojownik · rok temu
@poradnia "Dopóki za tworzenie chaosu informacyjnego, propagowanie kłamstw i wywoływanie szumu w ramach zwiększenia klikalności nie będą nakładane kary na właścicieli redakcji powodujące zamknięcie tego rodzaju paraprasowych kurwidołków, nie zmieni się w tej kwestii jeszcze bardzo długo zupełnie nic." - problem w tym, że jeśli dowolny rząd zacznie takie coś robić, to za chwilę może im przyjść im na myśl, żeby za nieprawdę, chaos, kłamstwa i wywoływanie szumu uznać to, co dla nich niewygodne. Żeby daleko nie patrzeć, Rosja i zakaz pisania/mówienia, co się naprawdę dzieje na Ukrainie, bo przecież to dezinformacja i zgniły Zachód.

Peppone
Peppone - Nowy Ruski · rok temu
@Xanthus - myślę, że istotne znaczenie miało podrzucenie im ciapągiem kukułczego jaja typu Ulianow.
Teraz nie za bardzo widzę taką opcję - Chodorkowski?


--
Pracuj u podstaw. Zaminuj fundamenty systemu. Wszelkie prawa do treści wrzutów zastrzeżone
Nie namawiam do łamania prawa. Namawiam do zmiany konstytucji tak, aby pewne czyny stały się legalne.
No shitlings, no cry! Postaw mi kawę na buycoffee.to

poradnia
poradnia - Dziunia gównoburzanka · rok temu
@Demoneq problem leży w zupełnie innym miejscu, a kacapski reżim to już zupełnie inna para onuc.

Xanthus
Xanthus - Bojownik · rok temu
@Peppone Na razie mówie o lutowej. W październikowej Ulianow faktycznie był ważny. Ale w lutowej udziału za bardzo nie brał.
A Samodierżawca Wszechrusi Mikołaj II ... Czy władza putina aż tak się różni od carskiej???

Peppone
Peppone - Nowy Ruski · rok temu
@Xanthus -ok, skoncentrowałem się na listopadowej, bo lutowa w porównaniu z nią to był pikuś.
Zresztą i tak w lutowej istotne były rozgrywki wewnątrz obozu władzy, a nie oddolna inicjatywa. Ta w Rosji, o ile pamiętam, nigdy nie była decydująca; zawsze była wsparciem dla organizatorów zmiany władzy. Innymi słowy - lud to narzędzie, nic więcej.


--
Pracuj u podstaw. Zaminuj fundamenty systemu. Wszelkie prawa do treści wrzutów zastrzeżone
Nie namawiam do łamania prawa. Namawiam do zmiany konstytucji tak, aby pewne czyny stały się legalne.
No shitlings, no cry! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Xanthus
Xanthus - Bojownik · rok temu
@Peppone Ale - jeśli listopadową potraktujemy (wzorem profesora Pawła Wieczorkiewicza) jako bunt garnizonu Petersburga który nie chciał iść ginąć na froncie ...
Historia lubi się powtarzać ;)

Peppone
Peppone - Nowy Ruski · rok temu
@Xanthus - i tego się obawiam. Bo przy Leninie & Co. Romanowowie to byli aniołki.


--
Pracuj u podstaw. Zaminuj fundamenty systemu. Wszelkie prawa do treści wrzutów zastrzeżone
Nie namawiam do łamania prawa. Namawiam do zmiany konstytucji tak, aby pewne czyny stały się legalne.
No shitlings, no cry! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Thurgon
Thurgon - Superbojownik · rok temu
Póki co rolują powoli ATO. Walec sobie idzie, a Ukr musi wiązać siły na zachodzie, północy i południu. I w końcu zrolują.

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa

nevya
nevya - Bojownik · rok temu
@Thurgon Strasznie wczoraj piwotowałem. Ostrzeliwałem eszelony do piątej rano. Film mi się urwał jak stałem w strefie śmierci. Teraz mnie lekka piechota napierdala. Trochę się przegrupowałem, ale musiałem wycofać przepływy strategiczne rano bo mam w odwodzie wzmocnioną batalionową grupę taktyczną. Mam czołgi. Niektórzy mówią, że nie można walczyć z lekką piechotą jak się ma czołgi, ale to nieprawda. Można, tylko trzeba ostrzeliwać pomost bałtycko-czarnomorski ogniem artylerii. Na tym polega armia starego wzoru.

Thurgon
Thurgon - Superbojownik · rok temu
@nevya Tylko lekka piechota! Z dżawelinami ze skutecznością 99%!

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa

Xanthus
Xanthus - Bojownik · rok temu
A gdyby ta ... wzorem Armi Konnej Budionnego, wsadzić lekką piechotę na motocykle crosowe??? Motur + piechociniec + zapasy na ...tydzień??? Wyszłaby KonArmia nowego wzoru ;)
Ostatnio edytowany: 2022-03-20 15:10:14

Maciej1988
Maciej1988 - Superbojownik · rok temu
@Xanthus
W sumie ciekawe, że motocykli się we współczesnym wojsku nie używa.

--
Bób
Koper
Włoszczyzna

somsiad
somsiad - Superbojownik Klasyczny · rok temu
:xanthus motokomando!

https://www.youtube.com/watch?v=urPrgnCabMg&ab_channel=KAPITANBOMBA-kana%C5%82oficjalny

--
Tango Alpha Xray Alpha Tango India Oscar November India Sierra Tango Hotel Echo Foxtrot Tango

Maciej1988
Maciej1988 - Superbojownik · rok temu
Ha, oczywiście WP kupiło motocykle https://www.scigacz.pl/Wojsko,Polskie,kupi,200,nowych,motocykli,Wybor,moze,byc,zaskoczeniem,35314.html

ale tak samo terenowe, jak te fordy rangery

--
Bób
Koper
Włoszczyzna

Marchewa771
Marchewa771 - Superbojownik · rok temu
Rosjanie mają informacyjnie przejebane. Przecież nie prowadzą wojny, tylko operację specjalna i są witani kwiatami i wódką- nie mogą więc informować o swoich stratach, ani stratach Ukraińców. Ukraińcy chyba sporo zawyżają ilość strat ruskich i nie podają swoich poza cywilami. Informacyjnie wygrywają. Osobiście przestałem bać się ich ataku, myślę, że obecne siły pancerne jakie mamy mogą być wystarczające do obrony. Jedyna przewaga Rosjan obecnie to ich pociski sterowane- tu obronę mamy słabą o nad tym powinniśmy pracować. Nasza marynarka leży już dawno na dnie i tu na szybko chyba nic nie da się zrobić

Krzychpl
Krzychpl - Superbojownik · rok temu
https://joemonster.org/filmy/116350/Nowa_reklama_Nestle#cm12807963

--
Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży włożyć buty. Terry Pratchett - Prawda

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
pietrzj - Superbojownik · rok temu
@Marchewa771 Patrząc na obecną wojnę na wschodzie, to chyba marynarka ma marginalne znaczenie. Jedyne co trzeba mieć to skuteczne systemy przeciwrakietowe i przeciwlotnicze (czego akurat brakuje na Ukrainie) oraz doświadczoną armię lądową (tu akurat Ukraina odrobiła lekcje z naddatkiem)

Thurgon
Thurgon - Superbojownik · rok temu
@pietrzj To bardzo źle patrzysz

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa

Maciej1988
Maciej1988 - Superbojownik · rok temu
Marynarkę warto utrzymywać tylko po to, by w kluczowym momencie zniszczyć nord stream, jak już Niemcy otwarcie powrócą do tradycyjnej polityki

--
Bób
Koper
Włoszczyzna
Forum > Hyde Park V > moje głębokodupne rozważania o s(t)rategii rosyjskiej , propagandzie i stan…
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj